Notowania

motoryzacja
03.09.2018 07:10

Państwo zapłaci za maluchy. 13 tys. za fiata 126p

Bank PKO BP i Ministerstwo Finansów szukają niedoszłych właścicieli fiatów. Chcą im wypłacić rekompensaty - w latach 80. ludzie wpłacali bowiem pieniądze w nadziei na własny samochód, ale nigdy go nie dostali.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News)
Do dziś nie zrealizowano 263 przedpłat. A fanów maluchów nie brakuje

Do dziś nie zrealizowano 263 przedpłat - 244 na fiata 126p i 19 na FSO 1500, a zobowiązania Skarbu Państwa wynoszą tu już 3,5 mln zł - wylicza "Rzeczpospolita". Z każdym rokiem kwota ta się zwiększa z powodu oprocentowania rachunku.

Za malucha przysługuje obecnie niemal 13 tys. zł, a za dużego fiata 18 tys. zł. Rekompensaty, jak czytamy w dzienniku, wypłaca PKO BP, pieniądze płyną z budżetu państwa. Jak zaznacza ministerstwo, o otrzymanie rekompensaty mogą ubiegać się tylko ci, którzy mają otwarty rachunek przedpłat.

Zobacz także: Tom Hanks odebrał swojego malucha

Sprawa dotyczy lat 80., kiedy to ówczesna władza umożliwiła nabycie samochodów w systemie przedpłat, a zniosła wcześniejszy system aut na talony. Jak tłumaczy "Rzeczpospolita", kto chciał mieć samochód z FSO, musiał otworzyć rachunek w PKO i czekać na termin odbioru fiata. A że kolejki były gigantyczne, to powstały też opóźnienia w realizacji przedpłat. W 1990 r. ponad 342 tys. Polaków nie miało zrealizowanych umów na zakup samochodów.

Ustawa mająca zrekompensować straty tym, którzy za auto zapłacili, ale go nie otrzymali, została uchwalona w 1996 r. Daje ona prawo do zwrotu wniesionych wkładów wraz z oprocentowaniem oraz otrzymania rekompensaty. Ustawa nie wskazuje terminu umorzenia roszczeń za niezrealizowane przedpłaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: motoryzacja, maluch, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-09-2018

PlW obecnej chwili wiele się zmienia w Polsce. Ale i tak Polacy tego niedoceniany za PO nie bylo nic i teraz narzekali ludzie na władze teraz mają … Czytaj całość

03-09-2018

oszukanyJa wpłacałem na mieszkanie "książeczka PKO"uzbierałem cały wkład i mieszkania nie dostałem takich ludzi oszukanych jest około miliona ,a teraz … Czytaj całość

03-09-2018

rocznik 81rocznik 81. rodzice razem z dziadkami wplacali mi na ksiazeczke mieszkaniowa od 1981 co miesiac nie male kwoty ( jak to babcia mowila). ja z ta … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (98)