Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
islamiści
12.09.2014 07:18

Państwo Islamskie ma do 31,5 tysiąca bojowników. Jest raport amerykańskiego wywiadu

Rzecznik CIA tłumaczył, że wzrost liczby bojowników Państwa Islamskiego związany jest z intensywniejszą rekrutacją od czerwca, w następstwie odniesionych sukcesów w walkach na terenie Iraku i Syrii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dlisbona/CC/Flickr)

Dżihadystyczne ugrupowanie zbrojne Państwo Islamskie może liczyć od 20 do 31,5 tysiąca bojowników w Iraku i Syrii - poinformował rzecznik amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Wcześniej ich liczbę szacowano na co najmniej 10 tysięcy.

Najnowsze dane oparto na przeglądzie doniesień wywiadowczych w okresie od maja do sierpnia. Według CIA liczba bojowników Państwa Islamskiego przewyższa 20 tysięcy, a więc liczbę wymienianą do tej pory przez wielu ekspertów.

Rzecznik CIA Ryan Trapani tłumaczył, że wzrost liczby bojowników Państwa Islamskiego związany jest z _ intensywniejszą rekrutacją od czerwca, w następstwie odniesionych sukcesów w walkach na terenie Iraku i Syrii i ogłoszenia przez tę organizację kalifatu na zajętych obszarach _.

Prezydent USA Barack Obama w wygłoszonym w środę orędziu zapowiedział, że Stany Zjednoczone poprowadzą _ szeroką koalicję _ do nieugiętej kampanii w celu wyeliminowania bojowników Państwa Islamskiego, _ gdziekolwiek się znajdą _. Ugrupowanie to uważane jest za najsilniejszą i najbogatszą organizację dżihadystyczną świata.

Państwa arabskie oraz Turcja poparły w czwartek powołanie wraz z USA koalicji przeciw Państwu Islamskiemu. W skład koalicji oprócz USA weszłyby: Egipt, Jordania, Turcja, Liban i sześć państw Zatoki Perskiej.

Ogłoszony po rozmowach komunikat mówił, że strategia, jaką obrano, ma na celu zniszczenie Państwa Islamskiego _ gdziekolwiek by było, w tym zarówno w Iraku, jak i Syrii _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: islamiści, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz