Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Państwo nie będzie bezsilne wobec parabanków"

0
Podziel się:

Spotkanie Komitetu Stabilności Finansowej pod przewodnictwem Jacka Rostowskiego przyniosło ostre słowa i deklaracje.

"Państwo nie będzie bezsilne wobec parabanków"
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Państwo nie będzie bezsilne wobec parabanków - powiedział minister finansów Jacek Rostowski po wczorajszym spotkaniu Komitetu Stabilności Finansowej. Szef KNF Andrzej Jakubiak ocenił, że Amber Gold to _ typowa piramida finansowa _.

Min. Rostowski powiedział po posiedzeniu, że państwo nie ma możliwości udzielania gwarancji depozytów złożonych w parabankach, ale będzie chroniło klientów parabanków w sensie prawnym.

_ - Nie ma takiej możliwości, aby udzielać gwarancji na depozyty czy środki złożone w instytucjach, które działają albo na granicy prawa, albo sprzecznie z prawem _ - podkreślił minister.

Poinformował, że KSF określił działania, które zapewnią, że państwo polskie nie będzie bezsilne wobec parabanków. _ - Działania tych instytucji muszą być uporządkowane i prawo istniejące, które jest zresztą bardzo precyzyjne i bardzo stanowcze, musi być w należyty sposób egzekwowane _ - powiedział minister.

Dodał, że podczas spotkania KSF przypadek Amber Gold został przeanalizowany szczególnie pod kątem tego, czy był on wynikiem niewystarczającego prawa czy też efektem braku efektywnych działań ze strony instytucji państwowych.

Dodał, że zakresie instytucji są już prowadzone postępowania wyjaśniające, które prowadzą Prokurator Generalny i sądy. Ponadto, jak to ujął minister, już tylko jeden z istniejących artykułów Prawa bankowego powinien wystarczyć, aby sprawa Amber Gold nie miała miejsca.

_ - Myślę, że najważniejsza rzecz (...) w tej całej kwestii to art. 171 ustawy prawo bankowe, która jasno definiuje działalność, która jest zabroniona, jako ta, która polega na gromadzeniu środków pieniężnych bez zezwolenia i potem używanie tych środków do udzielania kredytów, pożyczek; używanie ich w taki sposób, że są one podane ryzyku. Wydaje się jasne dla mnie i (...) członków Komitetu Stabilności Finansowej, że ten przepis prawa powinien był starczyć, aby nie dopuścić do nadużyć w tym zakresie przez tę firmę _ - podkreślił szef resortu finansów.

Fiskus był skuteczny

Rostowski powiedział, że ważnym elementem prowadzonej dyskusji podczas spotkania KSF były dalsze działania, jakie muszą podjąć różne instytucje państwowe.

_ - Czy to propozycje zmiany prawa, czy innego rodzaju działań będą musiały być opracowane w następnych dniach i tygodniach. Stworzyliśmy zespół roboczy złożony z przedstawicieli Komitetu Stabilności Finansowej, do którego doprosiliśmy te instytucje, które dziś były obecne na posiedzeniu _ - wskazał.

Rostowski dodał, że fiskus prowadził skuteczne - z punktu widzenia podatków - kontrole w Amber Gold. _ - Wiem, że nie zostały wtedy sygnalizowane jakieś dodatkowe problemy. Będę chciał wiedzieć, dlaczego nie znaleziono dodatkowych powodów do niepokoju _ - powiedział Rostowski.

Dodał, że podczas posiedzenia komitetu ustalono, iż w przyszłości urzędy skarbowe będą automatycznie bliżej przyglądać się instytucjom, które zostaną wskazane przez Komisję Nadzoru Finansowego jako wątpliwe. _ - To wniosek z dzisiejszego spotkania, który wprowadzimy natychmiast _ - obiecał minister.

Zaznaczył, że ze strony parabanków _ nie ma cienia zagrożenia _ dla polskiego systemu finansowego i bankowego, gdyż są to instytucje małe. - _ Polski system bankowy jest jednym z najsilniejszych w Europie _ - podkreślił Rostowski.

Szef resortu finansów przyznał, że problemy mogą mieć klienci parabanków, ich straty mogą być dla nich dotkliwe. _ - Straty dla osób, które tym są dotknięte, są bardzo znaczące. Dlatego jest to bardzo ważne także z punktu widzenia ogólnego zaufania do państwa _ - powiedział minister.

Piramid jest więcej

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak mówił, że dziś coraz wyraźniej widać, iż Amber Gold była typową piramidą finansową. _ Tak jak pozostałych 15, które znajdują się na liście ostrzeżeń KNF _ - podkreślił.

Jakubiak powiedział, że coraz bardziej realny upadek Amber Gold jest dużym nieszczęściem dla osób, które powierzyły spółce swoje pieniądze, ale ta firma nie ma żadnego wpływu na sytuację nadzorowanego i regulowanego sektora finansowego. _ - Sektor bankowy pozostaje w dobrej kondycji, te wydarzenia nie mają bezpośredniego wpływu na wyniki, pozycje i zwłaszcza depozyty, złożone w polskich bankach _ - powiedział Jakubiak.

Podkreślił, że działalność Amber Gold nie podlegała regulacji KNF i w przypadku upadłości klienci mogą liczyć tylko na to, co odzyskają z tzw. masy upadłości. Przypomniał, że depozyty bankowe są gwarantowane do wysokości 100 tys. euro.

Szef KNF podkreślił, że będzie ona kontynuować publikowanie swojej listy ostrzeżeń. _ - Z punktu widzenia dzisiejszej dyskusji, lista nabiera większego waloru dla działań innych organów państwa, jak urzędy skarbowe, UOKiK, ale też prokuratury i sądy _ - powiedział Jakubiak.

Czy coś się zmieni?

Dodał, że jednym z wniosków spotkania KSF była szersza informacja dotycząca listy ostrzeżeń KNF. - _ Z pewnością będzie tak, że ze stron (internetowych) UOKiK, BFG będą linki do strony Komisji Nadzoru Finansowego z informacją, że tam jest taka lista ostrzeżeń _ - powiedział.

Wskazał też, że KNF chce zwrócić się do telewizji publicznej, aby w ramach misji społecznej taką listę też publikować na jej stronach. Podkreślił jednak, że najpierw potrzebna będzie analiza prawna, czy jest to możliwe.

Jakubiak mówił, że podczas obrad KSF padły propozycje zmian m.in. jeśli chodzi o kredyt konsumencki. - _ Istnieje też potrzeba rozważenia ograniczenia wysokości odsetek za opóźnienie, a również innych opłat, które są pobierane w związku z działalnością tego typu firm pożyczkowych, tak aby konsumenci otrzymali należną ochronę _ - mówił.

Przewodniczący KNF powiedział, że nie dopatruje się uchybień w działalności jego urzędu. Wskazał, że spółka Amber Gold została zarejestrowana w lipcu 2009 r., pierwsze jej reklamy pojawiły się w listopadzie 2009 r., a wniosek KNF do prokuratury został złożony w grudniu 2009 r.

Obecny na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Jarosław Gowin ocenił, że sprawa Amber Gold to test prawdy. _ - Dla wymiaru sprawiedliwości sprawa Amber Gold to jest taki test prawdy. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co zawiodło. Czy zawiedli konkretni ludzie, rozwiązania organizacyjne, czy może zawiodły przepisy prawne. Wszystkie te płaszczyzny są uważnie analizowane _ - mówił szef resortu sprawiedliwości.

Dodał, że państwo nie uchyla się od odpowiedzialności za sprawę Amber Gold. _ - Nikt z nas, a przede wszystkim polskie państwo, nie uchyla się od odpowiedzialności za tę sprawę. Ta odpowiedzialność nie może jednak unieważniać odpowiedzialności konkretnych osób _ - wskazał.

Kto odpowie za Amber Gold?

Minister mówił też, że od 20 lat żyjemy w gospodarce wolnorynkowej i każdy w Polsce wie, na czym polegają piramidy finansowe. _ - To, że niektórzy chcieli zawierzyć Amber Gold, to jest ich sprawa, a to, że polskie państwo, jak się wydaje nie dość skutecznie przeciwdziałało pewnym praktykom, to już druga sprawa _ - dodał.

Poinformował, że prokuratura nie podlega ministrowi sprawiedliwości, natomiast Prokurator Generalny wszczął _ intensywne działania _ wyjaśniające rolę konkretnych prokuratorów i prokuratur w tej sprawie.

_ - To samo zrobiłem "drogą ustawową" za pośrednictwem prezesów określonych sądów w odniesieniu do przedstawicieli sądownictwa. Czekamy na ustalenia. Fakt, że Ministerstwo Sprawiedliwości już złożyło informację o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jednego z pracowników sądu, jest najlepszym dowodem na to, że nie zamierzamy chować głowy w piasek _ - zapewnił minister.

Dodał, że z punktu widzenia szefów najważniejszych instytucji państwa równie ważne jest także stworzenie takich rozwiązań organizacyjnych bądź prawnych, które w przyszłości utrudnią firmom podobnym do Amber Gold podejmowanie tego typu praktyk.

W czwartkowym posiedzeniu KSF udział wzięli, oprócz premiera Donalda Tuska, stali członkowie: minister finansów (przewodniczący Komitetu Stabilności Finansowej), prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak oraz zastępca prezesa Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Anna Trzecińska.

Poza stałymi członkami KSF w obradach uczestniczyli minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, zastępca Prokuratora Generalnego Marek Jamrogowicz, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz, a także przedstawiciele tych instytucji.

Komitet Stabilności Finansowej został powołany ustawą o Komitecie Stabilności Finansowej z dnia 7 listopada 2008 r., a jego posiedzenia zwoływane są regularnie. Celem działania komitetu jest zapewnienie efektywnej współpracy w zakresie wspierania i utrzymania stabilności krajowego systemu finansowego poprzez wymianę informacji, opinii i ocen sytuacji w systemie finansowym w kraju i za granicą oraz koordynację działań w tym zakresie.

Firma Amber Gold oferowała klientom wysoko oprocentowane inwestycje; przed kilkoma dniami zapadła decyzja o jej likwidacji. Amber Gold była głównym udziałowcem linii lotniczych OLT Express, z którymi współpracował syn premiera, Michał.

Czytaj więcej w Money.pl
Takie będą skutki afery Amber Gold Komitet Stabilności Finansowej chce zaostrzenia prawa.
Kolejna instytucja wzięła się za parabanki Wyniki postępowań UOKiK wszczętych od marca do czerwca tego roku powinny być znane pod koniec roku.
Radni PiS żądają tam kontroli. Przez syna Tuska Radni PiS sejmiku pomorskiego oraz Rady Miasta Gdańska i Gdyni w związku z pracą Michała Tuska dla gdańskiego lotniska i przewoźnika OLT Express domagają się kontroli w spółce Port Lotniczy Gdańsk i dymisji jej prezesa Tomasza Kloskowskiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)