Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papandreu ustąpił. Przywódcy widzą postęp

0
Podziel się:

Angela Merkel uważa, że złagodzenie stanowiska przez premiera Grecji w sprawie referendum to za mało.

Papandreu ustąpił. Przywódcy widzą postęp
(PAP/EPA)

*Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła dzisiaj w Cannes, że w kwestii możliwości odstąpienia od referendum oczekuje od Grecji czynów, a nie deklaracji. Prezydent Nicolas Sarkozy uznał z kolei, że w sprawie kryzysu greckiego widać postęp. * **

Przywódcy Niemiec i Francji biorący udział w szczycie G20 na Lazurowym Wybrzeżu skomentowali w ten sposób słowa premiera Grecji Jeorjosa Papandreu. Powiedział on, że nie dojdzie do referendum w sprawie drugiego pakietu ratunkowego, jeśli grecka opozycja zgodzi się poprzeć w parlamencie ten program pomocy.

_ - Dla nas liczą się czyny _ - powiedziała Merkel na marginesie szczytu G20, odnosząc się z dystansem do wypowiedzi Papandreu. W opinii niemieckiej liderki, priorytetem eurogrupy powinna być stabilność wspólnej waluty, a nie zatrzymanie za wszelką cenę Grecji w strefie euro.

Z kolei francuski prezydent Nicolas Sarkozy oświadczył dzisiaj późnym popołudniem na konferencji prasowej w Cannes, że w kwestii Grecji _ sprawy idą do przodu _. Według niego, Ateny wzięły pod uwagę ostrzeżenie, jaki wysłały im dzień wcześniej Francja i Niemcy w Cannes, grożąc zawieszeniem kolejnej transzy pomocy dla Grecji. Sarkozy nazwał to _ pozytywnym elektroszokiem _, a grecką zapowiedź możliwości zrezygnowania z referendum określił jako _ interesującą _.

Prezydent dodał, że przywódcy eurogrupy pragną, aby Grecja pozostała w gronie państw mających wspólną walutę._ - Strefa euro musi wysłać całemu światu sygnał swojej wiarygodności _ - oznajmił Sarkozy. Przestrzegł przy tym, że _ eksplozja euro jest eksplozją Europy _.

Zaznaczył, że on i kanclerz Merkel są zgodni co do tego, aby przyspieszyć wzmocnienie Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej. Sarkozy zaznaczył też, że Paryż zdecydowanie popiera projekt międzynarodowego podatku od transakcji finansowych, ale dodał, że jak na razie podczas szczytu G20 nie osiągnięto _ konsensu _ w tej sprawie, gdyż temu rozwiązaniu sprzeciwiają się niektóre państwa.

Ekspert: To pozytywna informacja

Wiadomości, które nadeszły z Grecji, o możliwości stworzenia rządu koalicyjnego, pozwalają z optymizmem spojrzeć na perspektywę rozwiązania kryzysu euro - uważa ekspert waszyngtońskiego Peterson Institute for International Economics, Jacob Funk Kirkegaard.


_ - To bardzo pozytywne, coś, czemu powinniśmy wszyscy przyklasnąć. Rośnie w Grecji prawdopodobieństwo powstania rządu jedności narodowej, co oznacza, że poparcie w tym kraju dla programu ratunkowego jest większe niż sądziliśmy _ - powiedział Kirkegaard.

_ - Referendum w Grecji nie będzie. Jest nadal prawdopodobne, że będziemy mieli przyspieszone wybory, ale myślę, że powstanie rząd jedności narodowej, który będzie w zasadzie popierał program ratunkowy opracowany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Zagwarantuje to, że Grecja otrzyma następną transzę finansowania z MFW, co z kolei odsunie groźbę katastrofalnego bankructwa _ - powiedział ekspert Peterson Institute.

_ - Kiedy tylko w greckim parlamencie znajdzie się wyraźna większość dla poparcia tego, co zostało uzgodnione w strefie euro w zeszłym tygodniu i pod czym podpisał się MFW - co, jak ja przewiduję, nastąpi - MFW wypłaci te pieniądze _ - dodał.

Strefa euro jest gotowa dalej pomagać Grecji, ale Grecja musi trzymać się uzgodnionego na szczycie pakietu, a zwłaszcza dalej wdrażać reformy z programu UE i MFW - oświadczyli przewodniczący KE i Rady Europejskiej Jose Barroso i Herman Van Rompuy.

_ - To musi być jasne. Chcemy, by Grecja pozostała w euro _ - dodali obaj politycy we wspólnym oświadczeniu opublikowanym w Cannes. Podkreślili, że _ zważywszy na dramatyczną wewnętrzną sytuację polityczną i społeczną _, w Grecji kluczowe jest teraz osiągnięcie _ narodowej i politycznej jedności, tak by dać ludziom nadzieję na lepszą przyszłość _. _ Wierzymy w ich poczucie odpowiedzialności _ - oświadczyli.

Barroso i Van Rompuy przypomnieli, że podstawą pomocy Grecji pozostaje uzgodniony na szczycie 26-27 października pakiet, _ którego środki jesteśmy zobowiązaniu bardzo szybko wdrożyć _, tak by zapewnić stabilność strefy euro.

Obejmuje on wzmocnienie funduszu ratunkowego EFSF do około 1 bln euro zdolności pożyczkowych, dobrowolną 50-proc. redukcję greckiego długu przez prywatnych wierzycieli, skoordynowaną rekapitalizację europejskich banków, dalszą fiskalną konsolidację i reformy strukturalne oraz wzmocnienie zarządzania gospodarczego strefy euro, tak by zapewnić lepszy nadzór nad budżetami narodowymi i większą spójność polityk gospodarczych w unii walutowej.

_ - Europa jest w pełni świadoma swej odpowiedzialności w tych trudnych czasach. Jako największy rynek na świecie musimy odgrywać główną rolę w światowym pobudzeniu _ - oświadczyli politycy UE na marginesie spotkania G20 w Cannes.

Zastrzegli, że _ uporządkowanie _ strefy euro jest koniecznym, _ ale nie wystarczającym warunkiem dla światowego wzrostu gospodarczego _. Podkreślili, że cała UE na tle innych regionów nie ma dużego deficytu publicznego, nadal ma niską inflację i na ogół niższy dług niż jej główni partnerzy handlowi. Wezwali, by nie tylko UE, ale i inni członkowie grupy G20 _ odrobili swoją pracę domową _.

Czytaj więcej o kryzysie strefy euro w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;przyjela;decyzje;do;wiadomosci;papandreu;niech;sie;tlumaczy,228,0,956388.html) Merkel zrozumiała. Niech się Grek tłumaczy Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała, że oczekuje od greckiego rządu jasności w sprawie realizacji przez ten kraj programu ratunkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t180016.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szefowa;mfw;sie;cieszy;ale;mowi;ze;reformy;sa;wazniejsze;niz;pozyczka,14,0,952846.html) Lagarde pożyczy, ale to nie kończy sprawy Szefowa MFW podkreśliła, że dla Grecji istotniejsza jest inna rzecz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;merkel;przeciwna;wyjsciu;grecji;ze;strefy;euro,150,0,903574.html) Grecja bez euro? Merkel uspokaja kolegów Kanclerz Niemiec podkreśliła, że ważne jest, by Grecja dotrzymała swoich zobowiązań i przeprowadziła niezbędne reformy w zamian za wsparcie finansowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)