Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Minister zdrowia ostrzega, minister finansów zaciera ręce. Papierosy przynoszą budżetowi miliardy

Minister zdrowia ostrzega, minister finansów zaciera ręce. Papierosy przynoszą budżetowi miliardy

Papierosy są szkodliwe dla zdrowia, ale dzięki akcyzie państwu przynoszą miliardy Fot. Marcin Lis
Papierosy są szkodliwe dla zdrowia, ale dzięki akcyzie państwu przynoszą miliardy

- Niemal 19 mld zł - tyle wpłynęło w zeszłym roku do państwowej kasy z akcyzy od branży tytoniowej. Mimo to firmy tytoniowe powinny być zadowolone - produkcja papierosów w Polsce osiągnęła w 2017 r. rekordowe rozmiary.

- W 2017 roku do budżetu z akcyzy za wyroby tytoniowe wpłynęło aż 18,8 mld zł - wynika z raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ogólnie w tym roku państwowa kasa z akcyzy (za wszystkie produkty, nie tylko te z tytoniem) uzyskała 68,8 mld zł. Większy udział w akcyzie niż tytoń miały jedynie paliwa.

Czytaj też: Rekordową akcyzą chcą podpalić rynek tytoniowy? Przemytnicy mają powody do radości

Grillowanie gorsze od palenia papierosów. Zobacz wideo:

 

Dochody z akcyzy na papierosy i inne wyroby tytoniowe w 2017 r. były o 1,6 proc. wyższe niż rok wcześniej. Co ciekawe, bardzo rośnie również produkcja papierosów w Polsce. W 2017 roku zwiększyła się o ponad 16 proc. Łącznie wyprodukowano w tym roku w Polsce aż 204 mld sztuk papierosów.

Według raportu zysk netto zakładów polskich przemysłu tytoniowego wyniósł w 2017 r. 436 mln zł. To o ponad 35 proc. więcej niż przed rokiem. Spada natomiast produkcja tytoniu do palenia - w 2017 skurczyła się o ok. 9 proc.

- Ta branża ma kluczowe znaczenie dla budżetu państwa z uwagi na duży udział podatków pośrednich od wyrobów tytoniowych w ogólnych wpływach budżetowych - konkludują autorzy raportu.

Czytaj też: Papierosy slim nie znikną z kiosków. Budżet państwa nie chce tracić wpływów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Czytaj także
Polecane galerie
lova cylinder
2018-07-16 19:55
dlatego pierdulłem ten przebrzydły nałóg ,
Patriot
2018-07-16 02:24
Ciekawostką jest to, że nasze Ministerstwo Zdrowia walczy z paleniem tytoniu, natomiast rząd wprowadza ustawe o zakazie handlu w której to jeden z tkzw. wyłączników pozwala na handel w niedziele, placówce handlowej w ktorej to przeważającą działalnością jest handel wyrobami tytoniowymi ha ha... można? Polska Pis
Kajko
2018-07-15 15:11
Właśnie dlatego rządy nie zakażą produkcji ,bo czerpią ogromne zyski. Niektórzy poszli dalej i zalegalizowali sklepy z marihuaną i dodatkowe miliardy wpadają do kasy państwowej.
Pokaż wszystkie komentarze (19)