Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Papierosy drożeją, ale kasa państwa traci

0
Podziel się:

Wpływy z akcyzy na tytoń, były aż o ponad 300 mln złotych mniejsze od zaplanowanych.

Papierosy drożeją, ale kasa państwa traci
(Nastco/iStockphoto)

Maleją wpływy do budżetu z tytułu akcyzy za papierosy. Ministerstwo finansów zmniejszeniem przychodów się nie przejmuje i odpowiada, że powodem jest między innymi rosnąca popularność papierosów elektronicznych.

Po 11 miesiącach ubiegłego roku przychody z akcyzy za wyroby tytoniowe były o 327 milionów niższe niż w analogicznym okresie 2012 roku. To wyjątek, bo całość produktów objętych akcyzą systematycznie przynosi coraz większe wpływy.

Rzeczniczka ministerstwa Wiesława Dróżdż powiedziała, że niższe wpływy ze sprzedaży tytoniu nie są powodem do zmartwień. _ - Wpływy z akcyzy nie są podstawa do budowania budżetu państwa, a wręcz odwrotnie. Pół procent wpływów przekazywany jest na leczenie osób uzależnionych od alkoholu czy tytoniu. To i tak nie pokrywa w pełni potrzeb - _ tłumaczy.

Rzeczniczka uważa, że mniejsza sprzedaż tradycyjnych papierosów może się wiązać z rosnącą popularnością ich elektronicznych odpowiedników. _ - Byłoby bardzo dobrze, gdyby sie okazało, że wpływy z akcyzy papierosowej maleją, dlatego, że Polacy rzucają palenie. Też ta po części jest dlatego, że rynek e-papierosów dynamicznie wszedł do Polski - _argumentuje.

Przychody z akcyzy tytoniowej za 11 miesięcy ubiegłego roku wyniosły około 16 miliardów 800 milionów złotych.

Od początku tego roku akcyza na papierosy ponownie wzrosła - około 5 procent. Konieczność podwyżki ministerstwo finansów tłumaczyło między innymi zobowiązaniami unijnymi. Unia Europejska oczekuje, że do 2018 roku minimalna akcyza za tysiąc sztuk papierosów będzie wynosiła 90 euro. Od początku stycznia wyższa jest też akcyza na alkohole wysokoprocentowe. Wzrosła ona około 15 procent.

Zmiana akcyzy i ceny butelki wódki
Wzrost akcyzy na wyroby spirytusowe Zmiana ceny pół litra wódki
Źródło: Ministerstwo Finansów
o 15 proc. Podrożała średnio od 1,8 zł do 2 zł
Zmiana akcyzy na wyroby tytoniowe i ceny paczki papierosów
Wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe Zmiana ceny paczki papierosów
Źródło: Ministerstwo Finansów
o 5 proc. Podrożała średnio o ok. 1 zł na paczce

Rośnie szara strefa

Rosnąca akcyza na papierosy pomaga szarek strefie - uważa analityk finansowy Piotr Kuczyński. To wyjątek, bo całość produktów objętych akcyzą systematycznie przynosi coraz większe wpływy. Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion nie wierzy, że Polacy zaczęli masowo rzucać palenie.

Jego zdaniem raczej zaopatrują się w papierosy nielegalnie sprowadzane zza granicy, albo kupują papierosy elektroniczne. Analityk dodaje, że niektóre teorie ekonomiczne wyjaśniają, że rosnące podatki tylko do pewnego poziomu zwiększają wpływy do budżetu. _ - Po przekroczeniu pewnej granicy dochody państwa zaczynają spadać - _dodaje.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)