Notowania

budżet usa
05.10.2013 14:00

Paraliż budżetowy w USA. Barack Obama krytykuje Republikanów

Blokada budżetowa może kosztować Stany Zjednoczone nawet 300 milionów dolarów dziennie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

aktualizacja 18:01

Prezydent USA Barack Obama wezwał członków Partii Republikańskiej, by skończyli z tą farsą i zagłosowali za nową ustawą budżetową, umożliwiając rządowi normalne funkcjonowanie. Kryzys wywołany brakiem porozumienia w tej sprawie trwa od wtorku.

_ - Zagłosujcie za ustawą budżetową. Skończcie z tą farsą. Zakończcie paraliż prac rządu _ - powiedział Obama w cotygodniowym wystąpieniu transmitowanym w radiu, telewizji i internecie.

Senat już zatwierdził ustawę w sprawie budżetu, a _ w Izbie Reprezentantów jest wystarczająco wielu członków Partii Demokratycznej i Republikańskiej gotowych postąpić tak samo i natychmiast położyć kres paraliżowi budżetowemu _ - podkreślił prezydent.

Kompromisu nie udaje się jednak osiągnąć z powodu _ prawicowego skrzydła Partii Republikańskiej, które nie chce, by przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner poddał projekt ustawy pod głosowanie _ - dodał Obama.

_ - Nie zapłacę okupu po to, by administracja mogła wrócić do pracy, a już na pewno nie w zamian za podniesienie pułapu zadłużenia państwa _ - podkreślił szef państwa. Ocenił, że _ paraliż gospodarczy _, jaki nastąpiłby w wyniku niepodwyższenia tego limitu, byłby _ o wiele bardziej niebezpieczny niż paraliż budżetowy _.

Obama zadeklarował chęć współpracy _ z każdym w każdej partii w sprawie zwiększenia wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy i przywrócenia porządku w budżecie w dłuższym okresie _. Współpraca taka - zastrzegł - nie może jednak mieć miejsca w sytuacji, gdy _ grozi się gospodarce _.

Posłuchaj oskarżeń Baracka Obamy w kierunku Republikanów:

Rząd amerykański od kilku dni funkcjonuje bez budżetu, gdyż wraz z zakończeniem 30 września roku budżetowego w USA Kongres nie zdołał przyjąć nowej ustawy o wydatkach państwa. W konsekwencji od wtorku około 800 tys. pracowników federalnych jest na bezpłatnych urlopach, niedostępna jest więc ta część usług agencji i instytucji, które nie mają kluczowego znaczenia dla funkcjonowania kraju.

Kontrolujący Izbę Reprezentantów Republikanie uzależniają przyjęcie nowej ustawy budżetowej od ustępstw prezydenta i Demokratów na rzecz osłabienia reformy systemu opieki zdrowotnej (tzw. Obamacare), która jest kluczowym osiągnięciem Obamy.

Według firmy konsultingowej IHS Global Insight blokada budżetowa może kosztować Stany Zjednoczone 300 mln dol. dziennie; analiza IHS oblicza koszt utraconych zarobków oraz niewykonanej pracy blisko 800 tys. pracowników federalnych, przy założeniu, że ich średnia roczna pensja wynosi 110 tys. dol. rocznie.

Już wkrótce porozumienia między partiami będzie wymagała inna kwestia - podniesienie limitu długu budżetowego, który obecnie dopuszczalny poziom osiągnie 17 października. Brak zgody w tej kwestii grozi niewypłacalnością USA, czyli niemożnością uregulowania zobowiązań wynikających z obsługi amerykańskiego długu na rynkach międzynarodowych. Taka sytuacja zdarzyłaby się po raz pierwszy w historii.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: budżet usa, Barack Obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz