Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PARP dofinansuje startupy i wejścia na giełdę. Do podziału miliardy

0
Podziel się:

Największe środki zostaną przeznaczone na wsparcie innowacyjności.

PARP dofinansuje startupy i wejścia na giełdę. Do podziału miliardy
(Money.pl)

- Na innowacje firm przeznaczonych jest ogółem około 20 mld euro w ramach nowej perspektywy finansowej UE. Będzie można je pozyskać na poziomie centralnym, regionalnym i w ramach programu dla Polski wschodniej - mówi Bożena Kasprzak-Lublińska, prezes PARP. Agencja chce także wspierać z pieniędzy unijnych małe i średnie firmy, które będą zainteresowane wejściem na GPW oraz osoby młode, które planują założyć własny biznes.

Bożena Lublińska- Kasprzak, prezes PARP w rozmowie z Money.pl podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, zapowiada zmiany przy rozdysponowywaniu środków unijnych.

- Chcemy uelastycznić i usprawnić system i procedurę aplikacji, przyjmowania wniosków i oceny projektu. Będzie to proces znacznie bardziej zelektronizowany, tak aby ułatwić przedsiębiorcom składanie wniosków i kontakt z nami na każdym etapie jego realizacji. A trwa on czasem kilka lat - od momentu złożenia wniosku, poprzez jego realizację i zakończenie. Dlatego chcemy ten kontakt jeszcze bardziej usprawnić- tłumaczy szefowa PARP.

Przy podziale unijnych pieniędzy z nowej puli wprowadzone zostaną nowe zasady.

- Zmieniony będzie system oceny. W większości programów będziemy stosowali system oceny panelowej. Zobaczyliśmy, że to bardzo dobrze działa, kiedy do oceny projektu zapraszamy przedstawicieli biznesu, finansistów, osoby pracujące w funduszach inwestycyjnych lub bankach. To poprawi jakość. Poza tym będziemy się spotykać z przedsiębiorcami, tak by nie była to tylko ocena projektów na papierze. Mamy nadzieję, że w ten sposób będziemy wybierać najlepsze, najbardziej innowacyjne projekty - mówi Bożena Lublińska-Kasprzak.

Startupy będą wspierane z poziomu centralnego - programu Inteligentny Rozwój i poziomu regionalnego, czyli programu Polska Wschodnia.

- To jest specjalny program dedykowany szczególnie młodym ludziom, którzy chcą działać i zakładać firmy, zwłaszcza związane z nowoczesnymi technologiami w Polsce wschodniej. Najpierw potencjalnemu przedsiębiorcy pomożemy wykreować, ułożyć pomysł w biznes. A dopiero potem za tym pójdzie dofinansowanie i realizacja przedsięwzięcia - tłumaczy prezes.

]( http://www.money.pl/sekcja/vii-europejski-kongres-gospodarczy/ )

PARP będzie pomagała młodym osobom, które chcą prowadzić własny biznes w oparciu o pozyskane rozwiązanie technologiczne czy na przykład kupiony patent. Autorzy pomysłów będą mogli liczyć przez 10 miesięcy na pomoc doradcy, który pomoże im rozwinąć projekt, stworzyć biznes plan, przeanalizować rynek, poszukać klientów, a także źródeł finansowania na kolejnych etapach rozwoju firmy.

Agencja chce też wspierać mikro-, małe- i średnie przedsiębiorstwa w debiucie na Giełdzie Papierów Wartościowych. Firmy te w sposób niewystarczający korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania swoich inwestycji poprzez rynki kapitałowe. PARP ma pomóc w finansowaniu kosztów związanych z przygotowaniem dokumentacji. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z programu "Inteligentny Rozwój".

W latach 2014-2020 PARP będzie obsługiwała trzy krajowe programy operacyjne finansowane z nowej perspektywy finansowej UE. Są to: "Inteligentny Rozwój", "Polska Wschodnia" oraz "Wiedza Edukacja Rozwój". W ich ramach PARP rozdysponuje 16 mld złotych.

"Inteligentny Rozwój" to następca "Innowacyjnej Gospodarki", programu z perspektywy unijnej 2007-2013. Jego budżet sięga nieco ponad 8,6 mld euro, czyli ok. 35,91 mld zł. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,63 mld euro. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,45 mld euro.

"Polska Wschodnia" to program dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Cały jego budżet wynosi 2 mld euro z polityki spójności, czyli ponad 8 mld zł. Ma on m.in. podnosić konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw działających we wschodniej Polsce, a także na służyć tworzeniu sprzyjających warunków dla innowacyjnych firm.

Z programu "Wiedza Edukacja Rozwój" będą finansowane m.in. projekty poprawiające sytuację młodych na rynku pracy oraz jakość szkolnictwa. Na ten m.in. cel ma trafić 4,69 mld euro.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)