Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Partia Angeli Merkel wygrywa wybory do Bundestagu. Antyemigrancka AfD trzecią siłą

18
Podziel się:
Zaskoczenia nie było. Angela Merkel znów numerem jeden w Bundestagu
Zaskoczenia nie było. Angela Merkel znów numerem jeden w Bundestagu (REUTERS)

Blok partii chadeckich CDU/CSU Angeli Merkel wygrał zgodnie z przewidywaniami wybory parlamentarne w Niemczech - podała telewizja publiczna ARD. To wyniki w oparciu o sondaże exit polls.

Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) będzie w nowym Bundestagu trzecią siłą.

Z sondaży exit poll opublikowanych po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że na CDU/CSU głosowało 32,5 proc. wyborców. SPD poparło 20 proc., a Alternatywę, która po raz pierwszy weszła do Bundestagu, 13,5 proc. elektoratu.

Chadecja i SPD doznały dotkliwych strat w porównaniu z poprzednimi wyborami. W 2013 r. na chadeków głosowało 41,5 proc., a na socjaldemokratów 25,7 proc. Rezultat SPD jest najgorszym wynikiem tej partii w powojennej historii.

Istniejąca zaledwie od czterech lat narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD) wejdzie po raz pierwszy do niemieckiego parlamentu. Eurosceptyczna partia domaga się zamknięcia granic dla migrantów, usunięcia politycznego islamu z przestrzeni publicznej i zaostrzenia prawa karnego. Po raz pierwszy od lat 50. w Bundestagu reprezentowane będzie ugrupowanie bardziej prawicowe niż CDU i bawarska CSU.

Liberalna FDP dostała 10,5 proc., Lewica 9 proc., a Zieloni 9,5 proc. Pozostałe partie nie przekroczyły progu wyborczego.

Jeżeli potwierdzą się wyniki sondażowe, możliwa będzie kontynuacja obecnej koalicji obu największych bloków politycznych chadeków i socjaldemokratów, bądź rząd CDU/CSU z FDP i Zielonymi.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
.yes ...!
7 lat temu
Kolorowi w Niemczech celowo wybrali Merkel, aby ta sprowadziła z Afryki następny milion murzynów na utrzymanie.
MARCIN
7 lat temu
Super cisnać do końca zrobić problem miedzynarodowy.. są nam winni 3 BILIONY złotych. Nie mają rzadnych podstaw prawnych żeby nam ich nie wypłacić. Nigdy!!! nie zrzekliśmy reperacji wojennych. Wszystkim innym krajom Austrii...itd zostały wypłacone reperacje wojenne. aaa i do zwrotu rownieź skradzione Polskie obrazy co wiszą w Niemieckich muzeach
Anna Maria ku...
7 lat temu
Brawo i gratulacje... Ale wiedziałem, że Pani wygra... Intuicja tak mi podpowiadała!
Sikorski
7 lat temu
Andżela jest gejem?
Asa
7 lat temu
Bezdzietna, staruszka wygrywa wybory w Niemczech. Huehuehue.