Notowania

świat
24.09.2017 18:10

Partia Angeli Merkel wygrywa wybory do Bundestagu. Antyemigrancka AfD trzecią siłą

Podziel się
Dodaj komentarz
(REUTERS)
Zaskoczenia nie było. Angela Merkel znów numerem jeden w Bundestagu

Blok partii chadeckich CDU/CSU Angeli Merkel wygrał zgodnie z przewidywaniami wybory parlamentarne w Niemczech - podała telewizja publiczna ARD. To wyniki w oparciu o sondaże exit polls.

Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) będzie w nowym Bundestagu trzecią siłą.

Z sondaży exit poll opublikowanych po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że na CDU/CSU głosowało 32,5 proc. wyborców. SPD poparło 20 proc., a Alternatywę, która po raz pierwszy weszła do Bundestagu, 13,5 proc. elektoratu.

Chadecja i SPD doznały dotkliwych strat w porównaniu z poprzednimi wyborami. W 2013 r. na chadeków głosowało 41,5 proc., a na socjaldemokratów 25,7 proc. Rezultat SPD jest najgorszym wynikiem tej partii w powojennej historii.

Istniejąca zaledwie od czterech lat narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD) wejdzie po raz pierwszy do niemieckiego parlamentu. Eurosceptyczna partia domaga się zamknięcia granic dla migrantów, usunięcia politycznego islamu z przestrzeni publicznej i zaostrzenia prawa karnego. Po raz pierwszy od lat 50. w Bundestagu reprezentowane będzie ugrupowanie bardziej prawicowe niż CDU i bawarska CSU.

Liberalna FDP dostała 10,5 proc., Lewica 9 proc., a Zieloni 9,5 proc. Pozostałe partie nie przekroczyły progu wyborczego.

Jeżeli potwierdzą się wyniki sondażowe, możliwa będzie kontynuacja obecnej koalicji obu największych bloków politycznych chadeków i socjaldemokratów, bądź rząd CDU/CSU z FDP i Zielonymi.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Tagi: świat, niemcy, wybory, parlament, pap, krótka, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-09-2017

AsaBezdzietna, staruszka wygrywa wybory w Niemczech. Huehuehue.

24-09-2017

SikorskiAndżela jest gejem?

24-09-2017

we234NIEMCÓW INTERESUJE GOSPODARKA ,A PANI MERKEL MA WPŁYW NA ROZWÓJ NIEMIEC! KAŻDY POLAK MIESZKAJĄCY W NIEMCZECH TO WIE!! NIE TWORZY DŁUGU PUBLICZNEGO … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)