Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Partia Janukowycza wydała 2 mld dolarów na łapówki? Gigantyczna afera

0
Podziel się:

Dwa miliardy dolarów na łapówki dla byłych i obecnych wysokich urzędników państwowych wydała Partia Regionów zbiegłego w 2014 roku do Rosji ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza - pisze w sobotę kijowski tygodnik ,,Dzerkało Tyżnia".

Partia Janukowycza wydała 2 mld dolarów na łapówki? Gigantyczna afera
(Wilson Dias/Agência Brasil/CC BY 3.0 BR/wikimedia commons)
bEKxdjKd

Dokumenty w tej sprawie trafiły do Narodowego Biura Antykorupcyjnego - poinformował w rozmowie z opiniotwórczym tygodnikiem były pierwszy zastępca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wiktor Trepak, który przekazał te materiały.

- Jest to ogromna masa dokumentów, potwierdzających totalną korupcję we władzach. Część tych materiałów to księga korupcyjnych wypłat - powiedział Trepak.

Ujawnił on, że na listach skorumpowanych przez Partię Regionów osób widnieją nazwiska i podpisy urzędników z najwyższych szczebli - ministrów, znanych polityków, działaczy społecznych, sędziów, a nawet przedstawicieli organizacji międzynarodowych. Trepak nie podał jednak żadnych innych szczegółów.

bEKxdjKf

- Łapówki w wysokości 500 tysięcy czy miliona dolarów były niemalże normą. W wielu przypadkach sięgały one pięciu, ośmiu, a nawet 20 milionów dolarów. W gotówce! - oznajmił rozmówca ,,Dzerkała Tyżnia".

Trepak, który do niedawna kierował w SBU Głównym Zarządem ds. Walki z Korupcją, dał do zrozumienia, że łapówki od Partii Regionów mogli przyjmować też politycy z byłej opozycji, którzy prowadzili negocjacje z Janukowyczem podczas rewolucji na Majdanie Niepodległości w Kijowie na przełomie 2013 i 2014 roku. Byli to: były premier Arsenij Jaceniuk, obecny mer Kijowa Witalij Kliczko i lider nacjonalistycznej partii Swoboda Ołeh Tiahnybok.

- Materiały, które przekazałem do Narodowego Biura Antykorupcyjnego, pozwalają na inne spojrzenie na te spotkania - podkreślił.

Według jego informacji ,,czarna księgowość" Partii Regionów obejmuje długi okres ,,kilku prezydentów, kilku składów rządów i kadencji parlamentarnych oraz szeregu wyborów prezydenckich, parlamentarnych i lokalnych" na Ukrainie.

bEKxdjKl

Komentatorzy uważają, że materiały Trepaka mogą doprowadzić do poważnych zawirowań na ukraińskiej scenie politycznej i porównują je już do tzw. taśm Melnyczenki.

Były to nagrania dokonane z podsłuchu przez ochroniarza byłego prezydenta Leonida Kuczmy, majora Mykołę Melnyczenkę. Słychać na nich, jak Kuczma mówi o konieczności pozbycia się dziennikarza Georgija Gongadzego, śledzącego korupcję na szczytach ówczesnych ukraińskich władz. Gongadze zaginął 16 września 2000 roku. Dwa miesiące później jego pozbawione głowy ciało odnaleziono w lesie w okolicach Kijowa.

Z Kijowa Jarosław Junko

bEKxdjKG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)