Notowania

podatki
11-10-2018 (12:09)

Będzie nowa ulga podatkowa na patriotyczne gry. Rząd pokazał projekt

Patriotyczne gry będą mogły liczyć na podatkowy upust - zapowiadał od miesięcy minister kultury Piotr Gliński. Swoje zapowiedzi zamienia w czyny. W Rządowym Centrum Legislacji dostępny jest już projekt nowej ustawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Od początku, gdy tylko pojawił się temat ulgi, mówiło się o promowaniu gier "patriotycznych"

Resort kultury dostrzega potencjał gier wideo. To coraz ważniejsza gałąź rynku, a jej symbolem jest CD Projekt, odpowiedzialny za hitowego Wiedźmina.

Ministerstwo chce wspomóc prężnie działających producentów, a jednocześnie skłonić ich do "patriotycznego" podejścia do swojej pracy. Rozwiązaniem ma być nowa ulga podatkowa dla gier określonych w ustawie mianem "kulturowych". Wreszcie poznaliśmy jej szczegóły.

Jak czytamy w projekcie ustawy opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji, wsparcie finansowe przyznaje się na produkcję gier wideo, których koszty kwalifikowane wynoszą co najmniej 100 tys. zł. Wysokość wsparcia finansowego wraz z innymi źródłami pomocy publicznej nie może przekroczyć 50 proc. kosztów produkcji i nie może być wyższe niż 50 mln euro rocznie.

Kto może liczyć na ulgę?

Od początku, gdy tylko pojawił się temat ulgi, mówiło się o promowaniu gier "patriotycznych". Choć w ustawie nazywane są "kulturowymi", to ich lokalność też jest podkreślona. W rozwinięciu tej definicji czytamy, że chodzi o grę wideo, która "wykorzystuje polski lub europejski dorobek kulturowy oraz posiada kulturotwórczy lub innowacyjny charakter".

Podatki 2019: Twórca gier dostanie specjalną ulgę. Musi jednak promować Polskę

Uprawnieni do ulgi są przedsiębiorcy posiadający siedzibę na terytorium Polski oraz mają już doświadczenie w produkcji gier.

Zgłaszając się po ulgę muszą określić: tytuł, język, podstawę literacką, planowany czas trwania rozgrywki, rodzaj gry wideo, osobę zarządzającą produkcją, głównych scenarzystów, kompozytorów, głównych artystów grafików, głównych programistów, głównych projektantów.

Jakie koszty?

W uzasadnieniu ustawy czytamy, że "w wariancie realistycznym do 2022 roku zostanie wyprodukowanych ok. 50 kulturowych gier wideo". Resort kultury szacuje, że producenci w pierwszych czterech latach obowiązywania ulgi poniosą koszty sięgające 561 570 tys. zł.

Budżet państwa, z tytułu obniżonych wpływów z podatku dochodowego CIT pomniejszy się w tym okresie o 106 698 tys. zł potencjalnych wpływów, z czego roczne wydatki Państwa na wsparcie tworzenia kulturowych gier wideo wyniosą średniorocznie 26,6 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, gry, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-10-2018

JOJOProponuje ulgę podatkową dla odmawiających '' APEL SMOLEŃSKI '' !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

11-10-2018

jacałkiem zidiocieli

11-10-2018

mariaBoze jak on szasta nasza kasa ... Czartoryscy muzea prywatne uczelnie Ludzie toz oni puszcza nas w skarpetkach , będzie gorzej niz w Grecji Tak jak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (48)