Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Będzie nowa ulga podatkowa na patriotyczne gry. Rząd pokazał projekt

Będzie nowa ulga podatkowa na patriotyczne gry. Rząd pokazał projekt

Od początku, gdy tylko pojawił się temat ulgi, mówiło się o promowaniu gier "patriotycznych" Fot. money.pl
Od początku, gdy tylko pojawił się temat ulgi, mówiło się o promowaniu gier "patriotycznych"

Patriotyczne gry będą mogły liczyć na podatkowy upust - zapowiadał od miesięcy minister kultury Piotr Gliński. Swoje zapowiedzi zamienia w czyny. W Rządowym Centrum Legislacji dostępny jest już projekt nowej ustawy.

Resort kultury dostrzega potencjał gier wideo. To coraz ważniejsza gałąź rynku, a jej symbolem jest CD Projekt, odpowiedzialny za hitowego Wiedźmina.

Ministerstwo chce wspomóc prężnie działających producentów, a jednocześnie skłonić ich do "patriotycznego" podejścia do swojej pracy. Rozwiązaniem ma być nowa ulga podatkowa dla gier określonych w ustawie mianem "kulturowych". Wreszcie poznaliśmy jej szczegóły.

Jak czytamy w projekcie ustawy opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji, wsparcie finansowe przyznaje się na produkcję gier wideo, których koszty kwalifikowane wynoszą co najmniej 100 tys. zł. Wysokość wsparcia finansowego wraz z innymi źródłami pomocy publicznej nie może przekroczyć 50 proc. kosztów produkcji i nie może być wyższe niż 50 mln euro rocznie.

Kto może liczyć na ulgę?

Od początku, gdy tylko pojawił się temat ulgi, mówiło się o promowaniu gier "patriotycznych". Choć w ustawie nazywane są "kulturowymi", to ich lokalność też jest podkreślona. W rozwinięciu tej definicji czytamy, że chodzi o grę wideo, która "wykorzystuje polski lub europejski dorobek kulturowy oraz posiada kulturotwórczy lub innowacyjny charakter".

Podatki 2019: Twórca gier dostanie specjalną ulgę. Musi jednak promować Polskę


 

Uprawnieni do ulgi są przedsiębiorcy posiadający siedzibę na terytorium Polski oraz mają już doświadczenie w produkcji gier.

Zgłaszając się po ulgę muszą określić: tytuł, język, podstawę literacką, planowany czas trwania rozgrywki, rodzaj gry wideo, osobę zarządzającą produkcją, głównych scenarzystów, kompozytorów, głównych artystów grafików, głównych programistów, głównych projektantów.

Jakie koszty?

W uzasadnieniu ustawy czytamy, że "w wariancie realistycznym do 2022 roku zostanie wyprodukowanych ok. 50 kulturowych gier wideo". Resort kultury szacuje, że producenci w pierwszych czterech latach obowiązywania ulgi poniosą koszty sięgające 561 570 tys. zł.

Budżet państwa, z tytułu obniżonych wpływów z podatku dochodowego CIT pomniejszy się w tym okresie o 106 698 tys. zł potencjalnych wpływów, z czego roczne wydatki Państwa na wsparcie tworzenia kulturowych gier wideo wyniosą średniorocznie 26,6 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
dotka
2018-10-12 12:15
To już przestaje byc śmieszne.
Antek Piroman
2018-10-12 12:14
Głowne tytuły to:
1. Oczernij Bolka
2. O dwóch takich co ukryli księży
3. Zgadnij kto to czyli kim jest Antek
miecko
2018-10-12 11:49
co znaczy patriotyczne bo według pisu to idiotyczne
Pokaż wszystkie komentarze (48)