Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pawlak chwali złotego: Bezpieczniejszy niż euro

0
Podziel się

Przy decyzji o wejściu do strefy euro najważniejszy jest kurs walutowy - ocenia wicepremier.

Pawlak chwali złotego: Bezpieczniejszy niż euro
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDyZnuyd

Wicepremier, minister gospodarki uważa, że w czasach zawirowań gospodarczych narodowa waluta jest najbezpieczniejsza. Podkreśla też, że przy decyzji o wejściu do strefy euro najważniejszy jest kurs walutowy.

Zdaniem Pawlaka ważne jest przy jakim kursie złotego będziemy wchodzili do strefy euro. Czas ma znaczenie drugorzędne. Najważniejsze, aby ten kurs odpowiadał mniej więcej poziomowi równowagi, który możemy zaobserwować w ciągu ostatnich 12 lat. Ten kurs jest na poziomie około 4 zł za euro.

_ - Gdybyśmy przy takim poziomie wchodzili do strefy euro, to można powiedzieć, że będzie to długookresowo bezpieczne _ - uważa Pawlak. Dodaje, że przy zbyt mocnym kursie złotego względem euro do Polski będzie napływać zbyt dużo towarów z importu.

bDyZnuyf

Waldemar Pawlak przebywał dziś w Budapeszcie, gdzie spotkał się m.in. z wicepremierem, ministrem administracji publicznej i sprawiedliwości Węgier Tiborem Navracsicsem i prezesem koncernu MOL Zsoltem Hernadim.
_ - A my będziemy musieli wyjeżdżać za granicę do pracy. Gdyby kurs był zbyt słaby, to z kolei będzie wywoływało utratę realnej wartości naszych wynagrodzeń i emerytur _ - zaznaczył. Dodał, że atutem polskiej gospodarki podczas światowego kryzysu był złoty.

_ - Z drugiej strony osłabienie złotego poprawiło naszą konkurencyjność. Dzięki temu mogliśmy znacznie lepiej wygrać tę szansę w kryzysie. To znaczy towary jechały za granicę, a miejsca pracy pozostawały w kraju . Nie czarujmy z euro. Tylko róbmy swoje i dbajmy, żeby gospodarka dobrze się rozwijała _ - zaznaczył Pawlak.

Wicepremier jest przekonany, że nasza własna waluta pomogła nam w kryzysie, bo zamortyzowała te procesy gospodarcze. _ - Gdyby było tak, jak w krajach bałtyckich, że mielibyśmy związanie sztywne złotego z euro, to byłyby również podobne zjawiska i podobna presja na przykład na obniżanie wynagrodzeń - _ podkreślił. Jego zdaniem Polska jest też w lepszej sytuacji gospodarczej niż Węgry.

_ - W kursie forinta odbija się nie tylko sytuacja gospodarcza, ale stan finansów publicznych. Polska ma pod tym względem dużo lepszą pozycję, bo nie ma takiego poziomu zadłużenia, nie ma takich napięć strukturalnych i gospodarka się rozwija _ - zaznaczył.

bDyZnuyl
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/bankowa;zyla;zlota;pawlak;chce;ulzyc;posiadaczom;kredytow,152,0,705176.html) Bankowa żyła złota. Pawlak chce ulżyć posiadaczom kredytów Wicepremier chce, by spready wyliczał NBP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/rostowski;bez;zmiany;liczenia;dlugu;nie;bedzie;euro,95,0,713055.html) Rostowski: Bez zmiany liczenia długu nie będzie euro Jego zdaniem Unia musi zmienić sposób liczenia zadłużenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/porozumienie;z;ke;nie;oznacza;zmniejszenia;dlugu,69,0,733765.html) Porozumienie z KE nie oznacza zmniejszenia długu Pawlak: _ Ryzyko przekroczenia 55 proc. długu do PKB istnieje. Trzeba to rozwiązać tu nad Wisłą, nie w Brukseli _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/rzad;interweniowal;na;rynku;walutowym;wymienil;euro,3,0,732931.html) Rząd interweniował na rynku walutowym. Wymienił euro Dilerzy banków informują o operacji. Polska waluta umocniła się.
bDyZnuyG
KOMENTARZE
(0)