Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: Jest upust w cenie gazu dla Polski

0
Podziel się:

Niższa cena będzie obowiązywała przez pięć lat. Nie ujawniono jednak jak duży będzie upust.

Pawlak: Jest upust w cenie gazu dla Polski
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - W kontrakcie gazowym z Rosją jest upust w cenie gazu _- poinformował wicepremier Waldemar Pawlak. Również wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski podał, że jest taki upust. Żaden z nich nie ujawnił jednak, jaka jest jego wielkość.

Pawlak i Budzanowski przedstawili posłom, podczas zamkniętego posiedzenia sejmowej komisji gospodarki, informację na temat kontraktu gazowego z Rosją i jego konsekwencji dla polskiej gospodarki.

_ - Ogólnie można powiedzieć, że jest upust na cenie gazu. Nie mogę wchodzić w szczegóły _ - powiedział Pawlak. _ Jest to rozwiązanie, które wymaga pochwały, że spółki porozumiały się w sposób, który zachowuje korzystne warunki kontraktowania gazu _ - dodał.

Pawlak powiedział, że upust będzie obowiązywał przez 5 lat. _ - W tej chwili uzgodnienie jest na pięć lat, natomiast co trzy lata jest możliwa renegocjacja cen. Wszystko zależy od sytuacji na rynkach w najbliższych latach _ - wyjaśnił.

Także wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski nie chciał powiedzieć dziennikarzom, jaki jest poziom upustu. Pytany, czy chodzi na przykład o 1,5-proc. upust i o to, że zasady te będą obowiązywały do 2014 roku - zaprzeczył. _ Nie potwierdzam takich informacji. To zdecydowanie więcej niż 1,5 proc. _ - powiedział.

Budzanowski powiedział po posiedzeniu komisji, że kontrakt gazowy z Rosją jest korzystny dla polskiego akcjonariusza (PGNiG - oraz dla polskiej gospodarki. _ - Nie tracimy na tym kontrakcie bezpośrednio. Przede wszystkim zyskujemy dodatkową kwotę pieniędzy - pewien upust na dostawy gazu do Polski. Z tego punktu widzenia jest to duży sukces negocjacyjny _ - zaznaczył.

B. wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz (PiS) powiedział dziennikarzom, że _ uzależnienie Polski od Rosji w sprawie dostaw gazu na kolejne 15 lat do 2037 roku jest niekorzystne dla każdego Polaka jako odbiorcy gazu i również jako konsumenta różnego rodzaju produktów przygotowanych w oparciu o gaz. Jeżeli na 15 lat betonujemy monopol rosyjskiego gazu na polskim rynku, to oznacza to wyższe ceny _- ocenił.

ZOBACZ TAKŻE:

Pawlak pytany, czy po wejściu w życie kontraktu ceny gazu w Polsce będą na poziomie rynku europejskiego - np. Niemiec - powiedział, że te ceny będą niższe.

_ - Cena gazu w Polsce jest niższa o ok. 10 proc. niż w starej Europie, np. w Niemczech _ - sprecyzował.

Podał, że konkretna cena gazu z kontraktu z Rosją będzie zależała od ceny ropy naftowej. _ _

_ - W kontrakcie jamalskim cena gazu jest indeksowana ceną ropy naftowej w poprzednich 9 miesiącach. Czyli te ceny wolniej rosną i wolniej spadają, jeżeli rośnie czy spada cena ropy. To dość powszechnie stosowane rozwiązanie _ - ocenił.

Pawlak przypomniał, że kontrakt przewiduje utrzymanie tranzytu gazu z Rosji na zachód Europy przez rurociąg jamalski do 2045 r. Pytany, czy po uruchomieniu rurociągu Nord Stream tranzyt nie zostanie ograniczony powiedział, że _ tego gazu Europa będzie potrzebowała znacznie więcej niż Nord Stream, jeśli będzie tak konsekwentnie wchodziła w pakiety klimatyczne i zmniejszenie emisji. Rola gazu w najbliższych kilkunastu, kilkudziesięciu latach będzie rosła _ - zaznaczył.

[

Gudzowaty: Można kupić wszystko, nawet ustawę! ]( http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/gudzowaty;mozna;kupic;wszystko;nawet;ustawe,255,0,544255.html )Budzanowski wyjaśnił, że pakiet porozumienia polsko-rosyjskiego w sprawie gazu składa się z kilku dokumentów i do formalnego zaakceptowania wszystkich elementów porozumienia jeszcze nie doszło. - _ Są dwa porozumienia międzyrządowe, porozumienie trójstronne firm, które zostało już zaakceptowane przez zarządy wszystkich spółek _ - powiedział.

_ - Decyzja rady nadzorczej PGNiG ze środy o akceptacji dla porozumienia trójstronnego to dopiero początek. To otwiera całą ścieżkę postępowania korporacyjnego - podjęcie uchwały przez zarząd PGNiG w sprawie właściwego kontraktu gazowego - na import gazu do Polski, który następnie musi być przyjęty przez radę nadzorczą PGNiG i skierowany do akceptacji do ministra skarbu _ - powiedział. _ To jest kwestia tygodnia, kilku tygodni _ - dodał.

Zarząd i rada nadzorcza PGNiG zaakceptowały w środę porozumienie z Gazprom Exportem. Również rząd przyjął w obiegowym trybie uchwałę zatwierdzającą porozumienie z Rosją, dotyczące powiększenia do 10,2 mld m. sześc. plus minus 15 proc. dostaw gazu rocznie i przedłużenia do końca 2037 r. dostaw gazu do Polski. Oprócz przedłużenia kontraktu i możliwości zwiększenia dostaw gazu przesył paliwa Gazociągiem Jamalskim przez Polskę do krajów Europy Zachodniej zostanie przedłużony na dotychczasowych warunkach o 26 lat - z 2019 do 2045 roku.

Wejście w życie porozumienia z Gazpromem zwieńczy blisko roczne rozmowy na temat uzupełniania dostaw - po tym, gdy na początku ubiegłego roku gaz przestał nam dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo. Spółka przesyłała nam 2,3 mld m sześc. surowca rocznie. Zawarty w 2006 roku kontrakt PGNiG SA ze spółką RosUkrEnergo miał obowiązywać do 31 grudnia 2009 roku.

Raport Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)