Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: Kryzys może nam pomóc wejść do strefy Euro

0
Podziel się:

Instytucje europejskie mogą zweryfikować sztywne parametry, które Polska musi spełnić

Pawlak: Kryzys może nam pomóc wejść do strefy Euro
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ Zawirowania na rynkach finansowym mogą pomóc Polsce w szybkim wejściu do strefy euro, ponieważ mogą skłonić instytucje europejskie do zweryfikowania sztywnych parametrów, które nasz kraj musi spełnić _ - uważa wicepremierWaldemar Pawlak.

Obecnie, żeby wejść do strefy euro, przez dwa lata trzeba się utrzymać w stosunkowo wąskim paśmie wahań kursów - przypomniał Pawlak. _ O ile dla małych krajów jest to w miarę łatwe do spełnienia, to w przypadku dużego kraju, jakim jest Polska, potrzebna jest spora rozwaga, żebyśmy nie znaleźli się w takiej sytuacji, że nasz system zostanie wyciśnięty, dlatego, że będziemy się trzymali sztywno jakiejś doktryny _ - powiedział.

Zaznaczył, że gdyby obecnie Polska miała sztywny kurs walutowy, to po ostatnim wycofywaniu kapitału z polskiego rynku, nasze rezerwy walutowe byłyby praktycznie wyzerowane. _ Dzięki temu, że mamy elastyczny kurs walutowy, to ci, którzy wyprowadzali kapitały krótkoterminowe z naszego rynku, po prostu musieli zapłacić znacznie wyższą cenę _ - wskazał.

_ Przy zmianie kursu złotego dostali mniej dolarów i mniej euro, bo wycofali ten kapitał szybko i w nieodpowiednim momencie. To jest normalna rynkowa ochrona zasobów _ - powiedział.

_ W takich okolicznościach własna waluta jest dość istotnym argumentem wewnętrznych gwarancji dla lepszych perspektyw całej gospodarki _ - dodał.

Pawlak powiedział, że mimo zawirowań na rynkach finansowych wejście do systemu ERM2 możliwe jest w pierwszej połowie przyszłego roku. _ W tej chwili nie ma potrzeby występowania o zmianę kryteriów z Maastricht. Potrzebne są analizy, harmonogram przyjęcia euro jest techniczny i możliwy do zrealizowania _ - mówił.

Obecnie przed zmianą lokalnej waluty na euro każdy kraj musi spełnić tzw. kryteria z Maastricht. Inflacja nie może być wyższa niż 1,5 pkt procentowych od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie inflacja była najniższa. Długoterminowe stopy procentowe nie mogą przekraczać więcej niż o 2 pkt procentowych średniej stóp procentowych w trzech krajach UE o najniższej inflacji.

Ponadto dług publiczny nie może przekraczać 60 proc. PKB, a deficyt budżetowy - 3 proc. PKB. Moment wejścia do strefy euro poprzedza uczestnictwo w mechanizmie ERM2, gdy przez dwa lata dana waluta jest już związana z euro, a jej kurs może się wahać w stosunku do euro tylko o plus/minus 15 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

Tymczasem premierDonad Tuskpoleciał dziś do Frankfurtu na spotkanie z prezesem Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichetem. Główny temat rozmowy to plany wprowadzenia w Polsce wspólnej unijnej waluty.

Donaldowi Tuskowi zależy na tym, by w Polsce można było płacić euro w 2012 roku. Zamierza poinformować szefa Europejskiego Banku Centralnego o mapie drogowej, czyli harmonogramie przyjęcia wspólnej waluty.

Zdaniem premiera musimy się liczyć z opinią takich instytucji jak Europejski Bank Centralny, bo od niego będzie także zależało, czy wejdziemy do strefy euro.

Donald Tusk podkreślił, że to nie jest tylko kwestia tego czyJarosław Kaczyńskiizgodzi się i pomoże zmienić Konstytucję, bo tak naprawdę ta decyzja zapadnie w trójkącie Polska - Komisja Europejska - Europejski Bank Centralny.

euro
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)