Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: Most energetyczny z Litwą w ciągu dwóch lat

0
Podziel się:

Jutro powstanie spółka, która przygotuje projekt.

Pawlak: Most energetyczny z Litwą w ciągu dwóch lat
(PAP/Jacek Turczyk)

*Zdaniem wicepremieraWaldemara Pawlaka, powstanie mostu energetycznego między Polską a Litwą możliwe jest w ciągu _ najbliższych lat _ . *

We wtorek w Warszawie ma powstać spółka, która zajmie się przygotowaniem projektu.

W rozmowie z Radiem TOK FM Pawlak powiedział, że we wtorek ma dojść do podpisania porozumienia, na mocy którego powstanie _ spółka Project Develoment Company, która ma przeanalizować ten projekt i przygotować założenia do powołania już albo wspólnego przedsięwzięcia wydzielonej spółki celowej, albo do inwestycji, która będzie realizowana przez operatorów systemowych z Polski i z Litwy _ .

Na pytanie czy most energetyczny mógłby powstać w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat wicepremier odparł:

- _ To jest realnie możliwe, natomiast to jest też powiązane z inwestycjami w energetykę litewską, z budową elektrowni atomowej i uzasadnione jest wtedy, kiedy ta (elektrownia - PAP) siecią wysokiego napięcia będzie mogła przesyłać satysfakcjonującą ilość energii elektrycznej _ .

Jak poinformowała bałtycka agencja BNS, w planowanym na wtorek podpisaniu w Warszawie polsko -litewskiego porozumienia o powołaniu przedsiębiorstwa ds. budowy mostu energetycznego zamierza uczestniczyć prezydent Valdas Adamkus.

Rzeczniczka prasowa litewskiego prezydenta Rita Grumadaite w rozmowie z PAP nie zaprzeczyła ani nie potwierdziła tej informacji.

Polsko-litewskie porozumienie o powołaniu przedsiębiorstwa ds. budowy mostu energetycznego zamierzają podpisać szefowie spółek energetycznych _ Lietuvos Energija _ i _ Polska Grupa Energetyczna _.

Strona litewska wyraża nadzieję, że podpisanie porozumienia, które miało nastąpić na początku października ub. roku, wreszcie dojdzie do skutku.

Riczardas Slapszys, doradca ministra gospodarki Litwy Vytasa Navickasa, poinformował PAP, że w poniedziałek grupy negocjacyjne w Warszawie uzgadniają ostatnie szczegóły dokumentu.

Według Slapszysa strona polska zrezygnowała z uzależnienia budowy mostu energetycznego od pozyskania co najmniej 1000 megawatów z nowej elektrowni atomowej.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)