Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pawlak proponuje reformę OFE na wzór KRUS

0
Podziel się:

- KRUS jest dobrym i prostym systemem - mówi wicepremier i minister gospodarki.

Pawlak proponuje reformę OFE na wzór KRUS
(PAP/Radek Pietruszka)

Waldemar Pawlak ma pomysł, jak ratować emerytury Polaków. Wystarczy zreformowaćOtwarte Fundusze Emerytalne na wzór Kas Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych. _ KRUS jest dobrym i prostym systemem _ - mówi wicepremier i minister gospodarki.

Waldemar Pawlak w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _ tłumaczy, że w systemie typu krusowskiego obowiązuje stała, ryczałtowa stawka, za którą przysługuje podstawowa emerytura. Dodaje, że podobnie działają systemy emerytalne w krajach takich, jak Szwecja czy Kanada, gdzie o to, co jest ponad standard, każdy troszczy się sam.

Zdaniem Waldemara Pawlaka, zamiast likwidować rolnicze kasy emerytalne, należałoby raczej skorzystać z ich doświadczeń i zreformować na ten wzór zasady naliczania świadczeń dla wszystkich Polaków. Przywódca ludowców tłumaczy, że dopłacamy też do ZUS-u i to w przeliczeniu na jednego emeryta więcej niż do KRUS-u.

Według ministra gospodarki o atrakcyjności KRUS-u świadczy fakt, że od 10 lat wydatki na rolnicze emerytury spadły, z poziomu 7-8 procent wydatków budżetu do około 5 procent obecnie. W tym samym czasie dopłaty do powszechnego systemu emerytalnego wciąż rosną. Na sam ZUS z poziomu około 8 procent do 14 w 2008 roku. Zdaniem Waldemara Pawlaka ten system staje się po prostu niewydolny.

ZOBACZ TAKŻE:

Raport Money.pl

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)