Notowania

pawlak
25.08.2010 16:15

Pawlak: Wzrost płacy minimalnej trzeba powiązać z PKB

Taką propozycję zamierza złożyć w Komisji Trójstronnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak chce, żeby w ten sposób ludzie o najniższych dochodach mogli skorzystać na rozwoju gospodarczym. Propozycję powiązania płacy minimalnej ze wzrostem PKB jego resort zamierza złożyć w Komisji Trójstronnej.

_ - W relacjach ze związkami zawodowymi, na Komisji Trójstronnej, będziemy składali propozycje dotyczące płacy minimalnej, żeby utrzymać pewien podstawowy poziom i dać wzmocnienie siły nabywczej ludzi, którzy mają niskie dochody _ - powiedział wicepremier podczas konferencji prasowej w Katowicach.

_ - Na przykład, jeżeli PKB będzie rosło powyżej 3 proc., można byłoby np. o 1 proc. podnieść płacę minimalną. To by dawało gwarancję pełniejszego udziału w podziale dochodu narodowego także tych ludzi, którzy mają niższe wynagrodzenia _ - wyjaśnił Pawlak.

Pytany o tegoroczny wzrost PKB Pawlak powiedział, że może on przekroczyć 3 proc., co uznał za pomyślny wynik. Wicepremier nie chciał jednak sprecyzować, czy może to być wzrost rzędu 3,1 proc., czy raczej zbliżony do 3,5 proc.

_ - Trudno to powiedzieć, bo koniunktura na świecie układa się w sposób bardzo zmienny. Np. w USA dane makroekonomiczne były znacznie poniżej oczekiwań, co skutkowało mocnymi tąpnięciami na giełdzie. To świadczyłoby też o tym, że można spodziewać się różnych zawirowań, np. na walutach. Zmiany kursów walut były bardzo mocne i to odbijało się także na złotym _ - ocenił Pawlak.

Jego zdaniem, tegoroczny wzrost PKB powyżej 3 proc. jest do osiągnięcia, jeżeli nie będzie - jak mówił - _ jakichś niebezpiecznych działań _. W tym kontekście Pawlak przypomniał, iż np. przy okazji dyskusji o wieloletnim planie finansowym prosił ministra finansów o wyjaśnienie operacji na swapach walutowych, których resort finansów dokonał na przełomie grudnia ubiegłego roku i stycznia.

_ - Ważne jest, abyśmy dbali o takie czynniki, które rzeczywiście budują koniunkturę _ - podkreślił wicepremier. Jego zdaniem, utrzymanie obniżonego podatku dochodowego, na czym korzystają głównie ludzie o wyższych dochodach, powinno być zrównoważone np. obniżką podatku VAT z 7 do 5 proc. na podstawowe produkty żywnościowe. - _ Taka właśnie była sugestia PSL, którą skutecznie udało nam się przeprowadzić na rządzie _ - powiedział Pawlak.

Pawlak opowiedział się również za szerszym niż dotąd promowaniem energooszczędności oraz rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną.

_ - W czasach takich jak obecnie ważne jest, aby budować bazę dochodów już teraz. Tutaj czasami - w moim przekonaniu - Ministerstwo Finansów jest zbyt pasywne i bardziej skłonne do dokręcania śruby niż do promowania takich przedsięwzięć, które rozwijają gospodarkę i dają ludziom szansę na głębszy oddech _ - ocenił Pawlak.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ **PKB** na stałym poziomie: drugi kwartał taki jak pierwszy ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pkb;na;stalym;poziomie;drugi;kwartal;taki;jak;pierwszy,7,0,657159.html )
* [ Bruksela zajmie się sposobem liczenia długu publicznego ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;zajmie;sie;sposobem;liczenia;dlugu;publicznego,251,0,655355.html )
* [ Europejska gospodarka o jeden punkt w górę ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/europejska;gospodarka;o;jeden;punkt;w;gore,87,0,655191.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: pawlak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz