Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pawlak: Wzrost płacy minimalnej trzeba powiązać z PKB

0
Podziel się

Taką propozycję zamierza złożyć w Komisji Trójstronnej.

Pawlak: Wzrost płacy minimalnej trzeba powiązać z PKB
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEhVYARN

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak chce, żeby w ten sposób ludzie o najniższych dochodach mogli skorzystać na rozwoju gospodarczym. Propozycję powiązania płacy minimalnej ze wzrostem PKB jego resort zamierza złożyć w Komisji Trójstronnej.

_ - W relacjach ze związkami zawodowymi, na Komisji Trójstronnej, będziemy składali propozycje dotyczące płacy minimalnej, żeby utrzymać pewien podstawowy poziom i dać wzmocnienie siły nabywczej ludzi, którzy mają niskie dochody _ - powiedział wicepremier podczas konferencji prasowej w Katowicach.

_ - Na przykład, jeżeli PKB będzie rosło powyżej 3 proc., można byłoby np. o 1 proc. podnieść płacę minimalną. To by dawało gwarancję pełniejszego udziału w podziale dochodu narodowego także tych ludzi, którzy mają niższe wynagrodzenia _ - wyjaśnił Pawlak.

bEhVYARP

Pytany o tegoroczny wzrost PKB Pawlak powiedział, że może on przekroczyć 3 proc., co uznał za pomyślny wynik. Wicepremier nie chciał jednak sprecyzować, czy może to być wzrost rzędu 3,1 proc., czy raczej zbliżony do 3,5 proc.

_ - Trudno to powiedzieć, bo koniunktura na świecie układa się w sposób bardzo zmienny. Np. w USA dane makroekonomiczne były znacznie poniżej oczekiwań, co skutkowało mocnymi tąpnięciami na giełdzie. To świadczyłoby też o tym, że można spodziewać się różnych zawirowań, np. na walutach. Zmiany kursów walut były bardzo mocne i to odbijało się także na złotym _ - ocenił Pawlak.

Jego zdaniem, tegoroczny wzrost PKB powyżej 3 proc. jest do osiągnięcia, jeżeli nie będzie - jak mówił - _ jakichś niebezpiecznych działań _. W tym kontekście Pawlak przypomniał, iż np. przy okazji dyskusji o wieloletnim planie finansowym prosił ministra finansów o wyjaśnienie operacji na swapach walutowych, których resort finansów dokonał na przełomie grudnia ubiegłego roku i stycznia.

bEhVYARV

_ - Ważne jest, abyśmy dbali o takie czynniki, które rzeczywiście budują koniunkturę _ - podkreślił wicepremier. Jego zdaniem, utrzymanie obniżonego podatku dochodowego, na czym korzystają głównie ludzie o wyższych dochodach, powinno być zrównoważone np. obniżką podatku VAT z 7 do 5 proc. na podstawowe produkty żywnościowe. - _ Taka właśnie była sugestia PSL, którą skutecznie udało nam się przeprowadzić na rządzie _ - powiedział Pawlak.

Pawlak opowiedział się również za szerszym niż dotąd promowaniem energooszczędności oraz rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną.

_ - W czasach takich jak obecnie ważne jest, aby budować bazę dochodów już teraz. Tutaj czasami - w moim przekonaniu - Ministerstwo Finansów jest zbyt pasywne i bardziej skłonne do dokręcania śruby niż do promowania takich przedsięwzięć, które rozwijają gospodarkę i dają ludziom szansę na głębszy oddech _ - ocenił Pawlak.

bEhVYASq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)