Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

PBG: przed rokiem bankrut, dziś spółka warta prawie cztery miliardy złotych

12
Podziel się:

PBG jeszcze kilka lat temu aspirowała do tego by być liderem krajowego rynku budowlanego. Potem otarła o upadłość, ale niedawno podniosła się z kolan. Od momentu układu z wierzycielami w ubiegłym roku jej wartość giełdowa wzrosła z 30 mln zł do aż 3,7 mld zł w czwartek. Głównym majątkiem są co prawda akcje innej firmy budowlanej Rafako oraz nieruchomości, ale okazało się, że jest w niej jeszcze dodatkowy potencjał. To odszkodowania jakie można uzyskać od Skarbu Państwa.

PBG: przed rokiem bankrut, dziś spółka warta prawie cztery miliardy złotych
(Łukasz Szelag/REPORTER/EAST NEWS)

PBG jeszcze kilka lat temu aspirowała do tego, by być liderem krajowego rynku budowlanego. Potem otarła się o upadłość, ale niedawno podniosła się z kolan. Od momentu układu z wierzycielami w ubiegłym roku jej wartość giełdowa wzrosła z 30 mln zł do aż 3,7 mld zł w czwartek. Głównym majątkiem są co prawda akcje innej firmy budowlanej (Rafako)
oraz nieruchomości, ale okazało się, że jest w niej jeszcze dodatkowy potencjał. To odszkodowania, jakie może dostać od Skarbu Państwa.

Wartość giełdowa akcji PBG, która jeszcze w lipcu 2016 roku wynosiła zaledwie 30 mln zł, obecnie doszła do aż... 3,7 mld zł. Daje to spółce obecnie drugą pozycję na warszawskiej giełdzie wśród spółek budowlanych. Większą wartość (6,4 mld zł) ma tylko Budimex.

Wszystko to jednak nie tylko dzięki wzrostowi kursu akcji. Ten był w tym roku imponujący, bo wyniósł 124 proc., z czego w samym marcu prawie 80 proc., ale nie dałby aż 146-krotnego wzrostu wartości firmy. W ramach układu z wierzycielami wzrosła po prostu liczba wyemitowanych akcji - z 14,3 mln do 777,2 mln.

Od upadłości do wicelidera rynku

PBG budowała kiedyś Stadion Narodowy i terminal LNG w Świnoujściu, jej pracownicy byli na placu budowy autostrad A4 i A1. Spółka przeliczyła się jednak z inwestycjami w sytuacji, gdy skala realizowanych wówczas inwestycji wywindowała ceny materiałów budowlanych.

W lipcu 2012 roku GDDKiA zerwała kontrakt z konsorcjum firm, realizujących prace na tym odcinku A4. W maju następnego roku dokończeniem budowy zajęły się firmy Heilit+Woerner i Budimex, których kontrakt opiewał na prawie 800 mln zł netto.

Niepowodzenie w uzyskaniu kredytu pomostowego dla firm zależnych (Hydrobudowa i Aprivia) na dokończenie autostrady A4 i problemy przy oddawaniu do użytku Stadionu Narodowego doprowadziły do ogłoszenia upadłości układowej PBG w 2012 roku.

Wierzycieli udało się jednak namówić do zawarcia układu. Przegłosowano go w sierpniu ubiegłego roku, co zdjęło ze spółki obowiązek spłaty 920 mln zł w zamian za emisję nowych akcji

Pozostały dług zamieniono na obligacje. W listopadzie sprzedano papiery o wartości 577 mln zł, a w lutym 118 mln zł. Wierzyciele objęli je pod zastaw akcji Rafako.

Cała operacja umożliwi sprzedaż posiadanych nieruchomości i dokończenie projektów deweloperskich, z czego PBG planuje uzyskać ponad 200 mln zł.

Na majątek PBG, oprócz nieruchomości i niedokończonych projektów deweloperskich, składa się głównie wart około 350 mln zł 50-procentowy udział w Rafako, czyli giełdowej spółce, realizującej inwestycje energetyczne, która przyniosła w zeszłym roku aż 94 proc. przychodów grupy PBG.

Odszkodowania od państwa

Spółka stanęła na nogi i od stycznia rosły jej notowania giełdowe. Prawdziwy przełom nastąpił jednak w ostatni poniedziałek.

PBG razem ze spółką SIAC Construction Ltd pozwały Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Oczekują zapłaty 508,04 mln zł tytułem rozliczenia zadań, jakie zostały wykonane na autostradzie A-4 na odcinku Tarnów-Rzeszów. Z tej kwoty na PBG przypadać ma 101,6 mln zł.

Na takie informacje giełda zareagowała prawie 30-procentowym wzrostem kursu akcji, jednak już dwa dni wcześniej notowania szły w górę w tym tempie, w rezultacie w ciągu kilku dni marca kurs spółki wzrósł o 122 proc., a jej wartość - o 3 mld zł.

Akcje rosły jeszcze we wtorek, jednak kolejne dwa dni zweryfikowały sytuację i... spadły o 30 proc. Potencjał na odzyskanie 101,6 mln zł to być może dużo, ale z pewnością nie aż tak dużo, by wywindować wartość spółki w ciągu marca aż o 3 mld zł. Być może jednak inwestorzy spodziewają się kolejnych pozwów?

Notowania akcji PBG w ostatnim tygodniu

Spółka złożyła w ubiegłym roku wniosek o arbitraż przeciw Polskiemu LNG, gdzie konsorcjum z PBG w składzie oczekuje wynagrodzenia 195 mln zł. Tak czy inaczej, porównanie tych kwot i skali wzrostu wartości spółki rzędu kilku miliardów złotych wskazuje, że dużo w ruchach akcji PBG jest czystej spekulacji.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Xmen
2 miesiące temu
Może jest plan na budowę elektrowni atomowych ...
R.B.
5 lata temu
No i się zaczyna windowanie kursu PBG , okazuje się , że wyniki za I kw. 2018 są bardzo dobre , a nie jak wcześniej mówiono . Firma wyraznie stanęła na nogi .Wiśniewski wie co robi i nadal skupuje akcje powiększając swoje udziały - jak skupią za 80 mln. umożą 85 % akcji , a wartość pozostałych wzrośnie nawet do 50 -79 zł. za sztukę
Tedi
5 lata temu
Podpisali wstępną umowę z Morawieckim na wymianę pieców gazowych na Górnym i Dolnym Śląsku . W grę wchodzą wielomilionowe zamówienia .
tank
6 lat temu
Bardzo podobny scenariusz jak w przypadku CDprojekt ...spadek z 340 zł. do 0,60 zł. a dzisiejszy kurs to jak na razie to 200 zł.
Kristof
6 lat temu
PBG jeszcze kilka lat temu aspirowała do tego, by być liderem krajowego rynku budowlanego. Potem otarła się o upadłość, ale niedawno podniosła się z kolan. Od momentu układu z wierzycielami w ubiegłym roku jej wartość giełdowa wzrosła z 30 mln zł do aż 3,7 mld zł w czwartek. Głównym majątkiem są co prawda akcje innej firmy budowlanej (Rafako) oraz wiele nieruchomości, ale okazało się, że jest w niej jeszcze dodatkowy potencjał. To odszkodowania, jakie może dostać od Skarbu Państwa. I właśnie się dogadali ze Skarbem Państwa , bardzo korzystnie dla PBG , zawarto wstępne umowy na budowę wiele inwestycji na rok 2018 , między innymi przy budowie Via Carpatia i innych ciągów terminali gazowych - wstępna wartość kontraktów to ok. 3,9 MLD. zł