Notowania

wybory prezydenckie
15.01.2012 08:39

Pekin zadowolony z wyboru prezydenta na Tajwanie

- Przez następne cztery lata stosunki Tajwanu z Chinami będą bardziej pokojowe, a możliwość konfliktu będzie mniejsza - podkreślił wybrany ponownie prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CC/wikipedia)

*Chiny z zadowoleniem powitały ponowny wybór na prezydenta Tajwanu dotychczasowego szefa państwa, Ma Jing-cu. _ Jego zwycięstwo otwiera nowe możliwości rozwoju stosunków między obiema stronami _ - napisała w swym komentarzu oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua. *

Zdaniem agencji, wyniki wczorajszych wyborów prezydenckich na Tajwanie wskazują, że pokojowe kształtowanie stosunków chińsko-tajwańskich jest _ właściwą drogą _ i uznawane jest także przez większość mieszkańców Tajwanu. _ Wspólnym wysiłkiem wzmocnimy współpracę, zaufanie i dialog między nami _ - napisała Xinhua.

W swym komentarzu chińska agencja zwraca też uwagę na punkty sporne między obiema stronami i na istnienie sił na Tajwanie, które dążą do pogorszenia wzajemnych stosunków.

Dotychczasowy prezydent Tajwanu Ma Jing-cu z Partii Nacjonalistycznej (KM) zwyciężył we wczorajszych wyborach, zdobywając 51,6 proc. głosów. - _ Przez następne cztery lata stosunki Tajwanu z Chinami będą bardziej pokojowe, będą się charakteryzować większym wzajemnym zaufaniem, a możliwość konfliktu będzie mniejsza _ - podkreślił 61-letni Ma.

Chiny i Tajwan rozdzieliły się po wojnie domowej z 1949 roku, jednak władze w Pekinie wciąż roszczą sobie prawa do wyspy. Za rządów prezydenta Ma Jing-cu (od maja 2008 r.) relacje między obu krajami poprawiły się, co doprowadziło do zwiększenia ruchu turystycznego i ożywienia relacji handlowych i inwestycji po obu stronach szerokiej na 160 km Cieśniny Tajwańskiej.

O stosunkach między Chinami a Tajwanem czytaj w Money.pl
Chiny oburzone na Stany. Wszystko przez... USA przeprowadzi wartą miliardy dolarów modernizację myśliwców F-16 należących do sił zbrojnych Tajwanu. Plany te wywołały zdecydowany protest Chin, które uznają Tajwan za część swego terytorium.
Zdradził za pięć łapówek. Chińczycy go kupili Generał sił zbrojnych Tajwanu Lo Hsien-che został skazany na dożywotnie więzienie za pięciokrotne przekazanie Chinom informacji szpiegowskich.
Tajwan na celowniku chińskich rakiet Liczba chińskich rakiet wymierzonych w Tajwan wzrośnie w przyszłym roku do 1800, pomimo ocieplenia relacji między Pekinem i Tajpej.
Tagi: wybory prezydenckie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz