Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Wzrost wynagrodzeń w 2019. Polska w czołówce

19
Podziel się:

Choć według wielu prognoz wzrost PKB ma w Polsce zwolnić, to wzrost wysokości wynagrodzeń będzie jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. To wynik niskiego bezrobocia i niedoborów na rynku pracy.

Wzrost wynagrodzeń może cieszyć, trzeba jednak pamiętać, że siła nabywcza Polaków wciąż jest na tle innych państw członkowskich UE dość niska.
Wzrost wynagrodzeń może cieszyć, trzeba jednak pamiętać, że siła nabywcza Polaków wciąż jest na tle innych państw członkowskich UE dość niska. (WP.PL/Krzysztof Hawrot)

Według prognoz Komisji Europejskiej bezrobocie będzie spadać. W tym roku jego wskaźnik wyniósł 6,9, w przyszłym ma osiągnąć 6,6 proc.

Najniższa stopa bezrobocia ma wystąpić w Czechach (2,5 proc.), Polsce (2,9 proc.) i Niemczech (3,2 proc.).

Komisja Europejska szacuje, że dynamika wzrostu płac w 2019 roku nieco spowolni. Z tegorocznego 1 proc. ma spaść do 0,8 proc. a na terenie strefy euro do 0,2 proc.

Na tym tle bardzo dobrze wyglądają prognozy dla Polski, gdzie dynamika wzrostu wynagrodzeń ma wzrosnąć do 7 proc. i być tym samym najwyższa w UE.

Podobnie wyglądają prognozy NBP, według których wzrost wynagrodzeń ma wynieść 6,8 proc. Nieco gorsze są prognozy Ministerstwa Finansów, które wzrost naszych pensji wyliczają na 5,6 proc. w gospodarce i 6,1 proc. w sektorze przedsiębiorstw.

Wzrost wynagrodzeń może cieszyć, trzeba jednak pamiętać, że siła nabywcza Polaków wciąż jest na tle innych państw członkowskich UE dość niska. Wynosi 7228 euro co stanowi zaledwie połowę stawki.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
jares
5 lata temu
dzień chwali się po zachodzie słonca,a pis tylko obiecuje my chemy,my zrobimy ,a potem zapomina . kłamia od rana do nocy.
BMF
5 lata temu
Pendolino polskiej gospodarki pedzi i nie zostanie zatrzymane przez niewydajne gospodarki krajow Starej Europy. Pierwszy Prezydent Wolnej Polski , Sp. Wojciech General Armii Jaruzelski spi spokojnie
Gajusz
5 lata temu
Zartem, pensje ma plc8c zawsze ostatniego, aby do pierwszego wystarczylo
Rexpolomus
5 lata temu
Do 2015r najnizsza placa miala wynosic 50% sredniej krajowejm tymczasem cala budzetowka dostaje 300 do 500 podwyzki, wiec podwyzszenie najnizszej do 2250 to zadma podwyzka, poniewaz najnizsza nie rosnie procentowo, ale wrecz sie obniza
Hjtfgh
5 lata temu
Co za zarobki w POlsce !Przeciez za 2500 zl to sie nawet wstawac nie oplaca.