Notowania

Wzrost wynagrodzeń w 2019. Polska w czołówce

Choć według wielu prognoz wzrost PKB ma w Polsce zwolnić, to wzrost wysokości wynagrodzeń będzie jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. To wynik niskiego bezrobocia i niedoborów na rynku pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL/Krzysztof Hawrot)
Wzrost wynagrodzeń może cieszyć, trzeba jednak pamiętać, że siła nabywcza Polaków wciąż jest na tle innych państw członkowskich UE dość niska.

Według prognoz Komisji Europejskiej bezrobocie będzie spadać. W tym roku jego wskaźnik wyniósł 6,9, w przyszłym ma osiągnąć 6,6 proc.

Najniższa stopa bezrobocia ma wystąpić w Czechach (2,5 proc.), Polsce (2,9 proc.) i Niemczech (3,2 proc.).

Komisja Europejska szacuje, że dynamika wzrostu płac w 2019 roku nieco spowolni. Z tegorocznego 1 proc. ma spaść do 0,8 proc. a na terenie strefy euro do 0,2 proc.

Na tym tle bardzo dobrze wyglądają prognozy dla Polski, gdzie dynamika wzrostu wynagrodzeń ma wzrosnąć do 7 proc. i być tym samym najwyższa w UE.

Podobnie wyglądają prognozy NBP, według których wzrost wynagrodzeń ma wynieść 6,8 proc. Nieco gorsze są prognozy Ministerstwa Finansów, które wzrost naszych pensji wyliczają na 5,6 proc. w gospodarce i 6,1 proc. w sektorze przedsiębiorstw.

Wzrost wynagrodzeń może cieszyć, trzeba jednak pamiętać, że siła nabywcza Polaków wciąż jest na tle innych państw członkowskich UE dość niska. Wynosi 7228 euro co stanowi zaledwie połowę stawki.

Tagi: pensje, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-12-2018

prawdawzrost wynagrodzen to jest w panstwowce bo wszyscy strajkuja...lekarze,nauczyciele, policjanci....dlaczego najbiedniejsi nie pojda na L4 wszyscy w … Czytaj całość

02-12-2018

osai dobrze , jeszcze do Unii nie możemy się porównywać ale i my dopiero odbijamy od poprzedniego systemu , 8 lat koalicja zmarnowała i trzeba nadrabiać … Czytaj całość

02-12-2018

ZK590Polskie "niedobory" pracują u obcych panów za pensje wielokrotnie wyższe jak w Polsce. Dzięki temu nie mamy 3 milionowego bezrobocia i 300 euro na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)