Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wzrost wynagrodzeń w 2019. Polska w czołówce

19
Podziel się

Choć według wielu prognoz wzrost PKB ma w Polsce zwolnić, to wzrost wysokości wynagrodzeń będzie jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. To wynik niskiego bezrobocia i niedoborów na rynku pracy.

Wzrost wynagrodzeń może cieszyć, trzeba jednak pamiętać, że siła nabywcza Polaków wciąż jest na tle innych państw członkowskich UE dość niska.
Wzrost wynagrodzeń może cieszyć, trzeba jednak pamiętać, że siła nabywcza Polaków wciąż jest na tle innych państw członkowskich UE dość niska. (WP.PL/Krzysztof Hawrot)
bDyEtaid

Według prognoz Komisji Europejskiej bezrobocie będzie spadać. W tym roku jego wskaźnik wyniósł 6,9, w przyszłym ma osiągnąć 6,6 proc.

Najniższa stopa bezrobocia ma wystąpić w Czechach (2,5 proc.), Polsce (2,9 proc.) i Niemczech (3,2 proc.).

Komisja Europejska szacuje, że dynamika wzrostu płac w 2019 roku nieco spowolni. Z tegorocznego 1 proc. ma spaść do 0,8 proc. a na terenie strefy euro do 0,2 proc.

bDyEtaif

Na tym tle bardzo dobrze wyglądają prognozy dla Polski, gdzie dynamika wzrostu wynagrodzeń ma wzrosnąć do 7 proc. i być tym samym najwyższa w UE.

Podobnie wyglądają prognozy NBP, według których wzrost wynagrodzeń ma wynieść 6,8 proc. Nieco gorsze są prognozy Ministerstwa Finansów, które wzrost naszych pensji wyliczają na 5,6 proc. w gospodarce i 6,1 proc. w sektorze przedsiębiorstw.

Wzrost wynagrodzeń może cieszyć, trzeba jednak pamiętać, że siła nabywcza Polaków wciąż jest na tle innych państw członkowskich UE dość niska. Wynosi 7228 euro co stanowi zaledwie połowę stawki.

bDyEtail
bDyEtaiG
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(19)
prawda
2 lata temu
wzrost wynagrodzen to jest w panstwowce bo wszyscy strajkuja...lekarze,nauczyciele, policjanci....dlaczego najbiedniejsi nie pojda na L4 wszyscy w jednym czasie....niech rzad zobaczy ktore zawody sa naprawde wazne i kto kogo utrzymuje... okradac piekarzy kierowcow sprzedawcow itd. z pensji i emerytur zeby dac sobie i innym w budzetowkach trzynastki podwyzki i premie i wysokie emerytury...dlaczego ludzie nie zrobia tak samo...to jest jakis chory kraj ile lat musi pracowac piekarz zeby isc na emeryture i ile bedzie ona wynosila a ile policjant??? ten zasuwa w nocy zeby wszyscy mieli co jesc a tego nigdy nie ma kiedy jest potrzebny...dlaczego wszedzie w budzetowkach sa nagrody roczne okolicznosciowe wzrost pensji za staz pracy a u prywaciarzy tego nie ma prawo powinno byc takie same dla wszystkich...i takie dodatki i nagrody powinny byc rowniez ujete w tych przepisach...
ZK590
2 lata temu
Polskie "niedobory" pracują u obcych panów za pensje wielokrotnie wyższe jak w Polsce. Dzięki temu nie mamy 3 milionowego bezrobocia i 300 euro na miesiąc za pracę.
szkoda gadać....
2 lata temu
Teraz żeby rodzimy fizyczny bądź umysłowy mógł normalnie żyć potrzebuje zarabiać miesiąc w miesiąc przynajmniej 5000 netto PLN, ale z reguły jest to suma o połowę niższa, co przy tej drożyźnie czyni jego życie wielce uciążliwym...
bDyEtaiH
jares
2 lata temu
dzień chwali się po zachodzie słonca,a pis tylko obiecuje my chemy,my zrobimy ,a potem zapomina . kłamia od rana do nocy.
Ruski miotacz...
2 lata temu
A tymczasem w Rosji bieda i wszyscy pijani...
...
Następna strona