Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Perspektywiczny zawód – dietetyk

0
Podziel się:

Wiesz, jak powinna wyglądać właściwie skomponowana dieta dla osoby odchudzającej się, walczącej z cukrzycą czy z wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów? Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wszystko to, co jemy, wpływa na naszą kondycję fizyczną, wygląd i stan zdrowia.

Perspektywiczny zawód – dietetyk

Takie kwestie są jednak doskonale znane dietetykom, którzy ukończyli szkołę policealną. To perspektywiczny zawód, który w najbliższej przyszłości będzie tylko rósł w siłę.

Kim jest dietetyk?

Zgodnie z opisem zamieszczonym na stronie internetowej szkoły policealnej z Warszawy kształcącej uczniów na kierunku dietetyka, dietetyk to specjalista do spraw żywności. W swojej pracy zawodowej zajmuje się on fachową oceną jakości składników i produktów odżywczych. Ustala indywidualne programy żywieniowe dopasowane do preferencji i stanu zdrowia każdego swojego klienta/pacjenta. Aby móc to robić profesjonalnie, dietetyk musi posiadać solidne podstawy merytoryczne, mieć rozległą wiedzę z zakresu żywienia człowieka, ale nie tylko. Powinien także znać normy żywieniowe, ich obowiązującą klasyfikację, wiedzieć, jak przenikają się leczenie i dietetyka w przypadku różnych pacjentów, a także dysponować podstawowymi informacjami z dziedziny medycyny i biochemii.

Jak rozpoznać profesjonalnego dietetyka?

Na rynku nie brakuje dietetyków, którzy zapraszają do konsultacji za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji. Jeśli wybieramy się na takie spotkanie i już po zaledwie kilku minutach rozmowy otrzymujemy gotowy plan żywienia, możemy mieć pewność, że osoba, z którą się spotkaliśmy, wcale nie jest dietetykiem. Być może interesuje się, a nawet pasjonuje żywieniem człowieka i jego wpływem na zdrowie, albo sama się wielokrotnie odchudzała, ale na pewno nie ukończyła dobrej szkoły policealnej, np. w Warszawie, która przyniosłaby jej istotną wiedzę dotyczącą pracy w tym zawodzie.

Profesjonalny dietetyk będzie tworzył plany żywieniowe dla swoich pacjentów od podstaw, całkowicie indywidualnie, biorąc przy tym pod uwagę ich płeć, wiek, tryb życia czy stan zdrowia. Dietą można nie tylko poprawić wygląd swojego ciała, czy zmniejszyć jego masę, ale także wydatnie wspierać konwencjonalne leczenie cukrzycy, miażdżycy, chorób wieńcowych, nadciśnienia i tym podobnych.

Składniki potraw mają określony, pozytywny lub negatywny wpływ na funkcjonowanie naszych organizmów. Znając go, dietetyk może tak dobrać kolejne składniki diety dla pacjenta, aby jak najlepiej spełnić jego oczekiwania. Nie trzeba być otyłym lub walczyć z nadwagą, aby chcieć korzystać z usług dietetyka. Także osoby zdrowe, posiadające atrakcyjną figurę, mogą odwiedzać dietetyka. Pokaże on, co jeść, aby zwiększać masę mięśniową i pozytywnie rzeźbić muskulaturę, jakie potrawy zwiększą wytrzymałość biegacza przygotowującego się do maratonu lub co powinny jeść kobiety, które chciałyby zostać w najbliższej przyszłości matkami.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)