Notowania

Pesa potrzebuje pomocy? Banki szykują kroplówkę

Z pomocą dla naszego "czempiona eksportu" zamierza przyjść konsorcjum banków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mat. Pesa)
Robert Świechowicz (po prawej) podczas przekazania 500. tramwaju z bydgoskiej fabryki na rynku polskim.

Bydgoska spółka ma problemy z pozyskaniem finansowania i gwarancji kontraktowych. Sytuacja jest coraz trudniejsza. Z pomocą zamierza przyjść konsorcjum banków.

Czempion eksportu, wielki polski producent, fabryka podniesiona z faktycznego bankructwa do pozycji ważnego gracza w naszej części Europy, tak zwykło się mówić o Pesie. Jednak co pewien czas pojawiają się informacje o trudnej sytuacji spółki. Jak choćby, gdy okazało się, że ubiega się o finansowanie z EBOR – o czym więcej pisaliśmy w money.pl.

Krytyczna była końcówka 2015 r., kiedy spiętrzyły się zamówienia i pojawiły się problemy z dotrzymaniem terminów.

Jak informowaliśmy w money.pl, kilka miesięcy później minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podsumowując swoje pierwsze miesiące w resorcie, cieszył się, że nie zaczął kadencji od upadłości dużego polskiego producenta. Czyli właśnie Pesy. I chwalił się, że firma nie upadła między innymi dzięki jego ministerstwu.

Przewozy Regionalne kupują nowe pociągi

Pesa jednak ucina spekulacje. - Bieżąca sytuacja jest stabilna – usłyszeliśmy pod koniec września od prezesa Roberta Świechowicza.

Teraz znów, jak donosi "Puls Biznesu", Pesa ma szansę otrzymać bankowo-ubezpieczeniową kroplówkę. PKO BP oraz Pekao porozumiały się w sprawie dofinansowania bydgoskiej spółki. Dołączyć do nich może Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Kontrolowane przez skarb państwa instytucje starają się namówić do wejścia w projekt także banki prywatne, by uniknąć posądzeń o niedozwoloną pomoc publiczną – wynika z informacji gazety. Mogły by to być BZ WBK, Raiffeisen oraz mBank. Liderem konsorcjum banków jest PKO BP.

- PKO Bank Polski analizuje sytuację, szukamy najlepszego rozwiązania. Mamy nadzieję, że zostanie ono wypracowane jeszcze w tym tygodniu - poinformowało "PB" biuro prasowe banku.

Pytane tylko, czy ta doraźna pomoc rzeczywiście uleczy Pesę? Już teraz niektórzy dostawcy zaostrzają warunki dostaw, a część mówi nawet o ich wstrzymaniu. Spółka, według informacji "PB", ma problemy z pozyskaniem finansowania i gwarancji kontraktowych.

Tagi: pesa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-10-2017

hgfdsaAgencja wystawia ogłoszenia do pracy do pesy a jak zadzwonisz to rekrutacja wtrzymana. To już finito, wiszą przecież dzisiątki milionów kooperantom. … Czytaj całość

19-10-2017

cnkjak by rządziło PO-psl to już by firma zbankrutowała ,na jej miejscu powstałą by taka sama zachodnia jeszcze Tusk by jej dał ulgi na miliardy pln i … Czytaj całość

19-10-2017

Karol800 milionów dla Kurskiego czy 100 milionów dla Rydzyka znalazło się od ręki. A tutaj się nie da. Ciekawe.

Rozwiń komentarze (11)