Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pesa ma postawić fabrykę w Kijowie. Najpierw jednak musi znaleźć na to pieniądze

Pesa ma postawić fabrykę w Kijowie. Najpierw jednak musi znaleźć na to pieniądze

Pesa produkuje pociągi, ale i tramwaje. To ten drugi produkt może mieć największe wzięcie na wschodzie. Fot. MICHAL KOSC/REPORTER
Pesa produkuje pociągi, ale i tramwaje. To ten drugi produkt może mieć największe wzięcie na wschodzie.

- Ukraińcy wierzą w polskiego producenta taboru. Dlatego chcą nie tylko jego tramwajów, ale też zakładu produkcyjnego. Sukces projektu może zależeć od pozyskania inwestora.

Według mera Kijowa Wasilija Kliczko, którego wypowiedź dla ukraińskiego tygodnika "Nowoje Wriemia", "spośród ok. 400 tramwajów, które jeżdżą po ukraińskiej stolicy, aż 90 proc. liczy sobie ponad 30 lat. Tabor należy więc szybko odnowić".

Kijów zamówił niedawno w Pesie 40 pojazdów oraz siedem we lwowskim koncernie Elektron. To jednak kropla w morzu potrzeb.

Nowy rozkład PKP. Pasażerów czekają utrudnienia

 

 

- Żeby w pełni odnowić miejski park transportowy, musimy kupić jeszcze 165 tramwajów, ponad 230 autobusów i tyleż trolejbusów. To trzy, a nawet czterokrotnie więcej, niż nabyliśmy dotychczas. Według ostrożnych szacunków, wymiana taboru potrwa około pięciu lat - stwierdził mer Kijowa.

"Puls Biznesu" twierdzi więc, że skala zamówienia może uzasadnić ekonomicznie budowę fabryki w Kijowie. Gazeta dodaje, że najpierw polska firma musi znaleźć inwestora, który wyłoży pieniądze na nowy zakład.

ukraina, fabryka, tramwaje, pesa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
zyzol
2018-02-06 11:00
Kupią na pewno - za wszy i biedronki.
Jeszcze trochę to nawet gazu nie będą mieli skąd podpieprzać, jak zbudują NS2
A my co? Utopimy kolejne miliony w bagnie. Byle na złość Ruskim.
Falubaz
2017-11-18 20:04
Ktoś otwarł już tam firmę produkującą między innymi mydło. Firma była notorycznie rozkradana, kierowcę skradzionego tira znaleziono powieszonego w lesie na pasku od spodni, niestety musiał szybko wycofać się z Ukrainy.
wiem
2017-11-18 19:51
no i nasz rząd dołoży miliardy do tego interesu.
Pokaż wszystkie komentarze (17)