Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PFR zainwestuje w przedsięwzięcia polskiego lidera recyklingu. Na początek Litwa

1
Podziel się:

Polski Fundusz Rozwoju inwestował już wspólnie z PZU w przejęcie Banku Pekao. Zaledwie tydzień temu głośna była umowa wejścia w WB Electronics, prywatną firmę oferującą nowoczesne produkty uzbrojenia dla armii. Teraz przyszła kolej na recykling. Elemental Holding, wiodąca firma w branży w Polsce dostanie wsparcie na inwestycje zagraniczne.

Paweł Borys, prezes PFR, zainwestuje pieniądze funduszu w przedsięwzięcia Elemental Holding
Paweł Borys, prezes PFR, zainwestuje pieniądze funduszu w przedsięwzięcia Elemental Holding (Jakub Kamiński/ PAP)
bETXkklN

Polski Fundusz Rozwoju inwestował już wspólnie z PZU w przejęcie Banku Pekao. Zaledwie tydzień temu głośna była umowa wejścia w WB Electronics, prywatną firmę, sprzedającą na całym świecie nowoczesne produkty uzbrojenia dla armii. Teraz przyszła kolej na recykling. Elemental Holding, wiodąca firma w branży w Polsce dostanie wsparcie na inwestycje zagraniczne.

Elemental Holding podpisał list intencyjny z Funduszem Ekspansji Zagranicznej FIZ AN, zarządzanym przez PFR TFI. Wyrażono w nim intencję prowadzenia dalszych rozmów odnośnie zakupu przez fundusz 49 proc. udziałów w spółce zależnej UAB "EMP recycling" na Litwie.

Akcje Elemental wystrzeliły w górę, zyskując w czwartek ponad 10 proc. Nie tylko dzięki inwestycji na Litwie. Plany współpracy z PFR idą dalej.

bETXkklP

Notowania akcji Elemental Holding w ostatnim tygodniu

PFR ma zamiar poprzez fundusz uczestniczyć w następnych projektach inwestycyjnych planowanych przez spółkę - podał Elemental Holding w komunikacie. Tym samym spółka może pozyskać partnera dla dalszego, długoterminowego rozwoju w Europie i na świecie.

- Elemental Holding jest obecnie jednym z najsilniejszych graczy w Europie na rynku recyklingu - powiedział prezes Paweł Jarski. - Dzięki dobrze przygotowanym akwizycjom mamy mocną pozycję na rynku skandynawskim, brytyjskim, w krajach Beneluksu oraz w Europie Środkowej i Wschodniej - dodał.

Zobacz także: Zobacz również: Polski Fundusz Rozwoju dla firm. Wystarczy dobry pomysł
bETXkklV

W 2016 roku grupa Elemental wypracowała 50,76 mln zł zysku netto oraz osiągnęła przychody przekraczające miliard złotych. W tym roku zyski spadły jednak wyraźnie a wraz z nimi kurs akcji. Notowania obniżyły się o 43 proc., nawet biorąc pod uwagę dzisiejszy 10-procentowy wzrost.

- Rozważamy kolejne przejęcia spółek zagranicznych przy jednoczesnym rozwoju w segmentach przetwarzania katalizatorów i układów drukowanych. Pozyskanie silnego partnera biznesowego - jakim jest Fundusz Ekspansji Zagranicznej FIZ AN - pozwoliłoby na realizację planu inwestycyjnego i zabezpieczenie środków na kolejne transakcje kapitałowe - powiedział Jarski.

- Zarządzany przez PFR TFI Fundusz Ekspansji Zagranicznej FIZ AN oferuje finansowanie firmom, które chcą zwiększyć obszar, a wraz z nim także skalę swojej działalności. Prowadzimy rozmowy z Elemental Holding, mające określić zasady współpracy dla rozwoju polskiej spółki w Europie i na świecie - powiedział Zbigniew Głuchowski, zarządzający Funduszem Ekspansji Zagranicznej, PFR TFI.

bETXkklW

Plan inwestycyjny - przy zachowaniu zdolności akwizycyjnych - będzie rozłożony na trzy lata i realizowany w dwóch etapach. Pierwszy etap, zaplanowany na półtora roku, będzie kosztował ok. 10 mln euro. Zakłada on zakup 4-5 linii do przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych oraz budowę linii samplingowej dla układów drukowanych w zakładzie w Bydgoszczy.

Koszt rozważanego drugiego etapu, obejmującego budowę dwóch pieców do obróbki termicznej katalizatorów i płytek, wyniesie ok. 20 mln euro.

Elemental Holding jest wiodącą w Polsce grupą kapitałową działającą w branży recyklingu i obrotu surowcami wtórnymi oraz czołowym dostawcą surowca do hut i rafinerii. Prowadzi działalność za pośrednictwem zakładów recyclingu oraz sieci punktów skupu zlokalizowanych na terenie kilkunastu krajów w Europie Centralnej i Wschodniej, a także w Niemczech, Turcji i na rynkach Bliskiego Wschodu.

Holding specjalizuje się w obrocie i przetwarzaniu metali nieżelaznych oraz metali szlachetnych głównie pochodzących z układów elektronicznych i zużytych katalizatorów.

bETXkkmq
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
bogdan137
4 lata temu
Czy autor artykułu sprawdził wartość akcji chociażby w przekroju 1/2 roku? Akcje "wystrzeliły" jak wystrzeli cala nasza gospodarka, a szczególnie emerytury tych 30 x za kilka lat. Morawiecki i Szydło uprawiają również podobny PR.