Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

PGNiG blisko umowy z Duńczykami. Za cztery lata w polskich kuchenkach popłynie norweski gaz

7
Podziel się:

PGNiG powinno niedługo podpisać umowę przesyłową z Energinet.dk i rozpocząć przygotowywanie portfela dostaw gazu, które będą przesyłane gazociągiem Baltic Pipe, poinformował wiceprezes Maciej Woźniak.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, którego celem jest stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim
Baltic Pipe to strategiczny projekt, którego celem jest stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim (Gaz-System)

PGNiG powinno niedługo podpisać umowę przesyłową z Energinet.dk i rozpocząć przygotowywanie portfela dostaw gazu, które będą przesyłane gazociągiem Baltic Pipe - poinformował wiceprezes Maciej Woźniak.

- Podpisaliśmy umowę z Gaz-Systemem na przesył gazu przez Baltic Pipe. Z Energinetem będziemy lada dzień ogłaszać podpisanie umowy - powiedział Woźniak podczas panelu na kongresie Powerpol.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, którego celem jest stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi on transport gazu ze złóż w Norwegii na rynki duński, polski i szwedzki, jak również do odbiorców w sąsiednich krajach. Promotorami projektu są firmy Gaz-System z Polski oraz Energinet z Danii.

PGNiG / materiały prasowe

Zobacz także: Zobacz również: Budowa Nord Stream II. Polska opóźnia projekt

Duńczykom zależy na dodatkowym gazie w swojej infrastrukturze przesyłowej. Ta nie jest obecnie w pełni wykorzystana. Polacy dzięki realizacji budowy gazociągu uniezależnią się po części od dostaw gazu z Rosji.

Wiceprezes Maciej Woźniak dodał, że PGNiG spodziewa się, iż operatorzy podejmą decyzję inwestycyjną w sprawie Baltic Pipe w tym roku.

- Natomiast my ze swojej strony zaczniemy zabezpieczać portfel dostaw tym gazociągiem tak, żeby w 2022 r. być gotowym do pełnego umożliwienia dostaw z tego kierunku - dodał Woźniak.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(7)
niezależność ...
6 lat temu
Dobrze się przyjrzyjcie temu połączeniu , ten projekt łączy się z niemiecką rurą gazową , w razie problemów z gazem u nich , pierwsi zostaniemy odcięci.
Mateusz
6 lat temu
Najlepiej wypowiedzieć już dzisiaj wszystkie umowy na dostawę gazu z Rosji. Potem jeszcze wypowiedzieć Rosji wojnę za zamach w Smoleńsku. Zerwać stosunki dyplomatyczne z Izraelem Niemców zaskarżyć o reperacje. A potem kupić węgiel z Donbasu bo gaz tak jak dzisiaj tak i za 10 lat z Danii nie popłynie. Polak potrafi wszystko tylko nie rozsądnie myśleć.
ROBERT
6 lat temu
Dlaczego polacy tak bardzo nie chcą się uczyć na błędach!!Taką informację przekazywał już sp.kaczyński ,ZDOBĄDZCIE POZWOLENIA PIENIĄDZE I DZIAŁAJCIE !!ZKOŃCZCIE Z MIELENIEM OZOREM !!
AM
6 lat temu
Tylko ciekawy jestem jak ten gazociag skrzyżuje się z NSI. Przecież ruscy wyślą flotę. Zaczniemy budowę, wydamy pieniądze i nie skończymy bo ruscy nie pozwolą a wszyscy inni umyją ręce bo nie będą zadzierać z Putinem.
franio098
6 lat temu
Cóż tu dużo gadać.O gadania wody na herbatę nie ugotujesz.Tymczasem rządzący myślą inaczej.Jest gazoport - więc gaz z Ameryki.No i jak pisze "figa" - to ta woda będzie jeszcze dłużej się gotowała..Przyjdzie czas obietnic wyborczych to obiecają "gaz z Norwegii"..Mnie nie obchodzi skąd on jest - byle bym szybciej wodę gotował i trochę mniej płacił..Może być z Chin,Brazylii,Egiptu...Skąd kolwiek.Byle był dobry i mirę kosztował..