Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGNiG blisko umowy z Duńczykami. Za cztery lata w polskich kuchenkach popłynie norweski gaz

PGNiG powinno niedługo podpisać umowę przesyłową z Energinet.dk i rozpocząć przygotowywanie portfela dostaw gazu, które będą przesyłane gazociągiem Baltic Pipe, poinformował wiceprezes Maciej Woźniak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gaz-System)
Baltic Pipe to strategiczny projekt, którego celem jest stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim

PGNiG powinno niedługo podpisać umowę przesyłową z Energinet.dk i rozpocząć przygotowywanie portfela dostaw gazu, które będą przesyłane gazociągiem Baltic Pipe - poinformował wiceprezes Maciej Woźniak.

- Podpisaliśmy umowę z Gaz-Systemem na przesył gazu przez Baltic Pipe. Z Energinetem będziemy lada dzień ogłaszać podpisanie umowy - powiedział Woźniak podczas panelu na kongresie Powerpol.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, którego celem jest stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi on transport gazu ze złóż w Norwegii na rynki duński, polski i szwedzki, jak również do odbiorców w sąsiednich krajach. Promotorami projektu są firmy Gaz-System z Polski oraz Energinet z Danii.

PGNiG / materiały prasowe

Zobacz również: Budowa Nord Stream II. Polska opóźnia projekt

Duńczykom zależy na dodatkowym gazie w swojej infrastrukturze przesyłowej. Ta nie jest obecnie w pełni wykorzystana. Polacy dzięki realizacji budowy gazociągu uniezależnią się po części od dostaw gazu z Rosji.

Wiceprezes Maciej Woźniak dodał, że PGNiG spodziewa się, iż operatorzy podejmą decyzję inwestycyjną w sprawie Baltic Pipe w tym roku.

- Natomiast my ze swojej strony zaczniemy zabezpieczać portfel dostaw tym gazociągiem tak, żeby w 2022 r. być gotowym do pełnego umożliwienia dostaw z tego kierunku - dodał Woźniak.

Tagi: dostawy gazu, energetyka w polsce, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2018

franio098Cóż tu dużo gadać.O gadania wody na herbatę nie ugotujesz.Tymczasem rządzący myślą inaczej.Jest gazoport - więc gaz z Ameryki.No i jak pisze … Czytaj całość

29-01-2018

figaGaz rosyjski, katarski, amerykański i jeszcze norweski. A woda na herbatę gotuje się coraz dłużej.

29-01-2018

EaldonNorwegowie zapowiedzieli, że za 7 lat ilość eksportowanego przez nich gazu zmniejszy się o 40%, więc życzę powodzenia.

Rozwiń komentarze (7)