Notowania

giełda
20-07-2018 (14:06)

PGNiG na giełdzie najniżej od półtora roku. Akcjonariusze nie dostaną ani grosza

Skarb Państwa nie chce pieniędzy od PGNiG. Taka wiadomość wprawiła w osłupienie inwestorów giełdowych i przystąpili do wyprzedaży akcji. Te spadły do najniższych poziomów od 2016 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fot. Wojciech Strozyk REPORTER)
Prezes PGNiG będzie miał więcej pieniędzy na inwestycje

Skarb Państwa nie chce pieniędzy od PGNiG. Taka wiadomość wprawiła w osłupienie inwestorów giełdowych i przystąpili do wyprzedaży akcji. Te spadły do najniższych poziomów od 2016 roku.

aktualizacja 18:00

W ub. roku zysk netto PGNiG był rekordowy. 2,9 mld zł udało się przekroczyć po raz pierwszy w historii. Wynik napompowały zyski z wydobycia. Akcjonariusze mogli się spodziewać sowitej wypłaty dywidendy.

Zarząd zaproponował nawet w maju 15 gr. na akcję, czyli 867 mln zł w porównaniu do 20 gr. i 1,2 mld zł rok wcześniej. Już to rozczarowało giełdę. No jak to, zysk rekordowy, a wypłata spada?

Okazuje się, że Skarb Państwa zafundował rynkowi jeszcze większa niespodziankę. Po raz pierwszy od 2006 roku spółka ma nie wypłacić akcjonariuszom ani grosza. Taka propozycja padła w piątek, a potem ją przegłosowano.

Zobacz też: PGNiG chce uzyskiwać gaz z metanu. "Wiele nauczyliśmy się z łupków"

Reakcja giełdy była natychmiastowa. Akcje spadały w piątek nawet ponad 6 proc., poniżej 5,30 zł za akcję, czyli na najniższe poziomy od grudnia 2016 roku.

Notowania trzyletnie akcji PGNiG

Skarb Państwa, który ma 72 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki, zaproponował, żeby całość zysku netto pozostała w spółce w postaci kapitału rezerwowego wysokości 866,7 mln zł oraz kapitału zapasowego wysokości 1 167 mln zł. Taką treść zawiera projekt uchwały na walne zgromadzenie, które po przerwie ma być kontynuowane 20 lipca.

Wcześniejszy projekt uchwały ws. podziału zysku za ub. rok zakładał wypłatę dywidendy w wysokości 0,15 zł na akcję.

Zachowane w spółce na kapitale rezerwowym pieniądze (866,7 mln zł) przeznaczone zostaną na rozbudowę i modernizację krajowej sieci dystrybucyjnej gazu.

Pod koniec czerwca akcjonariusze PGNiG podjęli uchwałę o zarządzeniu przerwy w obradach walnego zgromadzenia do 6 lipca 2018 r. Następnie ZWZ zostało przerwane do 20 lipca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, pgn, pgnig, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2018

AnnaZłodzieje nie Państwo. Okradacie mnie z moich pieniędzy. Co brakuje na 500 plus bo już Wy te pieniądze wiecie na co przeznaczycie.

20-07-2018

58PIS rządzi i wszystko jasne.

25-07-2018

susełnie rozumiem za co płacą te dywidendę ??? po co że ktoś z chytrości akcji nie sprzedaję ???? Bardzo dobrze że w tym roku nie zapłacą i jeszcze … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (30)