Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PGNiG na giełdzie najniżej od półtora roku. Akcjonariusze nie dostaną ani grosza

PGNiG na giełdzie najniżej od półtora roku. Akcjonariusze nie dostaną ani grosza

Prezes PGNiG będzie miał więcej pieniędzy na inwestycje Fot. Fot. Wojciech Strozyk REPORTER
Prezes PGNiG będzie miał więcej pieniędzy na inwestycje

Skarb Państwa nie chce pieniędzy od PGNiG. Taka wiadomość wprawiła w osłupienie inwestorów giełdowych i przystąpili do wyprzedaży akcji. Te spadły do najniższych poziomów od 2016 roku.

aktualizacja 18:00

W ub. roku zysk netto PGNiG był rekordowy. 2,9 mld zł udało się przekroczyć po raz pierwszy w historii. Wynik napompowały zyski z wydobycia. Akcjonariusze mogli się spodziewać sowitej wypłaty dywidendy.

Zarząd zaproponował nawet w maju 15 gr. na akcję, czyli 867 mln zł w porównaniu do 20 gr. i 1,2 mld zł rok wcześniej. Już to rozczarowało giełdę. No jak to, zysk rekordowy, a wypłata spada?

Okazuje się, że Skarb Państwa zafundował rynkowi jeszcze większa niespodziankę. Po raz pierwszy od 2006 roku spółka ma nie wypłacić akcjonariuszom ani grosza. Taka propozycja padła w piątek, a potem ją przegłosowano.

Zobacz też: PGNiG chce uzyskiwać gaz z metanu. "Wiele nauczyliśmy się z łupków"

 

 

Reakcja giełdy była natychmiastowa. Akcje spadały w piątek nawet ponad 6 proc., poniżej 5,30 zł za akcję, czyli na najniższe poziomy od grudnia 2016 roku.

Notowania trzyletnie akcji PGNiG

 

Skarb Państwa, który ma 72 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki, zaproponował, żeby całość zysku netto pozostała w spółce w postaci kapitału rezerwowego wysokości 866,7 mln zł oraz kapitału zapasowego wysokości 1 167 mln zł. Taką treść zawiera projekt uchwały na walne zgromadzenie, które po przerwie ma być kontynuowane 20 lipca.

Wcześniejszy projekt uchwały ws. podziału zysku za ub. rok zakładał wypłatę dywidendy w wysokości 0,15 zł na akcję.

Zachowane w spółce na kapitale rezerwowym pieniądze (866,7 mln zł) przeznaczone zostaną na rozbudowę i modernizację krajowej sieci dystrybucyjnej gazu.

Pod koniec czerwca akcjonariusze PGNiG podjęli uchwałę o zarządzeniu przerwy w obradach walnego zgromadzenia do 6 lipca 2018 r. Następnie ZWZ zostało przerwane do 20 lipca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dywidenda, giełda, pgnig, pgn
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
bombel
2018-08-25 21:22
i znów nas okradają bo nie chcą dać tego co się należy
Yorg
2018-08-14 11:06
No i okradziono mnie na jakieś 1500zł. To ja swoimi pieniędzmi wspomagam tą firmę, a ona wywija raki numer. Złodzieje i tyle. Nie mają żadnego szacunku dla swoich akcjonariuszy. Te zaoszczędzone pieniądze i tak trafią do państwowej kasy i zostaną zmarnowane.
Teo60
2018-08-07 15:49
Kraj w którym w szkołach jest więcej godzin religii niż matematyki nigdy nie wybuduje elektrowni atomowej. To kraj w którym już zawsze będzie wydobywać się najdroższy węgiel na świecie, truło społeczeństwo smogiem i produkował masowo 45 letnich emerytów górniczych. To kraj głupców. Polska.
Pokaż wszystkie komentarze (30)