Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Już piątą część gazu PGNiG sprowadza przez Świnoujście. Kolejne umowy w drodze

54
Podziel się:

PGNiG liczy na podpisanie co najmniej dwóch umów na dostawy gazu skroplonego do końca tego roku. Przez terminal w Świnoujściu przeszło w tym roku już 18 proc. importowanego gazu. Uniezależniamy się od Rosji.

PGNiG wykorzystuje 100 proc. zamówionych mocy przerobowych w terminalu w Świnoujściu
PGNiG wykorzystuje 100 proc. zamówionych mocy przerobowych w terminalu w Świnoujściu (Lukasz Szelemej/East News)

PGNiG liczy na podpisanie co najmniej dwóch umów na dostawy gazu skroplonego do końca tego roku. Przez terminal w Świnoujściu przeszło w tym roku już 18 proc. importowanego gazu. Uniezależniamy się od Rosji.

- Mam nadzieję, że do końca 2018 r. podpiszemy co najmniej dwie umowy na dostawy LNG - powiedział wiceprezes Maciej Woźniak w kuluarach konferencji Nafta-Gaz-Chemia. Dodał, że liczy na podpisanie wszystkich umów, które są obecnie negocjowane.

Na początku września PGNiG odebrało 40. już dostawę LNG. Zapowiadało wówczas, że w 2019 roku zamierza sprowadzić do terminalu w Świnoujściu co najmniej 28 dostaw LNG spośród około 38 możliwych. Odpowiada to 100 proc. przepustowości terminalu zarezerwowanej i opłaconej przez PGNiG.

Zobacz także: Zobacz też: Rachunki za czynsz i energię - z tymi opłatami Polacy mają największe problemy

W pierwszym półroczu 2018 r. skroplony gaz ziemny stanowił już 18 proc. całego importu spółki, w porównaniu z 13 proc. rok wcześniej.

To niejedyny sposób państwowego giganta na uniezależnienie się od Gazpromu. Spółka rozwija m.in. wydobycie na Morzu Norweskim. Ma tam nawet powstać pierwszy polski odwiert, tj. taki, w którym polska spółka będzie operatorem, a nie tylko partnerem.

PGNiG Upstream Norway, czyli spółka zależna PGNiG zajmująca się wydobyciem na zagranicznych złożach, ma udziały w dwudziestu koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii. Na dwóch z nich pełni rolę operatora. Firma prowadzi produkcję węglowodorów z pięciu złóż oraz posiada udziały w dwóch innych będących w fazie zagospodarowania. Wielkość udokumentowanych zasobów wydobywalnych Grupy PGNiG w Norwegii wynosi 83 mln boe (stan na 1 stycznia 2018 roku).

Wydobycie gazu i ropy naftowej daje ostatnio PGNiG takie wyniki, że spółka bije ostatnio rekordy zysków. To głównie zasługa wzrostu cen surowców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
Emeryt.
6 lat temu
Interesuje mnie cena i ile zapłacę w CPN, to podstawa w mojej kieszeni, to się okaże w praniu, skąd będzie drożej?...
Rado
6 lat temu
drogi gaz, nie polecam
bs
6 lat temu
czytajac panstwa opinie na ten temat to wydaje sie ze przeplacamy za cokolwiek za co musimy zaplacic z wlasnej kieszeni.
zcx
6 lat temu
1, Nikt nigdy nie sprzedawał, nie sprzedaje i nie będzie sprzedawał Polsce gazu taniej niż Rosja. 2. Z wcześniejszą cenę gazu z Rosji podziękujcie Jasińskiemu z pisu. 3. Obecna cena gazu jaka płacimy Rosji to 185 dolarów za 1000m3 4. Gaz który pis zakontraktował od USA to gaz rosyjski kupowany przez usa od Rosji na wolnym rynku, z czym amerykanie nawet się nie kryją i jest 2 razy droższy niż gaz kupowany bezpośrednio od Rosji, bo dochodzi skroplenie i transport morski. 5. gaz zakontraktowany z kataru płaciliśmy mino, że go nie odbieraliśmy a to z powodu braku gazo portu. 6. mamy zakontraktowane roczną ilość dostawy gazu z Rosji, większą niż zużywamy, więc każdy dodatkowy zakup gazu a tym bardziej droższego to działanie na szkodę państwa polskiego. Ale pewnie zakup dodatkowego gazu jest związany z dostarczaniem gazu z Polski dla ukrainy, nieodpłatnie. 7. Od podpisania kontraktu na gaz przez Jasińskiego rosyjski gaz dla Polski staniał prawie 60%. Czy w tym czasie gaz dla odbiorcy detalicznego staniał? NIE. 8. Czym wszystko droższe tym lepiej dla pisu, większe wpływy do budżetu z różnej maści podatków. 9. Polityka polityczno-gospodarczo-ekonomiczna PIS to działanie na szkodę państwa polskiego i Polaków. A jej głównym celem jest partyjny interes polityczno-ekonomiczny, który jak wiemy od lat zbijają na kłamstwie i przekrętach.
wodolej
6 lat temu
woda pompa pompa woda ! dla kogo ta wiedza? jak dla pisowców to 100% jest ze Świnoujścia!
...
Następna strona