Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Już piątą część gazu PGNiG sprowadza przez Świnoujście. Kolejne umowy w drodze

54
Podziel się:

PGNiG liczy na podpisanie co najmniej dwóch umów na dostawy gazu skroplonego do końca tego roku. Przez terminal w Świnoujściu przeszło w tym roku już 18 proc. importowanego gazu. Uniezależniamy się od Rosji.

PGNiG wykorzystuje 100 proc. zamówionych mocy przerobowych w terminalu w Świnoujściu
PGNiG wykorzystuje 100 proc. zamówionych mocy przerobowych w terminalu w Świnoujściu (Lukasz Szelemej/East News)
bEJKirBx

PGNiG liczy na podpisanie co najmniej dwóch umów na dostawy gazu skroplonego do końca tego roku. Przez terminal w Świnoujściu przeszło w tym roku już 18 proc. importowanego gazu. Uniezależniamy się od Rosji.

- Mam nadzieję, że do końca 2018 r. podpiszemy co najmniej dwie umowy na dostawy LNG - powiedział wiceprezes Maciej Woźniak w kuluarach konferencji Nafta-Gaz-Chemia. Dodał, że liczy na podpisanie wszystkich umów, które są obecnie negocjowane.

Na początku września PGNiG odebrało 40. już dostawę LNG. Zapowiadało wówczas, że w 2019 roku zamierza sprowadzić do terminalu w Świnoujściu co najmniej 28 dostaw LNG spośród około 38 możliwych. Odpowiada to 100 proc. przepustowości terminalu zarezerwowanej i opłaconej przez PGNiG.

bEJKirBz
Zobacz także: Zobacz też: Rachunki za czynsz i energię - z tymi opłatami Polacy mają największe problemy

W pierwszym półroczu 2018 r. skroplony gaz ziemny stanowił już 18 proc. całego importu spółki, w porównaniu z 13 proc. rok wcześniej.

To niejedyny sposób państwowego giganta na uniezależnienie się od Gazpromu. Spółka rozwija m.in. wydobycie na Morzu Norweskim. Ma tam nawet powstać pierwszy polski odwiert, tj. taki, w którym polska spółka będzie operatorem, a nie tylko partnerem.

bEJKirBF

PGNiG Upstream Norway, czyli spółka zależna PGNiG zajmująca się wydobyciem na zagranicznych złożach, ma udziały w dwudziestu koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii. Na dwóch z nich pełni rolę operatora. Firma prowadzi produkcję węglowodorów z pięciu złóż oraz posiada udziały w dwóch innych będących w fazie zagospodarowania. Wielkość udokumentowanych zasobów wydobywalnych Grupy PGNiG w Norwegii wynosi 83 mln boe (stan na 1 stycznia 2018 roku).

Wydobycie gazu i ropy naftowej daje ostatnio PGNiG takie wyniki, że spółka bije ostatnio rekordy zysków. To głównie zasługa wzrostu cen surowców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJKirCa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
Emeryt.
3 lata temu
Interesuje mnie cena i ile zapłacę w CPN, to podstawa w mojej kieszeni, to się okaże w praniu, skąd będzie drożej?...
Rado
3 lata temu
drogi gaz, nie polecam
bs
3 lata temu
czytajac panstwa opinie na ten temat to wydaje sie ze przeplacamy za cokolwiek za co musimy zaplacic z wlasnej kieszeni.
bEJKirCb
zcx
3 lata temu
1, Nikt nigdy nie sprzedawał, nie sprzedaje i nie będzie sprzedawał Polsce gazu taniej niż Rosja. 2. Z wcześniejszą cenę gazu z Rosji podziękujcie Jasińskiemu z pisu. 3. Obecna cena gazu jaka płacimy Rosji to 185 dolarów za 1000m3 4. Gaz który pis zakontraktował od USA to gaz rosyjski kupowany przez usa od Rosji na wolnym rynku, z czym amerykanie nawet się nie kryją i jest 2 razy droższy niż gaz kupowany bezpośrednio od Rosji, bo dochodzi skroplenie i transport morski. 5. gaz zakontraktowany z kataru płaciliśmy mino, że go nie odbieraliśmy a to z powodu braku gazo portu. 6. mamy zakontraktowane roczną ilość dostawy gazu z Rosji, większą niż zużywamy, więc każdy dodatkowy zakup gazu a tym bardziej droższego to działanie na szkodę państwa polskiego. Ale pewnie zakup dodatkowego gazu jest związany z dostarczaniem gazu z Polski dla ukrainy, nieodpłatnie. 7. Od podpisania kontraktu na gaz przez Jasińskiego rosyjski gaz dla Polski staniał prawie 60%. Czy w tym czasie gaz dla odbiorcy detalicznego staniał? NIE. 8. Czym wszystko droższe tym lepiej dla pisu, większe wpływy do budżetu z różnej maści podatków. 9. Polityka polityczno-gospodarczo-ekonomiczna PIS to działanie na szkodę państwa polskiego i Polaków. A jej głównym celem jest partyjny interes polityczno-ekonomiczny, który jak wiemy od lat zbijają na kłamstwie i przekrętach.
wodolej
3 lata temu
woda pompa pompa woda ! dla kogo ta wiedza? jak dla pisowców to 100% jest ze Świnoujścia!
...
Następna strona