Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGNiG liczy na setki milionów dolarów z USA

0
Podziel się:

Wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Marek Karabuła ma nadzieję, że firmy amerykańskie zainwestują w Polsce setki milionów dolarów w poszukiwania i eksploatację gazu łupkowego.

PGNiG liczy na setki milionów dolarów z USA
(Seesea/Dreamstime)

Wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Marek Karabuła ma nadzieję, że firmy amerykańskie zainwestują w Polsce setki milionów dolarów w poszukiwania i eksploatację gazu łupkowego.

- _ Prowadzimy rozmowy biznesowe. Te rozmowy trwają i mam nadzieję, że zakończą się interesującymi wynikami _ - zaznaczył Karabuła. Dodał, że najważniejszym celem tych rozmów są inwestycje firm amerykańskich w Polsce.

- _ To jest najważniejszy cel, ponieważ PGNiG posiada 15 koncesji, ale wydano już ponad 80 koncesji. Jesteśmy ważnym graczem jeśli chodzi o gaz łupkowy w Polsce, ale nie jedynym. Liczymy, że od fazy deklaracji te firmy i koncerny amerykańskie przejdą do fazy inwestycji _ - zaznaczył.

W ostatnich latach polskie Ministerstwo Środowiska wydało przeszło 80 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, głównie amerykańskim - m.in.: Exxon Mobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i kanadyjskiej Lane Energy.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie około 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. Firmy pozyskujące gaz łupkowy zapewniają, że stosowane do tego celu technologie są nowoczesne, innowacyjne i bezpieczne.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t135907.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazowa;rewolucja;w;polsce;studza;emocje,240,0,824048.html) Gazowa rewolucja w Polsce? Studzą emocje
W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie (jego wynik okazał się jednak negatywny), a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu. Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

W dniach 27-28 maja w Polsce przebywać będzie amerykański prezydent Barack Obama, który z prezydentem Polski Bronisławem Komorowskim będzie rozmawiał m.in. o polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej w kontekście wydobycia gazu łupkowego.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln metrów sześć. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśla Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t46458.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;wkroce;nowy;odwiert,25,0,743449.html) Gaz łupkowy: Wkróce nowy odwiert PGNiG przewiduje około 100 mln zł na poszukiwania gazu w przyszłym roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t134888.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;porozmawia;z;obama;o;czym,7,0,830215.html) Prezydent porozmawia z Obamą. O czym? Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza w kontekście wydobycia gazu łupkowego, współpraca wojskowa i promocja demokracji - o tym będą rozmawiać w przyszłym tygodniu w Warszawie prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pgnig;wejdzie;na;norweskie;i;brytyjskie;zloza,251,0,793851.html) PGNiG wejdzie na norweskie i brytyjskie złoża Polski koncern negocjuje w tej sprawie umowę z brytyjską firmą Centrica.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)