Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGNiG rozpoczął techniczne wydobycie gazu łupkowego

0
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło techniczne wydobycie gazu z łupków na koncesji Wejherowo.

PGNiG rozpoczął techniczne wydobycie gazu łupkowego
(Materiały prasowe)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło techniczne wydobycie gazu z łupków na koncesji Wejherowo - podał PGNIG w komunikacie prasowym. Spółka ocenia, że próbna eksploatacja może się rozpocząć w drugim półroczu 2013 r., a wydobycie komercyjne w 2014 r.

_ Przeprowadzone badania, po zakończonych sukcesem zabiegach szczelinowania, potwierdzają, że na koncesji Wejherowo potencjalnie mamy znaczne pokłady gazu z łupków. Analizy gazu z łupków syluru i ordowiku potwierdzają jego bardzo dobre parametry energetyczne, brak siarkowodoru i niską zawartość azotu. Dodatkowo analizy potwierdzają występowanie węglowodorów ciężkich. Pierwszy etap prób i testów został zakończony zapaleniem flary _ - napisano w komunikacie.

_ PGNiG SA przygotowuje się obecnie do wierceń otworów poziomych i dalszych zabiegów szczelinowania na tej koncesji. Prace te potrwają co najmniej kilkanaście miesięcy. Po ich zakończeniu możliwe będzie uruchomienie wydobycia przemysłowego _ - dodano.

PGNiG ocenia, że jeśli wszystkie prace przebiegać będą zgodnie z planem, to rozpoczęcie próbnej eksploatacji będzie możliwe w drugim półroczu 2013 roku, a wydobycie komercyjne ruszy już w 2014 roku. Prace na koncesji Wejherowo rozpoczęły się w ubiegłym roku.

Kurs PGNiG w ostatnich trzech miesiącach

PGNiG posiada obecnie 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, w pasie od Pomorza przez Mazowsze i Lubelszczyznę do Podkarpacia. Spółka posiada również kilkanaście koncesji, na których spodziewane jest występowanie tight gas, czyli gazu zaciśniętego, głównie w rejonie Wielkopolski. Ponadto PGNiG planuje pozyskanie kolejnych koncesji.

PGNiG podał, że obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia wierceń na kolejnej koncesji Tomaszów Lubelski, odwiert Lubycza Królewska.

Problem gazu w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szacuja;zasoby;gazu;lupkowego;w;polsce,176,0,904112.html) Gazu łupkowego starczy nam na 300 lat Mamy największe złoża gazu niekonwencjonalnego w Europie i jedne z najdogodniejszych warunków geologicznych do jego wydobywania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/na;twojej;dzialce;jest;gaz;mozesz;zarobic,111,0,853615.html) Na twojej działce jest gaz? Możesz zarobić Firmy wydobywające gaz powinny porozumieć się z właścicielem i zapłacić za korzystanie z terenu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie;koncerny;beda;mialy;zloza;w;ameryce,243,0,846067.html) Polskie koncerny będą miały złoża w Ameryce? Największe polskie firmy wydobywcze walczą o dostęp do strategicznych surowców w Ameryce Północnej. Najbliżej zdobycia swoich złóż jest PKN Orlen, zainteresowany amerykańską ropą.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)