Notowania

gaz
25.01.2010 14:15

PGNiG uspokaja: dostawy gazu bez zakłóceń

Z powodu mrozów wypełnienie magazynów spadło do około 50 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

*Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pomimo mrozów realizuje bez zakłóceń dostawy gazu dla przemysłu - powiedział w poniedziałek PAP prezes PGNiG Michał Szubski. *

Szubski zastrzegł jednocześnie, że to operator gazociągów przesyłowych Gaz-System decyduje o ewentualnym wprowadzeniu ograniczeń w dostawach dla odbiorców przemysłowych.

Z powodu silnych mrozów od piątku wypełnienie magazynów PGNiG spadło z 55 proc. do 50 proc. i wynosi obecnie około 800 mln m sześc. gazu.

_ Mimo że temperatury są bardzo niskie, a polski system ma swoje uwarunkowania i sytuacja nie jest systemowo łatwa, na dzisiaj jesteśmy po bezpiecznej stronie mocy _ - powiedział Szubski.

_ - Ze względu na niskie temperatury dobowe, zapotrzebowanie na gaz bardzo wzrosło i w tej chwili wynosi ok. 64 mln m sześciennych (miesiąc wcześniej ok. 55 mln m sześc.-PAP)) _ - poinformowała rzeczniczka PGNIG Joanna Zakrzewska. Ostatniej doby pobrano z magazynów 23 mln m sześc. gazu.

Jak podaje Gaz-System na swoich stronach internetowych, w poniedziałek od godz. 10 do godz. 22 obowiązuje pierwszy stopień zasilania gazem. Oznacza to brak ograniczeń poboru.
PGNiG i Gazprom wciąż nie porozumiały się w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski.Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił w piątek, że spółki wypracowały obiecujący projekt porozumienia.

W środę z Pawlakiem spotkał się Szubski oraz wiceprezes Gazpromu i prezes Gazpromu Export Aleksandr Miedwiediew. Wcześniej obradowała rada nadzorcza EuRoPol Gazu, która powołała tymczasowo Szubskiego i Miedwiediewa na prezesa i wiceprezesa tranzytowej spółki. Spodziewano się, że na radzie będzie rozstrzygnięta kwestia stawek tranzytowych dla rosyjskiego gazu, która blokuje kontrakt na dodatkowe dostawy gazu.

Polska od kilku miesięcy rozmawia z Rosją o zwiększeniu dostaw gazu przez Gazprom. Chodzi o ich zwiększenie do 10,2 mld m sześc. rocznie oraz przedłużenie ich o 15 lat - do 2037 roku. Od początku 2009 roku nie otrzymujemy gazu, który wcześniej dostarczało nam RosUkrEnergo (2,3 mld m sześc. rocznie).

Mimo że przygotowane jest porozumienie międzyrządowe w tej sprawie, to nie zostało ono jeszcze zatwierdzone przez rząd. Wicepremier Pawlak mówił w grudniu ub. roku, że stanie się to dopiero, gdy porozumieją się spółki PGNiG i Gazprom. Na przeszkodzie stoją rozliczenia za tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Polski za lata 2006-2009.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Gazowi giganci będą szukać złóż w Polsce ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazowi;giganci;beda;szukac;zloz;w;polsce,160,0,579488.html )
* [ Resort gospodarki uruchamia zapasy gazu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/resort;gospodarki;uruchamia;zapasy;gazu,208,0,577232.html )
Tagi: gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz