Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGNiG wyda 200 mln zł na poszukiwania gazu łupkowego

0
Podziel się:

Spółka przeznaczy na ten cel po 100 mln zł w tym i przyszłym roku.

PGNiG wyda 200 mln zł na poszukiwania gazu łupkowego
(Materiały prasowe)

Pierwsze wyniki poszukiwań gazu łupkowego spodziewane są na przełomie 2011 i 2012 r. **Na etapie pracy badawczych 100 mln złotych rocznie to adekwatne środki - powiedział prezes PGNiG Michał Szubski.

- _ Jeśli chodzi o gaz łupkowy, to jesteśmy w fazie wstępnej - mówię o całym rynku, nie tylko o PGNiG _ - powiedział Szubski. Dodał, że PGNiG jest i tak _ w czołówce peletonu _.

Gaz ze złóż niekonwencjonalnych, czyli ze złóż typu tight (tzw. zaciśniętych) oraz łupkowych, w przeciwieństwie do gazu ze złóż konwencjonalnych, jest trudniejszy w wydobyciu. Amerykanie oceniają jednak, że w Polsce jego zasoby mogą wynosić nawet od 1,5 do 3 bilinów metrów sześc. Państwowy Instytut Geologiczny szacuje, że w Polsce może występować 150 mld m sześc. gazu niekonwencjonalnego. PGNiG posiada ponad 25 proc. koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce. W sumie wydano ich ponad 70.

- _ Perspektywy oczywiście są, praktyczną wiedzę będziemy mieli około przełomu 2011 i 2012 roku. Skończą się prace polowe, geofizyczne, nastąpi okres interpretacji danych w Polsce i za granicą, i dopiero z tego pojawiają się efekty _ - ocenił. Wyjaśnił, że PGNiG korzysta zarówno z własnych centrów interpretacji, jak i zagranicznych, gdzie wysyła materiał geologiczny.

Pytany o nakłady spółki na poszukiwania gazu łupkowego odparł, że są one adekwatne do potrzeb. - _ W tej chwili mówimy o pracach geofizycznych i pierwszych otworach poszukiwawczych; w tym roku wydamy na ten cel 100 mln zł. Na przyszły rok też założyliśmy mniej więcej podobną kwotę - w zależności od potrzeb, być może z rezerwą, którą będziemy mogli zwiększać _ - powiedział Szubski.

Wcześniej wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc poinformował, że w spółce obniżyły się koszty odwiertów _ negatywnych _, czyli niepotwierdzających zasobów. - _ W III kwartale 2010 roku zanotowaliśmy wyraźny spadek kosztów negatywnych odwiertów. W tym okresie spisaliśmy jeden odwiert w koszcie 23 mln zł i jest to zmniejszenie tego poziomu o 87 proc. w stosunku do porównywalnego okresu roku poprzedniego _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ile;mamy;gaz;lupkowego;szacunki;na;wiosne,245,0,697333.html) Ile mamy gaz łupkowego? Szacunki na wiosnę W Polsce rozpoznanie złóż trwa obecnie w dwóch miejscach. Na Pomorzu i Lubelszczyznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/amerykanie;optymistycznie;o;gazie;lupkowym;w;polsce,60,0,681020.html) Amerykanie optymistycznie o gazie łupkowym w Polsce Sikorski: Perspektywy wydobycia są coraz lepsze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t75545.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wydano;ponad;60;koncesji;na;poszukiwanie;gazu;lupkowego,33,0,657697.html) Wydano ponad 60 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego W dwóch przypadkach wykonano wiercenia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)