Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Piechociński kontra Rostowski. W sprawie podatków

0
Podziel się:

Minister gospodarki uważa, że podwyższenie akcyzy na tytoń i papierosy będzie niekorzystne dla budżetu państwa.

Piechociński kontra Rostowski. W sprawie podatków
(Jan Bielecki/East News)
bECgDomZ

Szykuje się konflikt na linii Jacek Rostowski - Janusz Piechociński. Ten ostatni krytykuje podwyżkę podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe proponowaną przez resort finansów.

Minister gospodarki Janusz Piechociński uważa, że podwyższenie akcyzy może być niekorzystne dla budżetu państwa. Polityk przypomniał o podwyżce akcyzy na alkohol sprzed kilku lat. Tamto posunięcie spowodowało zmniejszenie się wpływów do budżetu i wzrost szarej strefy.

Wicepremier skrytykował także Komisję Europejską, która chce zakazać sprzedaży smakowych oraz cienkich papierosów.

bECgDonb

W opinii Janusza Piechocińskiego takie stanowisko nie oznacza ograniczenia liczby wypalanych papierosów, a jedynie _ zmianę struktury rynku _. Akcje zmierzające do ograniczenia palenia, zdaniem wicepremiera, powinny mieć charakter edukacyjny.

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy okołobudżetowej. O 15 procent ma wzrosnąć akcyza na alkohol etylowy, a o 5 procent na wyroby i susz tytoniowy. Przeciwne podwyżce jest Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego, które twierdzi, że wyższa akcyza oznacza niższe wpływy do budżetu.

Czytaj więcej w Money.pl
Papierosy bez akcyzy za 11 mln zł W ciężarówkach było 8 mln 980 tys. papierosów. Policja zabezpieczyła także około 12,4 ton krajanki tytoniowej bez akcyzy.
To grozi utratą tysięcy miejsc pracy w Polsce Podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe rozszerzy szarą strefą produkcji papierosów stwarzając ryzyko utraty pracy 15 tysięcy osób - uważa Związek i Przedsiębiorców i Pracodawców.
Akcyza w górę o 15 procent. "To racjonalne" - Akcyza na alkohol spirytusowy będzie urealniona - tak o podwyżce tego podatku, mówił minister finansów Jacek Rostowski, prezentując założenia do przyszłorocznego budżetu.
bECgDonC
KOMENTARZE
(0)