Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Piechociński zapewnia. Wkrótce ustawa łupkowa

0
Podziel się

Wicepremier bronił tempa prac nad regulacjami dotyczącymi wydobycia gazu z łupków.

Piechociński zapewnia. Wkrótce ustawa łupkowa
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bCZzDZcl

Minister gospodarki zapewnił, że oczekiwana od kilku lat ustawa łupkowa wkrótce pojawi się w Sejmie. Janusz Piechociński w radiowej Jedynce stwierdził, że prawo, dzięki któremu może rozwinąć się wydobycie gazu łupkowego, po tym gdy trafi do Sejmu, powinno zostać uchwalone w ciągu 2 miesięcy.

Wicepremier dodał, że w najbliższych tygodniach rząd zajmie się kilkoma ustawami dotyczącymi energetyki. - _ W przyszły czwartek ma zostać domknięty projekt całościowy, intensyfikujący wydobycie łupków w Polsce _ - mówił Piechociński. Jednocześnie bronił tempa prac nad regulacjami dotyczącymi wydobycia gazu z łupków.

Prace nad regulacjami branży łupkowej, bez których nie ma co liczyć na rozwój wydobycia gazu łupkowego, toczą się od kilku lat. Jeszcze w 2011 roku premier Donald Tusk zapowiadał, że komercyjna produkcja gazu ze złóż łupkowych w Polsce rozpocznie się w 2014 roku.

bCZzDZcn

Do tej pory na przeszkodzie w uchwaleniu ustawy łupkowej stał konflikt między resortem skarbu a ministerstwem środowiska w sprawie szczegółów regulacji. Po ostatnich zmianach w rządzie, prace nad regulacjami według deklaracji, przyspieszyły.

Komisja Europejska nie proponuje nowych przepisów dotyczących wydobycia gazu łupkowego, a jedynie wytyczne. To dobra informacja dla Polski, która wiąże z łupkami nadzieje. Jednak - jak dowiedziało się Polskie Radio - nie wszystkie zapisy w rekomendacjach Brukseli podobają się Warszawa i będzie chciała je jeszcze zmienić. Oficjalne ogłoszenie dokumentu przez Komisję odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Polska od dawna argumentowała w Brukseli, że niepotrzebne są unijne przepisy dotyczące gazu łupkowego, że te obecne normy środowiskowe wystarczą, także przepisy krajowe dobrze regulują tę kwestię. Warszawa obawiała się że jakiekolwiek nowe pomysły Komisji znacznie utrudnią i uniemożliwią wydobycie gazu. Dlatego decyzja Brukseli o zaproponowaniu jedynie wytycznych została przyjęta z zadowoleniem przez polskich europosłów.

- _ To jest bardzo rozsądne. Komisja proponuje najlepsze standardy i pozostawia krajom członkowskim całą sferę wydobycia _ - skomentował w rozmowie z Polskim Radiem europoseł Bogusław Sonik. - _ Fakt, że Komisja nie proponuje zmian środowiskowych w rygorach środowiskowych, tylko proponuje dobre praktyki i swoje rekomendacje w zakresie stosowania prawa, to jest dobra wiadomość, ponieważ mamy w UE najwyższe standardy _ - dodał europoseł Konrad Szymański.

bCZzDZct

Jednak z nieoficjalnych informacji wynika, że nie wszystkie zapisy podobają się Polsce. Chodzi o zdaniem mówiące, że za 18 miesięcy Komisji ma wrócić do tematu. Polska do przyszłego tygodnia będzie zabiegać o wykreślenie tego zapisu, by nie zostawiać otwartej furtki.

bCZzDZcO
KOMENTARZE
(0)