Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
arr
05.07.2005 09:17

Pięciu księży oskarżonych o wyłudzenia 900 tys. zł

Pięciu księży z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, dziewięciu rolników i sekretarz jednej z gmin zostało oskarżonych przez koszalińską Prokuraturę Rejonową o wyłudzanie dotacji z Agencji Rynku Rolnego (ARR). W śledztwie ustalono, że straty skarbu państwa sięgają blisko 900 tys. zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie prok. Ryszard Gąsiorowski, oskarżeni wyłudzili w latach 2000-2003 od ARR dotacje za fikcyjne przechowywanie zboża.

Jego skup prowadził ksiądz z Połczyna Zdroju (Zachodniopomorskie) Bolesław J., który tłumaczył w śledztwie, że pieniądze przeznaczał na cele charytatywne.

"Tylko jeden oskarżony, rolnik, dobrowolnie nie poddał się karze i twierdzi, że nie wyłudził 27 tysięcy złotych dopłaty. Ksiądz Bolesław J. zaproponował dla siebie karę do 4 lat więzienia w zawieszeniu na 10 lat, grzywnę w wysokości 240
tysięcy złotych i zadeklarował spłatę 800 tysięcy złotych szkody na rzecz Agencji" - dodał Gąsiorowski.

Gospodarze fałszywie wykazywali w dokumentach, że sprzedali ziarno do magazynów księdza J., ten potwierdzał, że je kupił.

Sfałszowane dokumenty trafiały do ARR, która na ich podstawie wypłacała ok. 120 złotych dotacji za każdą tonę wykazanego zboża. Pieniądze za jego przechowywanie od Skarbu Państwa otrzymywali księża.

Sekretarzowi gminy Będzino prokuratura zarzuciła poświadczenie nieprawdy. Urzędnik potwierdził, że jeden z oskarżonych rolników uprawia na jej terenie ponad 50 hektarów, w rzeczywistości w ogóle nie posiadał tam ziemi. Sekretarz chce dla siebie 14 miesięcy więzienia w zawieszeniu i 2 tys. zł grzywny.

Tagi: arr, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz