Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pieniądze na kulturę. Gliński: W przyszłym roku przeznaczymy ponad 1 procent budżetu

33
Podziel się:

Nakłady na kulturę w przyszłym roku wzrosną o ponad 200 mln zł i po raz pierwszy przekroczą 1 proc. budżetu państwa - poinformował w sobotę w Bydgoszczy wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Pieniądze na kulturę. Gliński: W przyszłym roku przeznaczymy ponad 1 procent budżetu
(PAP/Tytus Żmijewski)

- Przyjęty przez rząd w tym tygodniu budżet w dziale "kultura" opiewa na ponad 200 mln zł więcej niż w tym roku. Po raz pierwszy przekroczymy 1 proc. budżetu na kulturę. Niezmiernie się z tego cieszę - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Podkreślił, że jest to odpowiedzialne działanie kierownictwa rządu i jego formacji politycznej. - Myśmy dotrzymali słowa, skoro kultura miała być priorytetem, jest priorytetem - dodał.

Wicepremier w Bydgoszczy podpisał umowę w sprawie dofinansowania modernizacji Opery Nova ze środków Programu Infrastruktura i i Środowisko, w części przeznaczonej na kulturę. Wsparcie wyniesie 9,5 mln zł, a wartość całego projektu sięgnie 13,5 mln zł.

- W Operze Nova, która kojarzy się z nie najkrótszym okresem budowy (34 lata), będziemy mogli wreszcie zrealizować ostatni etap tej budowy - powiedział Gliński.

Zaznaczył, że opera ma problemy m.in. z oświetleniem, systemem sterowania mechaniką sceny, stanem samej sceny, nagłośnieniem, a także brakiem instrumentów.

Projekt przewiduje zakup nagłośnienia dużej sali wraz konsoletą foniczną i cyfrową siecią dźwiękową, nagłośnienia sali kameralnej, bezprzewodowych urządzeń radiowych (mikroporty, mikrofony), sprzętu oświetleniowego dla obu sal.

W ramach inwestycji również zaplanowano wymianę systemu sterowania mechaniką sceny, remont sceny głównej, tzw. kieszeni scenicznych, zascenia i magazynu dekoracji, a także zakup instrumentów.

Dyrektor Opery Nova Maciej Figas podkreślił, że praktycznie do każdego spektaklu operowego i koncertu wypożyczane są aparaty oświetleniowe czy instrumenty, a dekoracje zapadają się na scenie, która ulega uszkodzeniom wskutek zabezpieczeniom przed ogniem.

- Zakupiony zostanie fortepian koncertowy, którego nigdy nie mieliśmy. Kiedy organizowaliśmy jeden z pierwszych koncertów Rafała Blechacza po wygraniu przez niego Konkursu Chopinowskiego, musieliśmy posiłkować się pożyczonym fortepianem. Co roku organizujemy kilkanaście koncertów, na które musimy wypożyczać fortepiany, co obciąża nasz budżet - mówił Figas.

Wicepremier zaznaczył, że w ramach pierwszej tury środków unijnych Bydgoszcz zrealizuje dwa projekty, oprócz modernizacji opery również remont głównego budynku Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, który od wielu lat jest nieczynny z powodu stanu technicznego. Umowa na dofinansowanie remontu budynku w wysokości 14,5 mln zł została już wcześniej podpisana.

Gliński podał też, że Bydgoszcz w tym roku w ramach finansowania centralnego ze środków europejskich i budżetowych wynosi ponad 70 mln zł, a w zeszłym roku wynosiła niecałe 50 mln zł. Zaznaczył, że resort kultury w tym roku dofinansował organizowany przez Operę Nova 23. Bydgoski Festiwal Operowy i galę z okazji obchodzonego przez nią jubileuszu 60-lecia jej istnienia.

Opera Nova jest współprowadzona przez resort kultury i samorząd województwa.

Z okazji jubileuszu Opera Nova zaplanowała w sobotę i niedzielę koncerty, w czasie których przypomniane zostaną najgłośniejsze spektakle wystawione na przestrzeni lat. (PAP)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(33)
Sns
6 lat temu
Dla tych co nie wiedzą, Ten pan jest bardzo kulturalny. Dlatego zajmuje sie kulturą.
Alex
6 lat temu
Kużwa na jaką kulturę jak tu o kościoły chodzi.
lolo
6 lat temu
Kaczyński i ta jego "kultura".Juz brzydnie sie ogladac w tv te stare wspominki o powstancach o wojnie o Smoleńsku, te obchodzenie przez pisowcow rocznic smolenska, powstań itp. Oni na sile chcą nam wszystko narzucac:co mamy lubic, co ogladac, co robic. Ja sie przerzucilem na tvn-wprawdzie duzo sensacji- ale spokoj od tych poważnych dyrdymalów. Niech sobie historycy ksiazki czytaja a nie wciskają nam wszystkiego na sile. Beznadziejne państwo. Ale Polacy w koncu sie zbuntują
antypis
6 lat temu
ciekawe ile na kulturę sakralną ojca Tadeusza R przypadnie
st57
6 lat temu
Fundując Polakom darmowe bilety na wybitne dzieło Krausego
...
Następna strona