Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pieniądze na wojsko. "Jesteśmy gotowi do oszczędności"

0
Podziel się:

Minister obrony Tomasz Siemoniak powiedział, że mimo zmniejszenia budżetu MON nie ucierpią wieloletnie programy modernizacyjne.

Pieniądze na wojsko. "Jesteśmy gotowi do oszczędności"
(Agencja SE/East News)

Minister obrony Tomasz Siemoniak jest przekonany, że mimo zmniejszenia budżetu MON nie ucierpią wieloletnie programy modernizacyjne, choć - jak powiedział - wszyscy oszczędności odczują. Zaznaczył, że resort jest gotów do ich wprowadzenia.

Planowana przez rząd nowelizacja tegorocznych wydatków państwa przewiduje, że MON otrzyma o 3 mld zł mniej, niż to było pierwotnie planowane.

_ Kierując się takimi kryteriami, że przede wszystkim nie mogą ucierpieć żołnierze, ich wyposażenie, starając się, by programy modernizacyjne w jak najmniejszym stopniu ucierpiały, żeby pamiętać o polskim przemyśle zależnym w całości od zamówień ministerstwa obrony, przygotowaliśmy różne scenariusze - powiedział Siemioniak . - Jestem przekonany co do tego, że jeśli to będzie sytuacja jednostkowa, dotycząca roku 2013, to programy modernizacyjne, wieloletnie, nie ucierpią i sobie z tym doskonale poradzimy _ - dodał.

Szef resortu obrony zaznaczył, że już od dłuższego czasu zarówno w samym ministerstwie, jak i w siłach zbrojnych zaczęto _ bardziej popatrywać na różne wskaźniki ekonomiczne _. Siemoniak nie chciał powiedzieć, w których konkretnie sferach obronności resort będzie szukał największych oszczędności, ale zaznaczył że _ wszyscy odczują oszczędności _.

_ - Należy pamiętać, że ten rząd oszczędności, o którym jest mowa, i który zapewne znajdzie odzwierciedlenie w nowelizacji budżetu, to jest poziom wykonania budżetu w roku 2012. Mając przygotowane scenariusze, pracując przez tygodnie nad nimi, jesteśmy dobrze przygotowani; oczywiście nie mówię o tym z jakąś satysfakcją, bo nikt nie lubi takich rzeczy jak oszczędzanie, ale jak nie ma - to nie ma _ - dodał minister.

We wtorek Rządowe Centrum Legislacji poinformowało, że według przygotowywanej nowelizacji tegorocznego budżetu, MON będzie miało do dyspozycji 28 mld 252 mln 277 tys. zł. Tym samym budżet resortu obrony będzie niższy o ok. 3 mld zł od planowanego w budżecie na 2013 r. w wysokości ok. 31,2 mld zł.

Siemoniak uczestniczył w środę w uroczystości zmiany dowódcy w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Na miejsce sprawującego tę funkcję przez dwie kadencje gen. Zbigniewa Tłok-Kosowskiego prezydent Bronisław Komorowski mianował gen. Edwarda Gruszkę, który do niedawna pełnił obowiązki dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych.

_ - Myślę, że generał Tłok-Kosowski te dwie kadencje może kończyć z ogromną satysfakcją, bo właściwie ten inspektorat od zera, dzięki niemu i jego współpracownikom powstał. Również gen. Gruszka jest w siłach zbrojnych bardzo znanym generałem, jednym z najbardziej doświadczonych w różnych miejscach i myślę, że minister, siły zbrojne i Bydgoszcz mogą być spokojne - Inspektorat Wsparcia znalazł się w najlepszych rękach i misja generała Tłok-Kosowskiego będzie kontynuowana _ - ocenił Siemoniak.

Szef resortu obrony zapowiedział, że oszczędności budżetowe nie wpłyną na ograniczenie modernizacji obiektów wojskowych w Bydgoszczy, szczególnie udostępnianych na potrzeby NATO. Podkreślił jednocześnie, że obecnie miasto to jest największym garnizonem wojskowym w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojsko już świętuje. Będzie grochówka Dwudniową imprezę rozpocznie wystawa poświęcona generałowi Stanisławowi Szeptyckiemu.
Prezydent w obronie pieniędzy na wojsko Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział dzisiaj w Świnoujściu, że będzie bronić odpowiednio wysokiego finansowania polskich sił zbrojnych.
Polacy w Afganistanie. Co po wycofaniu wojsk? - _ Zapewne będziemy chcieli Afgańczykom w różnych formach pomagać _ - mówił wczoraj dziennikarzom minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)