Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Pieniądze z OFE nie muszą pójść na emeryturę?

0
Podziel się:

Będzie można wypłacić całość lub nadwyżkę środków z rachunku.

Pieniądze z OFE nie muszą pójść na emeryturę?
(kprm.gov.pl)

Członkowie OFE przy przechodzeniu na emeryturę mogliby jednorazowo wypłacić całość lub nadwyżkę środków zgromadzonych na rachunku - zapowiedziała szefowa resortu pracy.

Oferta kusząca, ma jednak pewien haczyk. Jeżeli zdecydujemy się po prostu zabrać zgromadzone oszczędności będziemy musieli zapłacić 19 procent podatku dochodowego.

_ - Składki na OFE nie są opodatkowane. Zatem jeżeli ktoś chce je przekazać na inny cel niż emerytalny, to z tego powodu jest absolutnie logiczne, że powinien zapłacić podatek dochodowy _ - wyjaśnia minister pracy.

Jeżeli chcemy uniknąć podatku pieniądze te można wpłacić na Indywidualne Konto Emerytalne.

- _ Z przeznaczeniem na wypłatę w ratach przez okres co najmniej 10 lat _ - wyjaśnia Fedak. Aby jednak było możliwe w ogóle wypłacenie pieniędzy w ZUS trzeba mieć zgromadzone środki zapewniające emeryturę w wysokości dwukrotności najniższej emerytury.

Posłuchaj ministerJolanty Fedak:

Minister pracy nie wycofała się z projektu obniżenia wysokości składki przekazywanej do OFE. Obecnie jest to 7,3 proc., a po zmianach byłoby to zaledwie 3 procent.

_ - Naszym zadaniem poprawi to bezpieczeństwo środków gromadzonych na emerytury. I uniezależni wysokość tych środków od wahań na giełdzie _ - mówi Fedak.

Posłuchaj minister Jolanty Fedak:

Zdaniem szefowej resortu pracy, proponowane zmiany to nie jest nowy system, a kontynuacja _ tego, co było istotą tej reformy _.

_ - Zachowujemy część kapitałową i część która jest z ZUS. PO drugie zachowujemy to co było istotą systemu czyli indywidualne konto. __ My zmieniamy tylko strumień pieniędzy, czyli proporcje między jednym a drugim _ - broniła założeń minister Fedak.

Posłuchaj minister Jolanty Fedak:

Założenia trafiły teraz do konsultacji między resortowych i społecznych. Zainteresowane strony mają teraz 30 dni na zgłaszanie swoich wątpliwości i poprawek. Potem, na bazie założeń przygotowany zostanie projekt ustawy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)