Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Piotr Duda apeluje do pracodawców

0
Podziel się

Forum Związków Zawodowych, NSZZ Solidarność i OPZZ przygotowują czterodniowy protest przeciwko działaniom rządu.

Piotr Duda apeluje do pracodawców
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEqkTGIB

Szef Solidarności Piotr Duda zaapelował, by szefowie firm nie utrudniali swoim pracownikom wzięcia udziału we wrześniowych protestach przeciwko polityce rządu, które organizują trzy największe centrale związkowe - Solidarość, OPZZ i FZZ.

_ Apeluję, żeby nie utrudniali państwo swoim pracownikom wzięcia udziału w protestach, które organizujemy we wrześniu. A z uwagi na szacunek do demokracji, często przez państwa deklarowany, liczę, że wielu pracodawców stworzy wręcz możliwości, które to ułatwią - jak np. możliwość odpracowania tych dni w innym terminie. Wiem, że w wielu zakładach pracy tak się dzieje i bardzo za to dziękuję _ - napisał Duda w liście otwartym do pracodawców.

Podkreślił w nim, że wrześniowe protesty _ w obronie podstawowych praw pracowniczych i obywatelskich _ zbiegają się z 33. rocznicą podpisania porozumień sierpniowych. _ To ironia losu, że Solidarność, która wywalczyła wolność, na nowo musi walczyć o realizację 21 postulatów, w tym o prawo do niezależnych od władzy i pracodawców związków zawodowych _ - ocenił szef _ S _.

bEqkTGID

_ Bez względu na to, jak krytycznie oceniają państwo nasze postulaty, jak bardzo się z nimi nie zgadzają, muszą państwo pamiętać, że mamy do nich prawo i mamy prawo w ich sprawie protestować _ - napisał Duda do pracodawców.

Podkreślił przy tym, że akcje nie są przeprowadzane z dnia na dzień. _ Dajemy wszystkim możliwość przygotowania się do nich, takiego przeorganizowania czasu pracy, aby ewentualne negatywne skutki były jak najmniej odczuwalne _ - zaznaczył.

Duda wskazał też, że oprócz spraw pracowniczych i społecznych związki walczą także o postulaty dotyczące m.in. ustawy o zamówieniach publicznych, funduszu pracy, przepisów dot. równego traktowania wszystkich pracodawców, wsparcia przemysłu energochłonnego, czy zmian w prawie o referendach obywatelskich. _ Wiele z tych spraw jest dla nas wspólnych _ - podkreślił szef _ S _.

Forum Związków Zawodowych, NSZZ _ Solidarność _ i OPZZ przygotowują czterodniowy protest przeciwko działaniom rządu pod hasłem _ STOP - dość lekceważenia społeczeństwa - Ogólnopolskie Dni Protestu _.

bEqkTGIJ

Związkowcy domagają się rzeczywistego, a nie pozorowanego dialogu społecznego, wycofania zmian w kodeksie pracy, wydłużających okres rozliczeniowy czasu pracy, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej. Chcą odwołania ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza i pozbawienia go funkcji przewodniczącego Komisji Trójstronnej.

Chcą też, by rząd wycofał się z obowiązującego już podwyższenia do 67 lat wieku emerytalnego, większych wydatków na pomoc bezrobotnym, ograniczenia stosowania śmieciowych umów o pracę i podniesienia niezmienianych od dawna progów dochodowych upoważniających najuboższych do świadczeń rodzinnych i socjalnych.

Czterodniowa akcja protestacyjna rusza 11 września, gdy poszczególne branże będą pikietowały sześć ministerstw, a następnie odbędzie się wspólna manifestacja przed Sejmem. Przez cały czas akcji protestacyjnej przed Sejmem stać będzie miasteczko namiotowe, w którym zaplanowano m.in. panele dyskusyjne i debaty z udziałem organizacji zaangażowanych w protest.

Na 14 września zaplanowana jest w Warszawie ogólnopolska manifestacja _ Dość lekceważenia społeczeństwa _, która będzie kulminacyjnym elementem akcji protestacyjnej.

bEqkTGIK

Swój udział w proteście zapowiadają m.in. przedstawiciele NSZZ Pracowników Wojska, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego _ Inicjatywa Pracownicza _, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Polskiego Związku Działkowców, Związku Leśników Polskich w RP, Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa RP, Związku Zawodowego Rolnictwa _ Samoobrona _, Federacja Anarchistyczna, Ruch Ludzi Pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Duda to polityk. W dodatku agresywny - _ Nie wiem, co mu się stało _ - dziwi się przemianie związkowca premier Tusk.
Duda ogłosił śmierć dialogu społecznego Obrady z rządem i pracodawcami zostały zerwane przez związkowców, którzy uważają, że Komisja Trójstronna jest fikcją.
Solidarność szykuje protest. "Musimy reagować" - _ Musimy w takiej sytuacji ostro reagować _- tłumaczy Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność.
bEqkTGJe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)