Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PIP chce zaostrzyć kary za łamanie praw pracowników. Rząd do zmian się nie pali

27
Podziel się

Są pracodawcy, których nie odstrasza maksymalna grzywna, jaką za łamanie praw pracowników może nałożyć inspektor PIP, dlatego kary dla recydywistów powinny zostać podwyższone. Tak uważa główny inspektor pracy, ale rząd żadnych zmian nie planuje.

Za łamanie praw pracowników sądy zasądzają grzywny wynoszące średnio 2,5 tys. zł.
Za łamanie praw pracowników sądy zasądzają grzywny wynoszące średnio 2,5 tys. zł.
bDXNEVyZ

Wiesław Łyszczek, szef Państwowej Inspekcji Pracy mówi "Pulsowi Biznesu", że dziś wiele firm osiąga z łamania praw pracowników znacznie większe korzyści niż straty z tytułu ewentualnych sankcji. I proponuje rozważenie podwyższenia kar za powtarzające się i rażące naruszenia przepisów.

Inspektor pracy może nałożyć na pracodawcę mandat do 2 tys. zł. Jeśli jednak w ciągu dwóch kolejnych lat przynajmniej dwa razy ponownie złamie prawa pracowników, mandat może wynieść nawet 5 tys. zł. Inspektor może też uznać, że sprawa powinna trafić do sądu i wtedy staje się oskarżycielem publicznym.

Wideo: ładunek, ciężarówka i budowlaniec. BHP w lesie

bDXNEVzb

Choć sąd może wymierzyć pracodawcy grzywnę sięgającą 30 tys. zł, w praktyce kary są znacznie niższe - średnio 2,5 tys. zł. Wiesław Łyszczek podkreśla, że to nie skłania niektórych pracodawców do zaprzestania łamania prawa. Uważa, że sankcje powinny być dostosowane do wielkości firmy.

Szef PIP proponuje, by grzywny w odpowiednich wysokościach zostały przypisane konkretnym wykroczeniom. Chodzi o to, by najsurowiej karać te przypadki, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, na przykład z powodu upadku z wysokości.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że obecnie nie są prowadzone prace zmierzające do podniesienia mandatów od PIP.

bDXNEVzh

Zgodnie z Kodeksem pracy grzywna do 30 tys. zł może grozić przedsiębiorcy, który m.in. zawiera z pracownikami umowy cywilnoprawne zamiast o pracę, na co wskazują warunki zatrudnienia, rozwiązuje stosunek pracy bez wypowiedzenia, narusza przepisy o czasie pracy czy narusza przepisy BHP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXNEVzC
prawo pracy
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(27)
ZK590
3 lata temu
czy ci przemęczeni z PIP nigdy nie zastanowili się DLACZEGO ci sami robotnicy po godz. 14 są na budowie ? czy sprawdzili kiedykolwiek ich karty pracy ?
Tfu
3 lata temu
PLL lot...ok 1000 pracowników na samozatrudnieniu,mimo,że na tych samych stanowiskach i z tym samym zakresem obowiązków co etatowcy. Tu kara dla zarządu powinna iść w miliony! Bo co to jest nawet 5 tysięcy skoro prezes i spółka wzięli premii 2.5 miliona?!?!? Macie pisy swoje prawo i sprawiedliwość
Martyna26
3 lata temu
Kary powinny byc bardzo wysokie od 500tys w gore taknjak na zachodzie.... Nikt by nie wykorzystywal ludzi
bDXNEVzD
radzik
3 lata temu
Oj żeby tu były takie same kary jak są w Irlandii czy Anglii to by do śmiechu nie było im. Za małe wykroczenie tam ładują setki tysięcy euro kary z możliwością zakazu prowadzenia działalności na wiele lat .Oj polscy biznesmeni zesiusiali by się .............
asd
3 lata temu
Nie wiem czy mały pracodawca się śmieje.
...
Następna strona