Notowania

prawo pracy
16.10.2018 09:02

PIP chce zaostrzyć kary za łamanie praw pracowników. Rząd do zmian się nie pali

Są pracodawcy, których nie odstrasza maksymalna grzywna, jaką za łamanie praw pracowników może nałożyć inspektor PIP, dlatego kary dla recydywistów powinny zostać podwyższone. Tak uważa główny inspektor pracy, ale rząd żadnych zmian nie planuje.

Podziel się
Dodaj komentarz
Za łamanie praw pracowników sądy zasądzają grzywny wynoszące średnio 2,5 tys. zł.

Wiesław Łyszczek, szef Państwowej Inspekcji Pracy mówi "Pulsowi Biznesu", że dziś wiele firm osiąga z łamania praw pracowników znacznie większe korzyści niż straty z tytułu ewentualnych sankcji. I proponuje rozważenie podwyższenia kar za powtarzające się i rażące naruszenia przepisów.

Inspektor pracy może nałożyć na pracodawcę mandat do 2 tys. zł. Jeśli jednak w ciągu dwóch kolejnych lat przynajmniej dwa razy ponownie złamie prawa pracowników, mandat może wynieść nawet 5 tys. zł. Inspektor może też uznać, że sprawa powinna trafić do sądu i wtedy staje się oskarżycielem publicznym.

Wideo: ładunek, ciężarówka i budowlaniec. BHP w lesie

Choć sąd może wymierzyć pracodawcy grzywnę sięgającą 30 tys. zł, w praktyce kary są znacznie niższe - średnio 2,5 tys. zł. Wiesław Łyszczek podkreśla, że to nie skłania niektórych pracodawców do zaprzestania łamania prawa. Uważa, że sankcje powinny być dostosowane do wielkości firmy.

Szef PIP proponuje, by grzywny w odpowiednich wysokościach zostały przypisane konkretnym wykroczeniom. Chodzi o to, by najsurowiej karać te przypadki, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, na przykład z powodu upadku z wysokości.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że obecnie nie są prowadzone prace zmierzające do podniesienia mandatów od PIP.

Zgodnie z Kodeksem pracy grzywna do 30 tys. zł może grozić przedsiębiorcy, który m.in. zawiera z pracownikami umowy cywilnoprawne zamiast o pracę, na co wskazują warunki zatrudnienia, rozwiązuje stosunek pracy bez wypowiedzenia, narusza przepisy o czasie pracy czy narusza przepisy BHP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo pracy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-10-2018

ŁajdactwoNależy się: rządowi, związkowcowi, socjalowi, górnikowi, rolnikowi, nauczycielowi, później długo, długo nic............. i robolowi. Tak wygląda … Czytaj całość

16-10-2018

PiotrNie tylko pip widzi problem, nie spodziewałem się że kiedykolwiek polecę interpelację poselska ale akurat tę warto z bieżącego sejmu nr 16 468

16-10-2018

odpPrzecież Polacy mają"zapie#$%@ć za miskę ryżu", a jak nie to wojna.

Rozwiń komentarze (27)