Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
służba zdrowia
27.12.2007 18:21

PIP skontroluje czas pracy lekarzy

Państwowa Inspekcja Pracy w 2008 roku będzie kontrolować czas pracy lekarzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Maciej Kuroń)

Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy będą w 2008 roku kontrolować czas pracy lekarzy zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem oraz dodatkowo - w przypadku skarg.

Jak podkreślił wicedyrektor departamentu prawnego PIP Piotr Wojciechowski, w 2008 r. inspektorzy będą kontrolować czas pracy lekarzy zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem.

"Ponadto PIP przeprowadzi kontrole w przypadku zgłaszanych nieprawidłowości do okręgowych inspektoratów pracy" - dodał Wojciechowski. Jak podkreślił, w związku z pismem z OZZL nie zaplanowano żadnych wzmożonych działań.

Zarząd Krajowy OZZL zwrócił się do GIP o jak najszybsze przeprowadzenie powszechnej, w całej Polsce, kontroli szpitali w zakresie przestrzegania przepisów o czasie pracy lekarzy oraz przepisów dotyczących wypowiadania warunków pracy i wprowadzania zmian w zakresie regulaminów pracy oraz czasu pracy.

"Wniosek ten ma bezpośredni związek z wchodzącymi w życie od 1 stycznia 2008 r. nowymi przepisami o czasie pracy lekarzy i jest następstwem licznych sygnałów od lekarzy z całego kraju, iż wielu dyrektorów szpitali próbuje zmierzyć się z nowym problemem w sposób bezprawny" - napisali lekarze.

Według OZZL, niektórzy dyrektorzy szpitali próbują np: zmieniać regulamin pracy bez uwzględnienia stanowiska związku zawodowego, wprowadzają inne niż dotychczas systemy czasu pracy bez zmiany regulaminu pracy, narzucają lekarzom mniej korzystne niż dotychczas rozwiązania dotyczące czasu pracy, bez wypowiadania warunków umowy o pracę, zmuszają lekarzy do podpisywania umów cywilno-prawnych zamiast dotychczasowych umów o pracę.

| Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wystąpił z wnioskiem do Głównego Inspektora Pracy o przeprowadzenie powszechnej kontroli przestrzegania od 1 stycznia 2008 r. czasu pracy lekarzy w szpitalach. Wniosek ma związek z wchodzącymi w życie od nowego roku unijnymi przepisami o czasie pracy lekarzy; zgodnie z nimi czas pracy lekarza wynosi 48 godz. tygodniowo i może zostać wydłużony za jego zgodą do 72 godz. |
| --- |

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: służba zdrowia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz