Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jedna z "najbardziej bezczelnych" piramid finansowych w historii. Zdefraudowali miliard dolarów

24
Podziel się

W poniedziałek w Nowym Jorku policja aresztowała Marka Nordlichta, jednego z czołowych zarządzających funduszem Platinum Partners. Jest on oskarżony o zdefraudowanie miliarda dolarów. Prokurator twierdzi, że fundusz działał jak piramida finansowa - obiecywał klientom zysk na poziomie 17 proc. rocznie.

Jedna z "najbardziej bezczelnych" piramid finansowych w historii. Zdefraudowali miliard dolarów
(bykst / pixabay.com (CC0 Public Domain))
bDySgDbF

Platinum Partners to fundusz hedgingowy, który specjalizował się w udzielaniu pożyczek firmom z kłopotami, głównie z sektora energetycznego. Nikt inny nie chciał im pożyczać, dlatego Platinum ponosząc wysokie ryzyko, miało osiągać również wysokie zyski. Inwestorom fundusz obiecywał zyski na poziomie 17 proc. rocznie.

Od 2003 roku firmie zaufało około 600 inwestorów, od tamtego czasu przez Platinum przewinęło się 1,7 mld dol. Problem w tym, że 1 mld dol. nie wrócił do inwestorów, nie mówiąc już o obiecanych zyskach. Amerykański prokurator federalny twierdzi, że Platinum Partners działało jak piramida finansowa.

Mark Nordlicht, twórca i jeden z zarządzających funduszem, został aresztowany w swoim domu w Nowym Jorku w poniedziałek. Nie on jeden, razem z nim sześć innych osób oskarżonych o zdefraudowanie pieniędzy.

bDySgDbH

Prokurator Robert Capers powiedział dziennikarzom, że oszustwo funduszu to jedno z "najbardziej bezczelnych w historii", a Platinum nie jest warte więcej niż "wyszczerbiony kawałek taniego metalu".

Oszustwo zaczęło się od tego, że fundusz przeszacował wartość niepłynnych aktywów ulokowanych głównie w inwestycjach energetycznych. To spowodowało poważny kryzys płynności, który fundusz najpierw próbował rozwiązać, zaciągając drogie pożyczki. Wtedy też zaczął wypłacać pieniądze tylko niektórym klientom, a kolejne wypłaty realizował z wpłat nowych inwestorów - a to klasyczny schemat piramidy finansowej.

bDySgDci
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(24)
ramonescu
4 lata temu
U nas próba zamknięcia aferałów z Amber Gold i SKOK WSI jest zaś nazwana zamachem na demokrację.
1104
4 lata temu
A W POLSCE TAK DZIALAL SLYNNY OSZUST------ AMBER GOLD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NIC DODAC NIC UJAC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
romuś
4 lata temu
mieli na to pozwolenie od rządu tak jak w amber gold
bDySgDcj
lew1310
4 lata temu
Wtedy też zaczął wypłacać pieniądze tylko niektórym klientom, a kolejne wypłaty realizował z wpłat nowych inwestorów - a to klasyczny schemat piramidy finansowej.- Czyli każdy bank , firma ubezpieczeniowa i ZUS to tez piramidy finansowe a tylko płynność finansowa ( sztuczna czy prawdziwa) chroni je przed działaniem prokuratora.
dcdcdcdc
4 lata temu
Ciekawy jestem kiedy Policja aresztyje bande : Zegarmistrza, Slonce Peru, Klamaczowa oraz naszych swiatlych ekonomistow - z panem od spowlaninaia gospodarki na czele . A zapomnialem w PL mozna krasc :-) wystarczy ze jestes wysoko i mowisz ze wszytko to sprawa polityczna :-)
...
Następna strona