Notowania

Jedna z "najbardziej bezczelnych" piramid finansowych w historii. Zdefraudowali miliard dolarów

W poniedziałek w Nowym Jorku policja aresztowała Marka Nordlichta, jednego z czołowych zarządzających funduszem Platinum Partners. Jest on oskarżony o zdefraudowanie miliarda dolarów. Prokurator twierdzi, że fundusz działał jak piramida finansowa - obiecywał klientom zysk na poziomie 17 proc. rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(bykst / pixabay.com (CC0 Public Domain))

Platinum Partners to fundusz hedgingowy, który specjalizował się w udzielaniu pożyczek firmom z kłopotami, głównie z sektora energetycznego. Nikt inny nie chciał im pożyczać, dlatego Platinum ponosząc wysokie ryzyko, miało osiągać również wysokie zyski. Inwestorom fundusz obiecywał zyski na poziomie 17 proc. rocznie.

Od 2003 roku firmie zaufało około 600 inwestorów, od tamtego czasu przez Platinum przewinęło się 1,7 mld dol. Problem w tym, że 1 mld dol. nie wrócił do inwestorów, nie mówiąc już o obiecanych zyskach. Amerykański prokurator federalny twierdzi, że Platinum Partners działało jak piramida finansowa.

Mark Nordlicht, twórca i jeden z zarządzających funduszem, został aresztowany w swoim domu w Nowym Jorku w poniedziałek. Nie on jeden, razem z nim sześć innych osób oskarżonych o zdefraudowanie pieniędzy.

Prokurator Robert Capers powiedział dziennikarzom, że oszustwo funduszu to jedno z "najbardziej bezczelnych w historii", a Platinum nie jest warte więcej niż "wyszczerbiony kawałek taniego metalu".

Oszustwo zaczęło się od tego, że fundusz przeszacował wartość niepłynnych aktywów ulokowanych głównie w inwestycjach energetycznych. To spowodowało poważny kryzys płynności, który fundusz najpierw próbował rozwiązać, zaciągając drogie pożyczki. Wtedy też zaczął wypłacać pieniądze tylko niektórym klientom, a kolejne wypłaty realizował z wpłat nowych inwestorów - a to klasyczny schemat piramidy finansowej.

Tagi: piramida finansowa, wiadomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-12-2016

ramonescuU nas próba zamknięcia aferałów z Amber Gold i SKOK WSI jest zaś nazwana zamachem na demokrację.

20-12-2016

1104A W POLSCE TAK DZIALAL SLYNNY OSZUST------ AMBER GOLD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NIC DODAC NIC … Czytaj całość

20-12-2016

pwara od naszego kraju

Rozwiń komentarze (24)