Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PiS przekonał Polaków do swojego programu. Popierają, choć połowa nie zna szczegółów

PiS przekonał Polaków do swojego programu. Popierają, choć połowa nie zna szczegółów

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Prawo i Sprawiedliwość przekonało Polaków do swoich pomysłów. Taki wniosek przynosi najnowszy raport Centrum Badań Opinii Społecznej. Prawie wszyscy Polacy chcą darmowych leków dla seniorów i włączenia programu "Rodzina 500 plus". Najwięcej wątpliwości - nawet wśród elektoratu PiS - budzi podatek handlowy i bankowy.

CBOS w lutym zapytał Polaków, które planowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zmiany będą korzystne dla gospodarki i społeczeństwa. Wyniki? Jednoznacznie wskazują, że większość postulatów rządzącej ekipy podoba się Polakom. Oto, co wynika z raportu "Opinia publiczna o nowych rozwiązaniach z zakresu polityki społeczno-gospodarczej".

Ogromna większość ankietowanych popiera wprowadzenie bezpłatnych leków dla seniorów. Ten pomysł przypadł do gustu aż 94 proc. ankietowanych osób. Równie duże poparcie ma program "Rodzina 500 plus" i obniżenie wieku emerytalnego. Oba te pomysły wspiera 8 na 10 Polaków. Podniesienie kwoty wolnej od podatku zyskało uznanie w oczach aż 75 proc. ankietowanych. W kwestii podatku bankowego i handlowego - jak wynika z raportu CBOS - zdania są już bardziej podzielone. Wprowadzenie dodatkowego podatku od handlu detalicznego popiera dokładnie tyle samo osób, co jest mu przeciwnych - 42 proc.


Źródło: CBOS, raport "Opinia publiczna o nowych rozwiązaniach z zakresu polityki społeczno-gospodarczej"

Skąd obawy? Polacy boją się wyższych cen w sklepach. "Krytyczna ocena potencjalnych skutków opodatkowania sklepów i banków wynika w znacznym stopniu z obaw przed tym, że przerzucą one koszty na klientów. Wzrost cen usług i produktów bankowych mający zrekompensować koszty związane z nowymi podatkami przewiduje trzy czwarte Polaków (77 proc.)" - czytamy w raporcie CBOS.

Wyborcy PiS i ruchu Kukiza myślą podobnie

Centrum Badań Opinii Społecznej sprawdziło również, jak pomysły PiS oceniają wyborcy poszczególnych partii. Żaden z pomysłów nie spotkał się z 100 procentowym poparciem własnego elektoratu. Jarosław Kaczyński i Beata Szydło nie powinni mieć jednak zmartwieć - kluczowe projekty spotykają się z poparciem ponad 95 procent elektoratu.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku podoba się zarówno wyborcom Prawa i Sprawiedliwości, ruchu Kukiza oraz Platformie Obywatelskiej i Nowoczesnej. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku obniżenia wieku emerytalnego. Chociaż wśród elektoratu PiS i Kukiza wciąż wynik jest wysoki (ponad 91 proc.) to wyborcy PO i Nowoczesnej mają zupełnie inne zdanie. Zaledwie 53 proc. popiera ten pomysł. Dużo emocji budzi również program "Rodzina 500 plus". 63 proc. wyborców Platformy popiera ten projekt.


Źródło: CBOS, raport "Opinia publiczna o nowych rozwiązaniach z zakresu polityki społeczno-gospodarczej"

Najmniejsze poparcie wśród wszystkich postulatów ma wprowadzenie dodatkowego podatku dla sklepów. 73 proc. wyborców PiS popiera ten pomysł. Wśród innych partii - wyniki są jeszcze niższe. 18 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej popiera dodatkową daninę. Nawet wyborcy ruchu Kukiza - do tej pory przedstawiający bliskie poglądy do PiS - mają wątpliwości.

"Znaczenie w tym kontekście odgrywa poziom wykształcenia - wprowadzenie tzw. podatku handlowego częściej niż pozostali popierają badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym" - czytamy w raporcie.

"O ile w wymiarze gospodarczym rozwiązania te wydają się Polakom korzystne, o tyle ich potencjalny wpływ na sytuację ogólnospołeczną i sytuację własnych gospodarstw domowych postrzegany jest raczej negatywnie, co w pewnym stopniu można uzasadnić wysokim poziomem obaw o to, że zarówno sklepy, jak i banki podwyższając ceny produktów i usług przerzucą koszty związane z nowym zobowiązaniem finansowym na klientów" - piszą autorzy raportu.

Polacy mało wiedzą o pomysłach PiS?

Co ciekawe - Polacy dobrze orientują się tylko w niektórych zmianach zapowiadanych przez ekipę Beaty Szydło. O ile praktycznie wszyscy słyszeli o programie "Rodzina 500 plus", to stosunkowo mało osób wie na czym polegać będzie np. zwiększenie kwoty wolnej od podatku (39 proc. ankietowanych), podatek handlowy (42 proc.), podatek bankowy (również 42 proc.) czy wprowadzenie minimalnej płacy godzinowej (47 proc.). Najwięcej osób - bo aż 79 proc. - potrafiłoby określić założenia sztandarowego projektu PiS, czyli właśnie "500 plus".

Źródło: CBOS, raport "Opinia publiczna o nowych rozwiązaniach z zakresu polityki społeczno-gospodarczej"

To jednak nie przeszkadza Polakom w ocenianiu korzystnego lub negatywnego wpływu wymienionych projektów na stan gospodarki i własnych portfeli. Podatek dla sklepów jako korzystny dla gospodarki ocenia 56 proc. ankietowanych, zdanie przeciwne ma z kolei 18 proc. Wyższa stawka podatkowa dla sklepów w weekendy i dni świąteczne podoba się 52 proc. ankietowanych wobec 24 proc. o przeciwnym zdaniu.

CBOS zapytał Polaków jak odbierają określone postulaty, gdy chodzi o ich wpływ na gospodarkę i społeczeństwo. I dla przykładu - obniżenie wieku emerytalnego pozytywnie pod względem wpływu na społeczeństwo ocenia 72 proc. Polaków, ale gdy zapytamy o ewentualny wpływ na gospodarkę to już 44 proc. ocenia ten pomysł krytycznie.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Sceptyk946
83.9.20.* 2016-03-04 18:42
Chcieć, a mieć to ogromna różnica..
WISTA58
77.45.55.* 2016-03-04 18:39
A JA NIE WIERZE W TAKI WYNIK, OSZUSTEO TO JEST TO CO WYCHODZI PISUAROM .JAK Z UNI NIE DOSTANA KASY CIEKAWE CO WTECZAS POWIEDZA I ZNOWU PO OSKARZA .UWAZAM ,ZE ROBIA Z POLAKOW IDIOTOW I MY SIE NA TO ZGADZAMY .PO SWIETACH WIELKANOCNYCH SIE ZACZNIE JAK 3 LATKI NIE BEDA MIELI MIEJSCA W PRZEDSZKOLU ,JAK NAUCZYCIELE BEDA ZWALNIANI ,JAK GORNICY NIE DOSTANA KASY ,AZ STRACH MYSLEC CO BEDZIE .A OD DZIS ZIOBERKO RZADZI ,AZ STRACH SIE BAC ,ALE UCZCIWY NIE MUSI .
x-x
195.150.184.* 2016-03-04 18:19
500+ dobije PO-paprańców na 10 lat co najmniej ! Nie wyobrażam sobie matki która bierze kasę i głosuje na PO za 4 lata ! chyba, że nie ma instynktu !i woli Obiecankach RUDYCH oszustów !
Zobacz więcej komentarzy (465)