Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bezpłodność
20.03.2013 14:48

PiS i SLD: in vitro powinno być regulowane ustawą

Lepiej późno niż wcale - mówi SLD, a PiS ostrzega przed łamaniem prawa. Tak opozycja zareagowała na prezentację rządowego programu in vitro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rzecznik SLD od spraw zdrowotnych Marek Balicki cieszy się, że program powstał, dodaje jednak że to za mało.

- _ Po pierwsze, Polska jest zobowiązana do wprowadzenia w życie trzech dyrektyw unijnych z 2004 i dwóch z 2006 roku, które wymagają żeby do naszego porządku prawnego wprowadzić regulacje dotyczące in vitro. Program, który dzisiaj pan minister przedstawił jest bardzo dobrym programem jeśli chodzi o finansowanie, natomiast nie może zastąpić odpowiednich regulacji ustawowych. I to rząd Polski, rada ministrów jest zobowiązana, wnieść odpowiednią inicjatywę legislacyjną _ - podkreśla rzecznik Balicki.

Szef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha z PiS uważa, że wprowadzenie metody in vitro w drodze programu to zwykłe łamanie prawa.

- _ To jest robienie z opinii publicznej idiotów. Naszym zdaniem artykuł 48 ustawy o świadczeniach nie predysponuje do tego, by z ustawy o in vitro - bardzo poważnego i bardzo potrzebnego - robić hucpę polityczną, a nie po prostu uregulować ją w ustawie jak Pan Bóg przykazał. Mamy uregulowane w ustawie leczenie bardzo rzadkich chorób, które dotyczą kilku osób w Polsce, a nie potrafimy uregulować podobnych problemów dwóch milionów Polaków, a jeszcze do tego wkręcić ich w jakąś loterię, bo będą losowania, kto się będzie nadawał do tego programu _ - podkreśla Balicki.

W ciągu trzech lat 15 tysięcy par będzie mogło skorzystać z refundacji zapłodnienia in vitro. Minister zdrowia zaprezentował założenia nowego programu medycznego. Z tego wsparcia będą mogły skorzystać pary, które wcześniej przez rok leczyły niepłodność.

Minister liczy, że w tym roku leczenie rozpocznie 2 tysiące par. Do programu kwalifikowane będą kobiety do 40 roku życia, a finansowane mają być maksymalnie trzy próby zapłodnienia in vitro.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcieli kupić dziecko. Za 23 tysiące złotych Nie byli małżeństwem. Od dłuższego czasu bezskutecznie leczyli się na bezpłodność. 24-latka i 25-latek sięgnęli po szokujące środki, by założyć rodzinę.
Apel do PO i PiS. Chcą uchronić Polskę przed... Ruch Palikota ocenił, że dopuszczone wczoraj przez komisję ustawodawczą do dalszego procedowania projekty PiS zakazujące stosowania in vitro naruszają konstytucję.
Sejm zajmie się ustawami zakazującymi in vitro Sejmowa komisja ustawodawcza uznała za dopuszczalne dwa projekty PiS zakazujące stosowania metody in vitro. Oznacza to, że prace nad nimi będą kontynuowane.
Tagi: bezpłodność, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz