Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS oskarża rząd o zamykanie rentownych kopalń. PGNiG zaprzecza

0
Podziel się:

Według spółki kopalnia Lipinki nie jest rentowna, a jej likwidacja została zapisana w planie restrukturyzacyjnym w 2012 roku.

PiS oskarża rząd o zamykanie rentownych kopalń. PGNiG zaprzecza
(Reporter)

Posłowie PiS zarzucili premierowi, że zamyka rentowne kopalnie, np. Lipinki w Małopolsce. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odpowiada, że to nieprawda, bo kopalnia jest _ trwale nieefektywna ekonomicznie _.

Posłanka PiS Barbara Bartuś na konferencji prasowej powiedziała, że kopalnia Lipinki jest rentowna, daje zatrudnienie mieszkańcom Lipinek i mimo to ma być likwidowana.

_ - Chcemy zapytać premiera o powód takich nagłych działań. Wiemy, że tego rodzaju kopalnictwo będzie likwidowane, ale teraz złoża nie są wyczerpane. Jest pytanie, czy polskiemu państwu niepotrzebna jest ta ropa, niepotrzebne są miejsca pracy? _ - pytała posłanka.

Z kolei poseł PiS Mariusz Jędrysek mówił, że premier Donald Tusk jest wrogiem polskiego górnictwa.

Według PGNiG kopalnia Lipinki nie jest rentowna, a jej likwidacja została zapisana w planie restrukturyzacyjnym, który zarząd koncernu przyjął w 2012 r.

Jak powiedziała Anna Folcik z oddziału PGNiG w Sanoku (woj. podkarpackie), pod który podlega kopalnia Lipinki, obiekt jest _ trwale nieefektywny ekonomicznie _. _ To stara kopalnia. - e 119 odwiertów wydobywamy tam 3 tony ropy na dobę, do tego dochodzą duże ilości wody _ - dodała.

W tym roku zlikwidowanych będzie siedem odwiertów, w kolejnym 33, itd. Proces likwidacji kopalni potrwa do 2017 r.

Folcik podkreśliła, że w kopalni pracuje ok. 15 osób. _ - Będą one pracować także przy jej likwidacji. - Po zamknięciu kopalni te osoby nie stracą pracy, bo potrzebujemy ludzi doświadczonych i specjalistów, a tacy tam są zatrudnieni. Pracownicy będą przenoszeni na inne, pobliskie kopalnie _ - zaznaczyła.

W przyjętym dwa lata temu planie restrukturyzacji PGNiG zapisano też likwidację nieopodal położonej kopalni Kobylanka. Jej likwidacja już trwa i obiekt ten od 1 lipca nie będzie już jednostką sanockiego oddziału.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)