Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Unia zdecyduje o zawartości piwa w piwie. Branża wstrzyma oddech

12
Podziel się

Polska wysyła zapytanie do Luksemburga , o to, czym właściwie jest piwo.

Unia zdecyduje o zawartości piwa w piwie. Branża wstrzyma oddech
(MAREK LASYK/REPORTER/EAST NEWS)
bDXTuaoR

W polskim prawie brakuje definicji piwa. Być może wątpliwości co do tego, czym właściwie jest piwo i co można opodatkować jak chmielowy trunek rozwieje Trybunał Sprawiedliwości UE.

Polska wysyła zapytanie do Luksemburga o to, czym właściwie jest piwo – pisze ”Rzeczpospolita”. A dokładnie, chce ustalić, jakie muszą być proporcje udziału w brzeczce piwnej składników słodowych w stosunku do niesłodowych, by dany trunek można było nazwać piwem.

Sąd w Piotrkowie Trybunalskim musi określić, czy przedsiębiorca produkował piwo smakowe, czy może napój fermentowany. Ma to znaczenie dla opodatkowania jego wyrobu. Sprawa jednak może zatoczyć znacznie szerszy krąg i dotknąć całej branży piwnej.

bDXTuaoT

Gdyby się okazało, że wyroby polskich piwowarów nie spełniają definicji piwa ustanowionej przez Trybunał - gdyż w smakowym piwie jest za mało piwa - narażą się na zapłatę akcyzy jak za wyroby fermentowane. A ta jest znacznie wyższa – pisze dziennik.

Podczas gdy stawka akcyzy za wyroby fermentowane wynosi 158 zł, przy najpopularniejszych piwach jest ona wyliczana na około 90 zł.

bDXTuaoZ

Jak informuje ”Rz”, fiskus uzbrojony w wyrok Trybunału, mógłby się wówczas upomnieć o tę różnicę i to za pięć lat wstecz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXTuapu
wiadomości
KOMENTARZE
(12)
Rany
3 lata temu
ja mam nadzieje, że to nic nie zmieni dla piwek i bede mogl pic perelke spokojnie
Leon
3 lata temu
Co to jest piwo dawno temu określono w Bawarskim Prawie. Trzeba się nauczyć czytać a nie wysyłać zapytania bo definicja już była znana około 1516 roku?
hm
3 lata temu
Jakim cudem piwo kosztuje 3 zł skoro sama akcyza 90???
bDXTuapv
ja jako
3 lata temu
Tylko te 158 zł podatku to za co , tonę , hektolitr czy beczkę , niektóre artykuły zredagowane miernie.....
moskito
3 lata temu
[QUOTE] Unia zdecyduje o zawartości piwa w piwie. Branża wstrzyma oddech [/QUOTE] brawo złodzieje z fiskusa, dlaczego tylko 5 lat wstecz nie żałujcie sobie 15 lat do tyłu albo 30 lat wstecz to by było coś