Notowania

Unia zdecyduje o zawartości piwa w piwie. Branża wstrzyma oddech

Polska wysyła zapytanie do Luksemburga , o to, czym właściwie jest piwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MAREK LASYK/REPORTER/EAST NEWS)

W polskim prawie brakuje definicji piwa. Być może wątpliwości co do tego, czym właściwie jest piwo i co można opodatkować jak chmielowy trunek rozwieje Trybunał Sprawiedliwości UE.

Polska wysyła zapytanie do Luksemburga o to, czym właściwie jest piwo – pisze ”Rzeczpospolita”. A dokładnie, chce ustalić, jakie muszą być proporcje udziału w brzeczce piwnej składników słodowych w stosunku do niesłodowych, by dany trunek można było nazwać piwem.

Sąd w Piotrkowie Trybunalskim musi określić, czy przedsiębiorca produkował piwo smakowe, czy może napój fermentowany. Ma to znaczenie dla opodatkowania jego wyrobu. Sprawa jednak może zatoczyć znacznie szerszy krąg i dotknąć całej branży piwnej.

Gdyby się okazało, że wyroby polskich piwowarów nie spełniają definicji piwa ustanowionej przez Trybunał - gdyż w smakowym piwie jest za mało piwa - narażą się na zapłatę akcyzy jak za wyroby fermentowane. A ta jest znacznie wyższa – pisze dziennik.

Podczas gdy stawka akcyzy za wyroby fermentowane wynosi 158 zł, przy najpopularniejszych piwach jest ona wyliczana na około 90 zł.

Jak informuje ”Rz”, fiskus uzbrojony w wyrok Trybunału, mógłby się wówczas upomnieć o tę różnicę i to za pięć lat wstecz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: akcyza, piwo, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2018

rem.Mam zbyt często wrażenie, że w polskim piwie jest coraz mniej piwa.

23-07-2018

antyPiSowiecSad ma rozstrzygnac czy byle syf sprzedaja jako piwo i czy za to sie placi wiecej

23-07-2018

to ja AluminiumJa was wszystkich pogodzę na moich warunkach ; tych z prawa , i z lewa i tych w środku . Jestem wszędzie ; w wodzie , powietrzu , w ziemi , w waszych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)