Notowania

pkb polski
25.08.2018 10:18

Kwieciński: Polska jest na szczycie koniunktury

Gospodarka naszego kraju osiąga teraz najwyższy poziom, uważa minister Jerzy Kwiecinśki. Jak tłumaczy, świadczą o tym dane gospodarcze z ostatnich dni. Zdaniem szefa resortu inwestycji i rozwoju, na koniec roku PKB powinien rosnąc o 4,5-5 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)
Jerzy Kwieciński uważa, że Polska jest w fazie boomu gospodarczego.

Gospodarka naszego kraju osiąga teraz najwyższy poziom - tak uważa minister Jerzy Kwiecinśki. Jak tłumaczy, świadczą o tym dane gospodarcze z ostatnich dni. Zdaniem szefa resortu inwestycji i rozwoju, na koniec roku PKB powinien rosnąc o 4,5-5 proc.

Ostatnie wyliczenia były bardzo optymistyczne. Chodzi o szybki szacunek PKB za drugi kwartał, koniunkturę konsumencką i gospodarczą w sierpniu czy stopę bezrobocia w lipcu. To pokazuje, że produkcja w gospodarce jest w fazie rozkwitu – uważa minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński.

OGLĄCZAJ: * *W Polsce brakuje rąk do pracy. Firmy nie mogą już nawet brać nowych zleceń

Jego zdaniem, choć nieznacznie pogorszyły się wyniki przedsiębiorstw, to na uwagę zasługuje wzrost w inwestycjach. Pod tym względem, pierwszych sześć miesięcy tego roku było lepsze od tego samego okresu w 2017 roku. Kwieciński spodziewa się, że uda się utrzymać dwucyfrową dynamikę inwestycji. Minister wyjaśnił, że jest to wynik zbliżania się do siebie strony popytowej i podażowej wzrostu. Finansowego paliwa doleją głównie samorządy i rząd.

Kwieciński zwrócił też uwagę, że coraz więcej firm inwestycje w maszyny. Dynamika wzrostu w tym obszarze wynosi 10 proc. Minister uważa, że może ona być odpowiedzią na niedobory pracowników. Dodał, że rząd pracuje nad tym, aby przedsiębiorstwa uwolniły swoje rezerwy wzrostu. Ma to być możliwe dzięki polityce migracyjnej, która zakłada ułatwienia w zatrudnianiu pracowników o najbardziej potrzebnych kwalifikacjach.

Jerzy Kwieciński uważa, że za wzrost gospodarczy Polski w największej mierze odpowiada konsumpcja. Potwierdzają to dane sprzedaży detalicznej w lipcu, które pokazały spory wzrost rok do roku i niewielki w ujęciu miesięcznym. Minister spodziewa się, że na koniec sierpnia GUS potwierdzi wzrost PKB w drugim kwartale na poziomie około 5 proc., natomiast w trzecim kwartale 2018 r. PKB powinien rosnąć o 4,5-5 proc.

A jak będzie w przyszłym roku? Kwieciński zakłada konserwatywnie, że PKB urośnie o 3,8 proc. Powodem ma być ryzyko spadku koniunktury w całej UE.

Tagi: pkb polski, Jerzy Kwieciński, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-08-2018

ŁajdactwoJak jest tak dobrze to dlaczego: kwota wolna od podatku wynosi 3000 tyś? Dla żadnych grup ciężko pracujących nie ma na podwyżki nawet parę złotych? … Czytaj całość

25-08-2018

Mietek GrzechotnikW kieszeni mam mniej, bo mocno podrożała żywność. Przez nierobów 500+ dostających kasę za sam fakt istnienia.

25-08-2018

S O C J A L D E M O K R A T ACieszy to mnie i Obywateli . Mam delikatne pytanie dlaczego SP jest zadłużany skoro dobra koniunktura ? Czy czynniki społeczne nie są ważne dla Tego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (49)