Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
KE podnosi prognozę wzrostu PKB dla Polski. Teresa Czerwińska chwali się wynikami

KE podnosi prognozę wzrostu PKB dla Polski. Teresa Czerwińska chwali się wynikami

Teresa Czerwińska chwali się dobrą prognozą Brukseli dla Polski Fot. EAST NEWS
Teresa Czerwińska chwali się dobrą prognozą Brukseli dla Polski

Letnia prognoza Komisji Europejskiej wskazuje, że polska gospodarka będzie w tym roku jedną z trzech najszybciej rozwijających się w Unii Europejskiej - pochwaliła się w czwartek minister finansów. To jej reakcja na podniesienie prognozy wzrostu polskiego PKB o 0,3 punktu procentowego.

Jak pisaliśmy, Bruksela poinformowała w czwartek o nowej prognozie dla Polski. Nasza gospodarka ma w tym roku urosnąć nie o 4,3 proc., jak w maju szacowali europejscy ekonomiści, a o 4,6 proc.

"Nastroje gospodarcze pozostały na podwyższonym poziomie w czerwcu zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w sektorze przedsiębiorstw, co sugeruje, że solidny wzrost będzie kontynuowany" - napisała KE w komunikacie.

Do tej optymistycznej prognozy odniosła się minister finansów Teresa Czerwińska. "Letnia prognoza Komisji Europejskiej wskazuje, że polska gospodarka będzie w tym roku jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. Jest to efektem dobrego odczytu PKB za pierwszy kwartał 2018 wynikającego z silnego popytu wewnętrznego i wyraźnej poprawy w zakresie inwestycji oraz rosnącego wykorzystania mocy wytwórczych" - oceniła w komentarzu, udostępnionym na Twitterze.

 

 

Według KE lepiej w tym roku mają radzić sobie tylko Irlandia (ze wzrostem na poziomie 5,6 proc.) i Malta (5,4 proc.).

Jednocześnie Komisja Europejska w czwartek obniżyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB strefy euro o 0,2 pkt proc. wobec szacunków z maja do 2,1 proc. (wobec 2,4 proc. odnotowanych w 2017 r.), podała Komisja w letniej prognozie. Prognoza na 2019 r. została podtrzymana na poziomie 2 proc.

Zobacz też: Nowa Ordynacja Podatkowa powinna do końca roku trafić do parlamentu

Prognozy dla całej Unii Europejskiej kształtują się na tym samym poziomie: 2,1 proc. na 2018 r. i 2 proc. na 2019 r. (co oznacza spadek o 0,2 pkt proc. na 2018 i brak zmian odnośnie 2019 r. w porównaniu do oczekiwań z maja).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Krzysi
2018-07-16 13:03
to trump podwyzszyl nam ceny paliwa
gress
2018-07-13 13:59
A co na to Balcerek i minister wicie który
dekster8181
2018-07-13 09:50
oj Boli WP, na pewno znajdzie się jakiś dziennikarzyna co napisze bzdurny artykuł i wyśmieje te szacunki... no czekamy;))
Pokaż wszystkie komentarze (21)