Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKB Chin zaskoczył analityków. Dane lepsze od prognoz

0
Podziel się:

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w czwartym kwartale 2012 roku o 7,9 procent rok do roku, po wzroście w trzecim kwartale o 7,4 procent.

PKB Chin zaskoczył analityków. Dane lepsze od prognoz
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w czwartym kwartale 2012 roku o 7,9 procent rok do roku, po wzroście w trzecim kwartale o 7,4 procent - poinformowało biuro statystyczne. * *Analitycy spodziewali się wzrostu PKB rok do roku o 7,8 procent.

W ujęciu kwartał do kwartału chiński PKB wzrósł w IV kw. 2012 r. o 2,0 proc., po wzroście w III kw. o 2,1 proc., po korekcie - podali statystycy. Tu analitycy oczekiwali wzrostu PKB o 2,2 proc. Od początku 2012 r. chiński PKB wzrósł rdr o 7,8 proc., po wzroście w III kw. o 7,7 procent.

Lepsze wyniki w końcu 2012 roku gospodarka chińska zawdzięcza wzrostowi inwestycji (duże projekty infrastrukturalne) i wewnętrznej konsumpcji. W maju 2012 rząd wprowadził szereg narzędzi ekonomicznych w celu zahamowania rosnącej inflacji i dla stabilizacji gospodarki. Rozpoczęto realizację wielkich projektów infrastrukturalnych, wprowadzono ułatwienia kredytowe, zreformowano system podatkowy i zniesiono wiele opłat skarbowych, obciążających przedsiębiorców.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w grudniu 2012 r. o 10,3 proc. rdr, po wzroście miesiąc wcześniej o 10,1 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji przemysłu rdr o 10,2 proc. Od początku roku produkcja przemysłu w Chinach wzrosła w grudniu o 10,0 proc., po takim samym wzroście w listopadzie - podali statystycy.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy to już czas na kupno mniejszych spółek? Tym razem analitycy są niemal zgodni. Typują także 10 spółek spoza WIG20, które mogą być atrakcyjnym celem dla inwestorów.
W 8 lat chcą zwiększyć PKB dwukrotnie Prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie dojdzie do jakichkolwiek poważnych reform jest jednak bardzo niskie.
Co miesiąc zwalniają "tylko" 10 tys. osób Rząd i minister finansów kraju przyznają się do pomyłki.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)