Notowania

Przejdź na
pkb chin
13.07.2012 08:41

PKB Chin zwalnia. Jest najgorzej od trzech lat

Wzrost gospodarczy w Chinach zwolnił w drugim kwartale 2012 roku do 7,6 proc. PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Wzrost gospodarczy w Chinach zwolnił w drugim kwartale 2012 roku do 7,6 proc. PKB, co jest najniższym wskaźnikiem od ponad trzech lat - poinformował rząd w Pekinie. W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku odnotowano wzrost o 8,1 proc. PKB.

W marcu jako cel na cały rok 2012 wyznaczono 7,5-procentowy wzrost PKB. Z kolei na lata 2011-2015 założono średni wzrost 7 proc. PKB rocznie. Według prognoz sektora prywatnego Chiny zapewne zrealizują cel na bieżący rok. W 2009 roku, kiedy wzrost był najniższy, gospodarka urosła w pierwszym kwartale o 6,6 proc. PKB.

Według opublikowanych w piątek danych słabszy jest eksport, a także spada wartość wydatków konsumpcyjnych - i to mimo programów wsparcia, w tym dwukrotnych obniżek stóp procentowych od początku czerwca. Rząd pompuje pieniądze do gospodarki poprzez większe inwestycje w państwowym przemyśle i zwiększa wydatki m.in. na prace publiczne.

Rzecznik rządu Chin Sheng Laiyun oświadczył na konferencji prasowej, że wzrost o 7,6 proc. _ jest i tak osiągnięciem z powodu złożonej i trudnej sytuacji gospodarczej, w obliczu której stoją Chiny _. _ Obserwowaliśmy umiarkowany popyt w kraju, jak i za granica _ - przekonywał.

Eksperci przewidują, że spowolnienie drugiej gospodarki świata może mieć globalne konsekwencje także dla USA, jak i pogrążonej w kryzysie zadłużenia Europy. Ponadto kurczące się zapotrzebowanie chińskiego rynku może mieć bardzo negatywny wpływ na azjatyckie gospodarki, które dostarczają komponenty na potrzeby chińskiego przemysłu, a także dla takich eksporterów ropy naftowej, rud żelaza i innych surowców jak Australia, Brazylia czy kraje afrykańskie.

Piątkowe dane nasilają obawy przed zmniejszeniem liczby miejsc pracy, a także tarciami politycznymi. Informacje o spowolnieniu pojawiły się w trudnym czasie dla Komunistycznej Partii Chin, przed planowaną zmianą u steru władz.

Czytaj więcej o gospodarce Chin
O kryzysie tylko słyszeli. Oto zielona wyspa W Chinach spadają ceny towarów przemysłowych, a jakość życia społeczeństwa poprawia się.
Tak źle jeszcze nie było. Co zrobi Pekin? Chińskim rolnikom nie opłaca się uprawa zbóż. Dostana dotacje?
Reformują gospodarkę, by obniżyć jej wzrost Chiński Rząd przewiduje restrukturyzację gospodarki i obniżenie tempa jej wzrostu do 7,5 procent.
Tagi: pkb chin, pkb, chiny, wzrost, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz