Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKB w 2009 r. urośnie o około 1 procent

0
Podziel się:

Takie są najnowsze szacunki resortu kierowanego przez Waldemara Pawlaka.

PKB w 2009 r. urośnie o około 1 procent
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że wzrost PKB wyniesie w 2009 roku około 1 proc., po wzroście o 4,9 proc. w 2008 roku. Eksperci resortu prognozują, że inflacja na koniec roku spadnie do około 3 proc.

_ - Szacujemy, że wzrost nakładów brutto na środki trwałe zostanie zatrzymany. Spożycie indywidualne powinno wzrosnąć jednak w wolniejszym tempie _ - napisano w raporcie oceniającym dwa kwartały 2009 roku.

Ministerstwo Gospodarki sądzi, żePKB w II kwartale wzrósł o 0,5 proc._ - G __ łównym determinantem poziomu inflacji w 2009 roku będzie ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze i związane z nim pogarszanie się sytuacji na rynku pracy, które wpłynie na ograniczenie presji inflacyjnej. Uwzględniając wszystkie czynniki ocenia się, że wzrost ogólnego poziomu cen dóbr i usług może pod koniec roku zbliżyć się do poziomu 3 proc. _ - napisano w raporcie.

Eksperci resortu sądzą, że stopa bezrobocia w grudniu 2009 roku może wzrosnąć do około 12 proc.

- _ Zapoczątkowany w ostatnim kwartale 2008 r. spadek popytu na pracę oraz brak wyraźnej zmiany tej tendencji w sezonie letnim (prace sezonowe) pozwalają przypuszczać, że trend ten utrwalił się i może się pogłębiać. Dlatego też w skali całego roku przewiduje się wzrost bezrobocia do ok. 12 proc. _ - napisano w raporcie.

Przewidują ponadto, że w tym roku wartość eksportu wyniesie ok. 102 mld euro, tj. o ok. 12 proc. mniej niż w 2008 roku. Wartość importu wyniesie natomiast 118 mld euro, tj. o 17 proc. mniej niż w roku 2008.

ZOBACZ TAKŻE:

kryzys
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)